Kumanda panoları ve çeşitli devreler hakkında

tahir549

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar umarım doğru kısımda konuyu açmışımdır.

Ben lise elektrik bölümü çıkışlıyım myo da elektronik haberleşme yani liseden beri 5-6 yıldır elektrikten çok elektronikle ilgilendim ancak ben kumanda panolarının kurulumu için bir tesiste çalışmak istiyorum liseden kalma bilgilerle az çok kumanda ve güç çizim bilgim var sembollerden neyin ne olduğunu biliyorum ama pratik bilgim yok malzemeyi elinizle gösterseniz belkide bilmem klavuzu görsem tabiki bilirim
şimdi sorum şu piyasada hangi kumanda panoları kullanılıyor(asansör vinç v.s bunlar hangi kriterlere göre yapılıyor örnek devreler varmı)
malzeme seçimi herhalde tesisin gücüne ve çalışan yükün gücüne akımına göre değişiyordur ama ekstra bilgiler varsa paylaşırsanız sevinirim
piyasada hangi normlarda şemalar çizilip kullanılıyor
kısaca sıfırdan bir panonun kurulum aşamaları ve ayrıntıları nelerdir bununla ilgili ustalarım bilgi paylaşırsa çok sevinirim bu aşamalardan sonra plc yede devam etmek istiyorum herkeze iyi çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
pıyasada her tur kumanda panosu kullanılıyor
tarımsal sulamadan tutunda beton santrallerının pıyano panolarına tavuk cıftlıklerının otomasyon panolarına kadar

zaten o sırkette yanlız olmayacagın ocon fazla zorluk cekmezsın
sema bılgın var ıse gerısını kolay getırırsın ( tabıı ıstek varsa )

kumanda panosu projelerınde hangı malzemeyı hangı kapasıtede kullanman gerektıgını belırtır
belırtmese bıle baglı oldugu elemanın etıket bılgılerınden yola cıkarak elektrık muhendıslerı odasının yayınladıgı cızelgelerden cok rahatlıkla belırleyebılırsın

temelın var kendıne guven ısyerındede yanlız olmayacaksın mutlaka yardımları olacaktır

hayatta basarılar

valla ustalarım hiçte yardımcı olmuyorlar temelim olduğu halde uygulama pratiğim yok bu durumda bile bana tek başıma kumanda panosunu hemen toplamamı isteyenler oluyor mesela en çok kullanılan işletmelerden istenen panolar nelerdir yıldız üçgen v.s mesela su arıtma tesislerinde hangi kumanda panoları kullanılır
su arıtma tesislerinde meydana gelen arızaların giderilmesinden tutunda yeni bir pano çizip uygulamaya dökmek bunun için malzeme tespitinide benim yapmam gerekiyor a!dan z ye pano bilgimi uygulamada aktarmam lazım günümüz iş şartları zor siz bunu bendne daha iyi biliyorsunuzdur gebze gibi bir yerdeyim anadolu yakası dahil çok iş buldum ama deneyim olmadığı için hep tersine gitti işler elektronik yerine bu alana yönelmeye karar verdim kumanda ve plc cihazlarını ivedi öğrenmem lazım en azından bir fabrikada elektrik arıza v.s işlerine bakabilmem lazım anlayacağınız bana iş lazım piyasadaki kumanda otomasyoncuların sıklıkla istedikleri işler nelerse onları temelde öğrenmek istiyorum
en fazla kullanılan panolar ve bunların dökümanları gerekiyor şema çizerim ama hangi malzemeler seçilir nasıl seçilir ve çizimlerde hangi normlar kullanılır bunlarıda bilmek istiyorum

valla ustalarım hiçte yardımcı olmuyorlar temelim olduğu halde uygulama pratiğim yok bu durumda bile bana tek başıma kumanda panosunu hemen toplamamı isteyenler oluyor mesela en çok kullanılan işletmelerden istenen panolar nelerdir yıldız üçgen v.s mesela su arıtma tesislerinde hangi kumanda panoları kullanılır
su arıtma tesislerinde meydana gelen arızaların giderilmesinden tutunda yeni bir pano çizip uygulamaya dökmek bunun için malzeme tespitinide benim yapmam gerekiyor a!dan z ye pano bilgimi uygulamada aktarmam lazım günümüz iş şartları zor siz bunu bendne daha iyi biliyorsunuzdur gebze gibi bir yerdeyim anadolu yakası dahil çok iş buldum ama deneyim olmadığı için hep tersine gitti işler elektronik yerine bu alana yönelmeye karar verdim kumanda ve plc cihazlarını ivedi öğrenmem lazım en azından bir fabrikada elektrik arıza v.s işlerine bakabilmem lazım anlayacağınız bana iş lazım piyasadaki kumanda otomasyoncuların sıklıkla istedikleri işler nelerse onları temelde öğrenmek istiyorum
en fazla kullanılan panolar ve bunların dökümanları gerekiyor şema çizerim ama hangi malzemeler seçilir nasıl seçilir ve çizimlerde hangi normlar kullanılır bunlarıda bilmek istiyorum

canım kardeşim sen bu işleri tam öğrenmeden terlemeden,hemen işin cambazlığına kaçıyosun son yazından bana öyle geldi,yeterince terlemeden onun bunun bilgisiyle biryere gelme kendin birşeyler üret.

zaten en basitinden bir panonun içinde tarımsal sulama olarak ele aldığım zaman 3kontaktör 1 zaman rolesi,1motor koruma rolesi ve termik bulunur koruma tedbirini artıracam diyosan yapmak istediğin ilave sana kalmış çok bir zorluğu yok,sadece motorun gücüne ve akımına göre malzeme seçiceksin,
ikincisi ise herşeyi insanlardan bekleme,kimse sana bu saatten sonra birşey göstermez.

:) baliğa giden usta balıkçılar ılk once suya gırıp ıslanırlarmış ondan sonra balık tutmak için oltalarını atarlarmış tam deyımını yazmıyorum anlıyan anlar:)

arkadaşlar ortamı gerecek laflar yerine yardımcı olsanız tekin126 sen enden bahsettiğini biliyormusun ki tam deyimi yazmıyor yazımı dikkatli oku orada ben hazır bişey beklemiyorum en çok karşılaştığım iş görüşmelerinde elektrik panolarını yapabilirmisin su arıtma sistemlerinden anlarmısın gerkirse tek başına bu panoları sıfırdan yapman ve mevcut arızayı tespit edip yapabilirmisin dedikleri bu yüzden bilmediğim konularda ustalarımızın tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz sizin amacınız burada yardım değil laf ama senin aklına ihtiyacım yok ben sadece bunlarla ilgili bilgi döküman varmı diyorum

tekin ve şef nikli arkadaşlara biri deseki uzay mekiği yapın ne yaparsınız araştırmazmısınız bişey bulamadığınızda bu gibi fortumlarda paylaşıp sormazmısınız yoksa burada ne işiniz var

LÜTFEN!! yazdıklarımı düzgün okuyup cevap yazın ortam gerici basit laflardan kaçının buda benden size cevap anlayan anlar ;)

evet ustalarım benim sorunum pratiğimin olmaması su arıtma tesislerine nasıl bir kumanda devresi kullanılır genelde neler hangi kumanda panoları istenir bunları yaparken izlenen yol ve aşamalar nelerdir benim temel bilgim var uygulama üzerine nerden başlamalıyım yardımlarınızı bekliyorum

arkadaşlar ortamı gerecek laflar yerine yardımcı olsanız tekin126 sen enden bahsettiğini biliyormusun ki tam deyimi yazmıyor yazımı dikkatli oku orada ben hazır bişey beklemiyorum en çok karşılaştığım iş görüşmelerinde elektrik panolarını yapabilirmisin su arıtma sistemlerinden anlarmısın gerkirse tek başına bu panoları sıfırdan yapman ve mevcut arızayı tespit edip yapabilirmisin dedikleri bu yüzden bilmediğim konularda ustalarımızın tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz sizin amacınız burada yardım değil laf ama senin aklına ihtiyacım yok ben sadece bunlarla ilgili bilgi döküman varmı diyorum

tekin ve şef nikli arkadaşlara biri deseki uzay mekiği yapın ne yaparsınız araştırmazmısınız bişey bulamadığınızda bu gibi fortumlarda paylaşıp sormazmısınız yoksa burada ne işiniz var

LÜTFEN!! yazdıklarımı düzgün okuyup cevap yazın ortam gerici basit laflardan kaçının buda benden size cevap anlayan anlar ;)

evet ustalarım benim sorunum pratiğimin olmaması su arıtma tesislerine nasıl bir kumanda devresi kullanılır genelde neler hangi kumanda panoları istenir bunları yaparken izlenen yol ve aşamalar nelerdir benim temel bilgim var uygulama üzerine nerden başlamalıyım yardımlarınızı bekliyorum

merhaba ben yanlış mı soyledım yaş 55 yuksekokul mezunuyum okuldan dıploma alanlar sudan çıkmış balık gıbıdır okul kımseye meslekle ılgılı herşeyı oğretmez sadece gıdeceğın yolu tarıf eder bızde o yoldan geçtık ilkokul mezunu olmıyan bırıne çıraklık yaptım kuçumsemıyorum yanlış anlamayın adam okulunu okumamış ama kendını yetıştırmış bende yanında çantasını taşıdım şuanda yıne aynı durumda olsam değil iki yıllık dort yıllık okul bıtırmış muhendis olsam yıne taşırım şimdı dost aci soyler hesabı hıç darılıp gucenme arkadaşım bılgısayar başinda boyle ustalara yazarak bu iş oğrenılmez tamam teorik olarak dort dortluksundur emınım ama pratıkte elın mahkum ustalara eğer piyasada iş yapacaksan pratığını oğren gel sana ahkam kesen ustanın açıklarını çıkar kı çıkarırsın teoriyi bılen pratığıde bırleştırdımı benım gozumde gerçek muhendistır umarım gucenmemışsındır başarılar dılıyorum

bakın son yazınıza ben katılyıorum ama hazırcı denmesi beni sinirlendirdi ben bu işi yapacaksam temelini bu sistemin çalışmasını nasıl bir panoyla karşılaşacağımı tahmin etmek zorundayım şimdi yeni mezun bir adama siz kalkar al bu pano bunlar malzeme bunu yap derseniz adam bön bön bakar çünki istediğiniz sistemin mantığını okulda öğretmiyorlar ki gördüğümüz yıldız üçgen devre yol verme şekilleri frenlemeler bunun haricinde elimiz doğru düzgün kontrol kalemi bile tutmuyordu ebn elektrik bölümü öğrencisi iken elektroniğe daha çok yatkındım ama teorik mesleki elektrik derslerimde gayet iyiydi aradan zaman geçti elektronikte aynı elektrikte herkez bişeyleri hemen yap beklentisinde bebek emeklemeden koşar mı? yeni mezun adam 2-3 ay pişmeden elinden bişey gelirmi
dediğim gibi bana su arıtma tesisi gibi ve diğer piyasada üretilen sistemler nedir bunların isimler lazım bunlarla ilgili döküman lazım gerçekten piyasada çalışacaksam hangi normlarla şemalar çizliyor hangi programları kullanmalıyım nasıl pano yapabilirim bunların yapılmasında gerçek ustlarımdan yarım bekliyorum cevabınız içinde teşekkür ederim.
benden büyükmüşsünüz kusura bakmayın bende sizi kıracak kelimeler kullandıysam.

arıtma sıstemlerınde genıs bır yelpaze dıyebılırız
sıstemın gereksınımıne gore ultravıole yada quartz arıtma v.s kullanılır
kumanda prensıbını musterının ıhtıyacına gore kısı kendı belırler
her yıgıdın yodurt yuyusu farklıdır ıse yenı baslangıc asamasında oldugun ıcın bazı tavsıyeler kafanı karıstırabılır
sonucta mantık aynıdır eger takıldıgın bır konu yada şema ıhtıyacın olursa yardım ederız
bıraz zorluk olucak ama uygulamalarını arttırdıkca asacakksın
gereklı tum dokumanlarıda forumumuzda bulabıılırsın
kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri