Kumanda sorusu ( Buton bobin ilişkisi)

harcen

Üye
Arkadaslar, 24 VDC bir kaynağım, bir bobin ve bir butonum var. Butonla bobin arasına öyle bir devre ya da devre elemanı koymalıyım ki bu bobin ben butona basılı tutsam bile sadece bir kere çekecek ve bırakcak. Yani bobin, butona basıldığı süre boyunca sürekli çekili kalmayıp, sadece bir kere çekecek. Ben bunun için bir zaman rölesi kullanmayı düşündüm. Ancak sizlerin daha değişik fikirleri varsa faydalanmak isterim. Şimdiden herkese teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
omron H3ds1 yada crouzet mur3 kullanabilirsin kuracağın devre için her iki timer uygun kolay gelsin ;)
(plc pağalıya maal olur timer yeterli)
bu iş için en uygun devre elemanı enda ETM442

plc mantigi ile bakarsak butonun kapalisindan bir tane seri koyarsan butona basinca kapali kontak acacaktir ama acmadan onceki surede arkdan faydalanarak bonine enerji verebilirsin 24v da tehlikeli olacagini sanmiyorum

plc programıyla butonu setleme yapabilirsin.

klasik bir röleye mühürleme yaparsan olur eyer soruyu yanlış anlamadıysam starta basarsın röle çeker bobine enerji veriri ondan sonra nekadar basarsan bas çekili kalır taki stop yani enerji kesilene kadar

Arkadaşım birtane zaman rölesi sana yeterli.Zaman rölesinin daimi ucundan rölenin bir bacağını beslersin aynı zamanda bir butonla zaman rölesinin ucuyla rölenin diğer bacağını beslersin zamanını ayarladıktan sonra butona basınca röle çeker zaman dolunca, zaman rölesi çeker. Daimi uç kapalı konumdan açık konuma geçince röle buton basık bile kalsa bırakır.kolay gelsin

dosya ekındekı gıbı bağla işin gorulur. kolay gelsın

Ekli dosyalar

• 1 kez start.jpg
    1 kez start.jpg
    71.7 KB · Görüntüleme: 43
kardeşim kolay gelsin sen en iyisi hiç sorun yaşama zaman rölesi kullan

Ne kadar süre sonra tekrar butona basılabilir, bencede zaman rölesi uygun olur.

Ekli dosyalar

• TR.JPG
    TR.JPG
    12.6 KB · Görüntüleme: 14
Moderatör tarafında düzenlendi:
Soruyu tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarı ile butuna basıldğında röle çıkartılacak butun bırakıldığın röle hala enerjili kalacak tekrar butona basıldığın da röle enerjisi kesilecek diyorsan impuls röle kullan derim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri