Kumanda Sorusu

ejder14

Üye
arkadaşlar benim için çok acil cevaplanması gereken bir otamasyon sorusu ben soruya başlayım şimdi bir motor var bir start butonu 3 adet lamba ve 1 adet korna var ve 7 adet veya 6adet zaman rolesi olacak ilk olarak starta bastığımızda korna çalışacak ve 5 sn sonra susacak sonra yine aynı starta bastığımızda L1 lambası yanacak ama korna çalışmayacak L1 lambasıda 5 sn sonra sönecek tekrar aynı starta bastığımızda L2 lambası yanacak ve m1 motoru geri yönde dönecek ve aynı zamanda L1 Lambasıda yanacak bunlarda 10 sn sonra duracak ve tekrar aynı starta bastığımızda tek L2 lambası yanacak ve L3 lambası yanacak 15 sn sonra sönecek ve otamatik olarak m1 motoru ileri yönde dönmeye başlayacak ve 15 sn durduktan sonra otamatik motor geri yönde dönecek ve 15 sn durduktan sonra tekrar motor ileri yönde dönecek bu motorun ileri geri dönmeside stopa basana kadar devam edecek kolay gelsin arkadaşlar:confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım sen bu devreyi nasıl tasarladın ve nerede kullanmayı düşünüyosun böyle bir soruyu kimse yapmamıştır emınınm çünkü bu soruda bir mantık göremedim

peki baslıdı ve zaman sayarken tekrar basılırsa bı sonrakı ıse mı gececek yoksa aynı ısı bıtırdıkten sonramı gececek yoksa hıcbır sey yapmayıp zamanın bıtmesını bekledıkten sonra mı start butonu aktıf olacak
kardes sıstem ıcın sozum yok ama soruyu bıraz karısık anlatmıısn
örnegin
starta bastığımızda tek L2 lambası yanacak ve L3 lambası yanacak

arkadaşlar benim için çok acil cevaplanması gereken bir otamasyon sorusu ben soruya başlayım şimdi bir motor var bir start butonu 3 adet lamba ve 1 adet korna var ve 7 adet veya 6adet zaman rolesi olacak ilk olarak starta bastığımızda korna çalışacak ve 5 sn sonra susacak sonra yine aynı starta bastığımızda L1 lambası yanacak ama korna çalışmayacak L1 lambasıda 5 sn sonra sönecek tekrar aynı starta bastığımızda L2 lambası yanacak ve m1 motoru geri yönde dönecek ve aynı zamanda L1 Lambasıda yanacak bunlarda 10 sn sonra duracak ve tekrar aynı starta bastığımızda tek L2 lambası yanacak ve L3 lambası yanacak 15 sn sonra sönecek ve otamatik olarak m1 motoru ileri yönde dönmeye başlayacak ve 15 sn durduktan sonra otamatik motor geri yönde dönecek ve 15 sn durduktan sonra tekrar motor ileri yönde dönecek bu motorun ileri geri dönmeside stopa basana kadar devam edecek kolay gelsin arkadaşlar:confused:

Eger sorunun özü resimdeki grafik ise
kontrolkalemi_forum_kumanda_sorusu.jpg

cözümü asagıdadır

Ekli dosyayı görüntüle kontolkalemi_forum_kumanda_sorusu.rar
yanlız bu cozumü EKTS programında yaptım

eger programın yoksa onuda burdan ındırebılırsın
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kontrol-ve-kumanda-simülasyon-programı-ekts-tÜrkÇe.4028/

umarım yardımcı olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri