Kumanda Problemi 1

selamün aleyküm...

3 motorumuz var... start butonuna ilk dokunuşta 1 ve 2 inci motorlar devreye girer ...

ikinci dokunuşta 2 ve 3 üncü motorlar devreye girer ve 1 inci motor durur ... üçüncü

dokunuşta 3 ve 1 inci motorlar devreye girer ve 2 inci motor durur... 4 üncü dokunuşta

tekrar başa gelir ve 1 ve 2 inci motorlar devreye girer ... böylece stop a basana kadar

devam eder...

bakın bu sefer 5 motor yok :) sadece 3 motor ... :)))

dip not... sadece vakti olanlar ve ilgi duyanlar çözmeye çalışsın ... he nerede

kullanılacağıda hiç önemli değil :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evet ...sanırım bir yerde hata var...EKTS de denedim ama çalışmadı...ya ben hata yaptım yada siz sayın hemmehhemtek...
---
acizane bende bişeyler karalamışım :)

3motorstartstop.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
bendeki simülasyon dosyasında deneyin birde.

Ekli dosyalar

• 1-2,2-3,3-1.esc
    59.7 KB · Görüntüleme: 2
3motorstartstop.jpg

hemmuhhemtek kale alma bu arkadaşın sorularını. Daha önce de konu açmıştı hatırlarsanız. Kafa buluyordu milletle.

evet hata bende .... c1 konaktörüne giden yoldaki kapalı kontakların ikisinide c2 kontağı yapmışım onun için devre çalışmıyor gözüktü bende ..ama sizin dosyayı indirdiğim zaman farkedebildim ...özür dilerim... sizin devrenizde çalışıyor... hem benim devreden daha az kontaktör sayısı var... :) ..tebrikler...

ayrı bi soru da geliyor aklıma ama :) ......

bu devreyi acaba 5 motorlu bir devreye çıkarabilirmiyiz ne dersin ??? !!! ???

yani starta basıldığında 1 -2 sonra 3 - 4 sonra 5 - 1 sonra 2 - 3 sonra 4 - 5 ...sonra tekrar başa 1 ve 2. ??? olurmu nedersin ??? :)

olur... :) siz yapmışsınızdır hazırdadır...

:) yok emin ol yapmadım :) ....

şimdi bi bakcem bakalım olurmu olmazmı !!! :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri