Kullanılan gücü ölçmek ?

igotek

Üye
İşyerimizde trifaze elektrik altyapısı var.

Kullanmakta olduğumuz havalandırma motorları trifaze.
Bunun dışındaki cihazlar monofaze. Örneğin: bilgisayar, saç kurutma makinesi vb.

Prizlere takılan küçük watt ölçer cihazdan bir adet satın aldım ve monofaze cihazları bunla tek tek ölçebiliyorum. Ancak trifaze cihazları ölçecek cihaz bulamadım.

Her bir faza ne kadar yük bindiğini ölçmek istiyorum.
Her bir faza maksimum 8400W yük binecek şekilde cihazları dengeli, şekilde elektriğe bağlayacak bir alt yapı kurmam gerekiyor.

Bu konuda nasıl bir cihaz almalıyım ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Alttaki ürünü buldum. Bu ürün tüm sistemin gücünü ölçüğp her bir fazı ayrı ayrı mı gösterir ? ;Yoksa total kullanımı mı gösterir ?

https://www.aliexpress.com/item/10-...2e67-49fb-94c2-069d3c09ebbc&priceBeautifyAB=0

Bu cihazın dediğiniz şekilde her faz için ayrı ayrı ölçüm sonucunu gösterip göstermediğini ancak satıcıyla iletişime geçerek öğrenebiliriz. Bununla ilgili hiçbir bilgi yer almıyor sitede.

Ufak bir araştırmayla şunu buldum:

http://www.arselelektrik.com/tense-sebeke-analizoru--urun6998.html

Bu da kullanım kılavuzu:

http://www.tense.com.tr/images/klavuz/TPM-01_TR.pdf

Kılavuzda;

Her faza ait ve toplam aktif(P, ΣP) güçleri gösterir.
Her faza ait ve toplam reaktif(Q, ΣQ endüktif ve kapasitif) güçleri gösterir.
Her faza ait Cosφ gösterir.
Her faza ait gerilim(V) deðerlerini gösterir.
Her faza ait akım(I) deðerlerini gösterir.
Toplam import aktif(ΣkWh) enerji gösterir.
Toplam eksport aktif(ΣkWh) enerji gösterir.
Toplam endüktif reaktif(ΣkVArh) enerji gösterir.
Toplam kapasitif reaktif(ΣkVArh) enerji gösterir

denmiş. Bu durumda isteklerinizi fazlasıyla karşılıyor gibi.

Fiyat olarak da sizin gösterdiğiniz ürünle eşdeğer.

KAEL ve ENTES sitelerini inceleyin.DIN tip olanlardan seçin.

Son düzenleme:
akım trafosu bağlamanız gerekir diyor önerdiğiniz üründe. Bu kısmı anlamadım.

Normal şebekeden aldığımız elektriği kullanıyoruz. Ölçümü onun için yapmak istiyorum.
Bu cihaz biraz karışık geldi. Her bir faza ne yük bindiğini watt olarak görmek de yeterli benim için.

Bu kadar yerli firma varken neden yurt dışından almayı düşünüyorsunuz.Bu işi yapabilecek bir sürü yerli kaliteli firmamız var

dengeli dağıtmak istiyorsan ana panondan l1 l2 l3 alımları ni pensampermetre ile ölçebilirsin.

buradan bir güç değeri bile yaklaşık elde edebilirsin ve fazla akim çeken hattından guc transfer edebilrisn

Her fazdan 8.4 kW güç çekilecek.
Toplam 25.2 kw güç çekilecek.

Bunların bir kısmı trifazebağlantı bir kısmı ise normal elektrikli cihazlardan oluşuyor.

Normal sayaç ( 10/100 amp ) işinizi görmüyormu ? Akım,gerilim,güç,güç faktörü hepsini gösteriyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri