Kumanda devresi için kesit ne seçilmeli

etkga

Üye
Arkadaşlar merhaba güç devresi için kesiti motor gücüne göre seçmemiz gerekiyor peki kumanda devresinde de aynı kesit mi seçmek gerekir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kumanda devresi için genellikle Türkiye’deki pano üretimi yapanlar 0,50mm. Kablo kullanırlar , yer yer 0,75 olduğu da görülür ama 0,50mm idealdir

Çoğu yerde 1 mm kullanıldığını görüyorum.
Zaten 1 mm den az olmamalı düşüncem bu yönde

pano içindeki kumanda elemanları hesaplanıp yapılırsa daha doğru olur sonuçta her panodaki eleman sayısı ve güçleri aynı değil bir lamba için 1,5 luk kablodan az olamaz diyor iç tesisat yönetmeliği bizim panocular genelde maliyetten kaçmak için düşük kesit kullanıyor

• Beğen
Tepkiler: huh
Kumanda devresi kablosu için kesit hesaplaması yapılmaz. çünkü çekeceği akım çok azdır.
mekanik dayanıklık önemlidir bu nedenle çok telli 1.mm2 kablo kulanılır. uclarına kablo yüksüğü takılır.

Kumanda devresi kablosu için kesit hesaplaması yapılmaz. çünkü çekeceği akım çok azdır.
mekanik dayanıklık önemlidir bu nedenle çok telli 1.mm2 kablo kulanılır. uclarına kablo yüksüğü takılır.
Ustam bu pano alt kata ait.
Alt katta fazla bişey yok demiştim.
Üst kat panonun resmini ekliyorum hata varsa söyleyin lütfen

Ekli dosyalar

• IMG_20181129_120259_638.jpg
    IMG_20181129_120259_638.jpg
    376.8 KB · Görüntüleme: 35

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936