Kumanda Sorusu ...

"selamün aleyküm ağalar....

sizlere atelye şefim in zamanında biz öğrencilerine sormuş olduğu soruyu sormak istiyorum....

şimdi ...

5 adet motorumuz var...

start butonuna bastığımız zaman öncelikle

1 ve 2 nci motor çalışacak ...aradan 10 sn.geçtikten sonra 1 ve 2 inci motor durup

3 ve 4 üncü motor lar çalışacak ...aradan 10 sn. geçtikten sonra 3 ve 4 üncü motor lar durup

5 ve 1 inci motor çalışacak ...ve aradan 10 sn geçtikten sonra 5 ve 1 inci motor durup

2 ve 3 üncü motor çalışacak ve aradan 10 sn geçtikten sonra 2 ve 3 üncü motor durup

4 ve 5 inci motor çalışacak ve aradan 10 sn. geçtikten sonra 4 ve 5 inci motor duracak ve tekrar başa dönüp 1 ve 2 inci motor çalışacak ve böylece taaaki stop butonuna basana kadar devam edecek çalışmaya ...yada elektrikler kesilene kadar :))))

evet arkadaşlar bu soruyu çözebilecek arakadaşlarımız illaki vardır aramızda ...ben çözdüğüme göre :))) ( ama 1 haftamı aldı )"

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn kara yeşil, burası sınav platformu değil paylaşım platformudur. Madem çözdünüz hemde daha önceden üzerinde çalışılmış bir soru ile insanları neden meşgul ediyorsunuz. Bu türden çalışmalarınız varsa burada ihtiyacı olan kişilerle paylaşabilirsiniz. Kimsenin vaktini almaya hakkınız yok. Saygılarımla

Güzel soru cidden hakkını veriyor başlığın ne amaçla çalıştıgı düşündürücü yapmayı istiyorum her çizim kişinin kumanda çizimine daha yatkın oldugunu gösterir elinize sağlık.

Son düzenleme:
akıllı rölelerle yarım saatte yazarım programını.

edit: 20 dk sürdü

Son düzenleme:
arkadaş böyle bir devre çizmek benim sadece 5 dk mı alır da bu devre ne işe yarar merak konusu ben 10 tane fabrikanın Bakım onarım işlerine bakıyorum o kadar çok iş yaptımki ama hiç bir yerde böyle bir devre ne gördüm nede kullanılan bir yer gördüm plc varkene böyle bir şeye ne gerek olacakki anlamış değilim hem senin yaşın kaçki böyle yok sınav yok mınav kızarım bak.......

Pic ile 2 dk.

ama 1 haftamı aldı
arkadaş böyle bir devre çizmek benim sadece 5 dk mı alır
Gemo durum makinesi ile 10 dakka...
arduino ile 22 saniye.

yok mu çözmeden azaltan...!

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye