kumanda elemanları hakkında

selam arkadaşlar kpss ile teknisyen olarak yerleştirildim ama gel gör ki liseyi bitireli 10 yıl oldu elektrik ile ilgili bir işte çalışma olanagım olmadı şimdi daha yeni kontaktörün rölenin çalışma prensibini ögrenmeye çalışıyorum bir kaç sorum var yadımcı olursunuz umarım 1) kontaktör kapasitelerini neye göre belirliyoruz 2) kompanzasyonda kontaktörler neye göre devreye girip çıkıyor kondansatörlerin görevi ne 3) plc de asıl işi yapan nasıl 24 volt oluyor 4] devir sayıcı ,endüstriyel röle ,termik şalter , kompakt şalter hakkında 5) projeden arıza bulma yöntemi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
MEGEP dökümanları her türlü konuda açıklayıcı net bilgiler var bol okuyup inçelemeni tavsiye edrim.

kompanzasyonda kondansatörlerin neye göre devreye cıkıp girdiğini ve plc de asıl işi yapan 24 volt olayını çözemedim

Kardeş anlaşılan okulda pek birşey öğrenmemişsin. O yüzden burada verilecek kısa cevaplarla bu konuları öğrenemezsin. Web'de bol bol araştırma yapmanı tavsiye ederim. Kompanzasyonda kondansatörlerin neye göre girip çıktığını anlaman için önce kompanzasyonun ne olduğunu bilmen gerekir. Zaten biliyorum diyorsan; Reaktif Güç Kontrol Rölesi sistem güç katsayısını düzeltmek için gerekli kondansatör gücünü tespit eder ve O kadar güçteki kondansatörü devreye alır. Aynı şekilde ihtiyaçtan fazla kondansatör olduğunda da devreden çıkartır.
Bence daha kontaktörün çalışma prensibini yeni öğrenen biri için PLC'ye kafa yormanın bir manası yoktur. Önce klasik kumandayı öğren sonra PLC'ye geçersin.

teşekkürler plc yi halletmem lazım yüksek okulada gitmeyi düşünüyorum insaallah faydası olur teşekkür ederim

işte tip,k türkiye ornegi. daha kontaktorun ne oldugunu bilmeyen elektrikçilerin işe alındıgı bir türkiye... kpss sınavınında ne kaddar dogru ve başarılı çalışan bir sınav sistemi oldugununda tipik bir kanıtı.
beni yanlış anlama kardeşim de elektrik çocuk oyuncagı degıldır. kendı canını tehlıkeye attıgın gıbı baskalarınında canını tehlıkeye atarsın. ondan dıkkat et yaptıklarına...

bu dediklerine katılıyorum ama mülakat olsa herkes adamını koymaya çalışır kpss yi meslege göre mesleki bilgiler olarak sınav yapsalar çok iyi olurdu şimdi bana ne faydası var iklim tiplerinin osmanlı isyanlarının

sahah tesise gittim vinç saga sola çalışıyor yukarı yada çalışıyor ama aşagı çalışmıyordu baktım kontrol kalemi ile aşagı kontaktörüne bastım çalıştı kontaktör yanık dedim söktüm yenisini aldım taktım bu defa yukarıda çalışmıyor tamam t1 ile t3 fazlarının yeri degişiyor onu anladım a1 e de enerji geliyor sorun a2 yi nereye baglayacagım önceki baglantıda 13 açık kontaga baglanıyor diye hatırlıyorum ama ne alaka diyorm çıkamadım işin içinden birde diyot tan gelen uç var

Son düzenleme:
geniş kapsamlı kumanda devre elemanları ve devreleri hakkında tavsiye edeceginiz kitap varmı iki kitap aldım biri ilhami çolak digeri yabancı beklediğim gibi çıkmadı

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri