kuka kak problemi

Trifaze sistemlerde 3 faz ve toprak hattı ile Çalışan makinelere kacak akim bağlanırken nötr çıkışı boşta bırakılır.
Sen o tarz baglarsan kacak akimi sigorta olarak kullanmos olursun kacak akim roleleri faz notr arasi akim olcumu yapar faz faz arasi deil. Bi kacak akimin icini acmanizi oneriyoum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm. Arkadaşlar yeterli bilgi ve tecrübe yoksa yanlış bilgi vermemek gerekir bence bu sebeple?

Ben küçük bir soru sorayım ? Kaçak akım röleleri sadece faz nötr arası akım ölçümü yaparsa sadace 3 faz ve toprak ile çalışan
Bir kaynak makinesi vs. De nasıl denetim yapar.
Bu kar tipine göre değişmezmi? Örneğin ev için kullanılan ile trifaze kullanimi olanlar gibi?

Sn. @devil190795 kardeş ortalığı karıştırıp yok oldu sanırım :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Slm. Arkadaşlar yeterli bilgi ve tecrübe yoksa yanlış bilgi vermemek gerekir bence bu sebeple?

Ben küçük bir soru sorayım ? Kaçak akım röleleri sadece faz nötr arası akım ölçümü yaparsa sadace 3 faz ve toprak ile çalışan
Bir kaynak makinesi vs. De nasıl denetim yapar.
Bu kar tipine göre değişmezmi? Örneğin ev için kullanılan ile trifaze kullanimi olanlar gibi?
Illaki faz koruma rolesi kullanilmasi gerkir. Kacak akim da kullanilmasi gerekir ama makine icin deil tali veya ana pano icin . ornegin motorlarda dagitim panosunda kacak akim var ama motor icin faz koruma yani motor koruma roleside konmak zorunda

Ki zaten konu kaynak makinesine nasil geldi anlamadim birda bahsedilen kuka robotu kaynak makinesiyle ayni kefeye konuyor. Her makinenin calisma prensibi vardir farkliliklari veya ayni ozelligi var ama kaynak makinesinin calismasi kukayla ayni olamiyacagi gibi baglantisindada farkliliklar olacaktir . kuka anladigim kdariyla trifaze besleniyir notr topragi baglanip ama diger kartlari icin ups inverter kullaniyor ben daha once ne calismasini ne de ihazin kendisini gormedim arkadasin verdigi cevaplara gire mamtik yurutuyorum ve cihaz calismadan daha atiyrsa kacak akimi bu zamana kadar verdigim cevaplarin icinde gibi gorunuyr sorunun kaynagi

Kaynak makineleri genelde nötre ihtiyaç duymadığından örnekleme yapıldı. Sorum şu ki kaçak akım röleleri faz nötr arası iş yapar demişsiniz faz faz arası değil. Demişsinizz. O halde nötr olmayan bir sistem nasıl kaçak akıma karşı korunur. Sorum buydu.

Motor koruma motru korur adı üstünde.
faz koruma fazın sağlıklı iketilip iletilmediğine bakar size söyler.
kaçak akim ise canlı güvenliği içindir.
Ben makine imalatçısıyım 500 Kw gücündeki makinelerimizn devreye alma, planlama operasyon işlerini yürütüyorum.
Şimdi sizin söylediğinizden benim çıkardığım şu ki biz panolarımıza Troid ve roleleri boşuna takıyoruz.
Kaçak akım rolesi. Faz faz arası kaçağada bakar bunu belirteyim . 3 faz bir nötr olan bir kaçak akım rölesi. 1.faz+ 2. Faz + 3.faz + Nötr dür bunların toplamında 30ma dan küçükse sorun yok, büyükse devreyi açar. kimisida yangın koruma eşiği olan 300ma ya set edilmistir. Benim bildiğim bu yönde.

Düzeltme faz koruma röleleri yanliş yazmisim kaçak akim rolesi yazacaktim.

Sn. @devil190795 sorunu çözebildinizmi ?

Son düzenleme:
Kaynak makineleri genelde nötre ihtiyaç duymadığından örnekleme yapıldı. Sorum şu ki faz koruma röleleri faz nötr arası iş yapar demişsiniz faz faz arası değil. Demişsinizz. O halde nötr olmayan bir sistem nasıl kaçak akıma karşı korunur. Sorum buydu.

Motor koruma motru korur adı üstünde.
faz koruma fazın sağlıklı iketilip iletilmediğine bakar size söyler.
kaçak akim ise canlı güvenliği içindir.
Ben makine imalatçısıyım 500 Kw gücündeki makinelerimizn devreye alma, planlama operasyon işlerini yürütüyorum.
Şimdi sizin söylediğinizden benim çıkardığım şu ki biz panolarımıza Troid ve roleleri boşuna takıyoruz.
Kaçak akım rolesi. Faz faz arası kaçağada bakar bunu belirteyim . 3 faz bir nötr olan bir kaçak akım rölesi. 1.faz+ 2. Faz + 3.faz + Nötr dür bunların toplamında 30ma dan küçükse sorun yok, büyükse devreyi açar. kimisida yangın koruma eşiği olan 300ma ya set edilmistir. Benim bildiğim bu yönde.

Sn. @devil190795 sorunu çözebildinizmi ?
Oncelille faz koruma rolesi faz notr arasi calisir demedim dikkatli okumamissiniz
Faz koruma rolesi motor kprumalardada kullanilir baska cihazlardada onun amaci sebekeden gelen 3 fazi kontrol etmek ve duruma gore devreyi kesmektir devreyide bagli bulundugu kompakt salteri attirir enerjiyi keser boylelikle olasi tehlikeler onlenir ayni zamanda motorda kacak olma durumu olursa toprak baglantisi ile topraga aktarilir lakin bu motor sargilarinda izolesinde veya herhangi bir yerinde fazla alakalobir sknti oldugu aciktr faz koruma fazlari olcecek ve skntiyi anlayip yeniden devreyi kestirecektir yeterince acik olmaya calistim

Kacak akima gelen R S T fazlari ayri ayri kullanilabilir ornegin daire icinde ve her bir faz tek kacak akomdan cikar aigortalara dailir aiz diosunuzki toplami 30 ma olacak r fazindan 20 ma digerinden 10 ma t dende 20 ma gecerse atacak diosunuz yani isterseniz malzeme bilgisi dersini hatirlayalaim her maddedin cekme germe ve akma akimi vardir kacak akim rolesi bu sisteme gore calisir icindeki malzemwnin cekme akimi vardir yani 30 ma 3 fazda bu malzemeden yapilmis iletkenden gecmektedir eger bir tanesi ile 30 olursa atar ama 3 u birden 20 ma gecirebilir toplami 30 olmasina gerek yoktur bi fazinda camasir mak calisirken diger fazinda 10 lamba calisabilir

Sen o tarz baglarsan kacak akimi sigorta olarak kullanmos olursun kacak akim roleleri faz notr arasi akim olcumu yapar faz faz arasi deil. Bi kacak akimin icini acmanizi oneriyoum
Üstad asenkron motora kacak akim bağlanacak..bunu nasıl baglarsin.?.asenkron motorda nötr olmaz.rst ve toprak girişi olur dimi..buna kacak akim rolesi bağlamak için rst + nötr kakr rolesine bağlanır.çıkış terminalinde nötr boşta bırakılır..toprak hattı da gövdeye baglanir..bu sekilde sorunsuz çalışır.denemesi bedava.:)

Üstad asenkron motora kacak akim bağlanacak..bunu nasıl baglarsin.?.asenkron motorda nötr olmaz.rst ve toprak girişi olur dimi..buna kacak akim rolesi bağlamak için rst + nötr kakr rolesine bağlanır.çıkış terminalinde nötr boşta bırakılır..toprak hattı da gövdeye baglanir..bu sekilde sorunsuz çalışır.denemesi bedava.:)
Asenkron motora cok gzel kacak akm baglanir cok guzelde calisir ta en bastada soylemistim.
Ama kacak akim gorevi gormez sigorta gorevi gorur k.a.r kac amperlikse o kadar gecer 40 lik sa 50 A da atacaktr.
Ki zaten asenkron motor yalin da kullanilmaz genelde, frekans konvektoru gibi suruculerde kullanilir. Siz notr bosta birakip devam ediniz bnddn bu kadar

Motordaki kaçak halindede kaçak akım röişini sonuna kadar yapar bunu inkar edemz kimse imkani olan bağlar sonucu görür. Sigorta gibi çalisir diye bir kaide yoktur. Kacak akim rölesinin maksadı budur. Kaçak akım rölesi faz nötr denetimi yaptıği gibi faz faz denetimide yapar. Fazlardan birisi normal dönüşünü tamamlamiyorsa ki bu toprağa boşaltmak diyoruz bu durumda yine kaçak akim atar.
öyle ya denemesi bedava.

Asenkron motora cok gzel kacak akm baglanir cok guzelde calisir ta en bastada soylemistim.
Ama kacak akim gorevi gormez sigorta gorevi gorur k.a.r kac amperlikse o kadar gecer 40 lik sa 50 A da atacaktr.
Ki zaten asenkron motor yalin da kullanilmaz genelde, frekans konvektoru gibi suruculerde kullanilir. Siz notr bosta birakip devam ediniz bnddn bu kadar
Yanlış bildiğin seyi Düzeltmek için ugrasiyorum yanlış anlama lütfen abi..ama kacak akim rolesi hic bir zaman sigorta gibi çalışmaz..üzerinde yazan 40 amper 63 amper gibi değerler,kontaklarinin taşıyabileceği akim değeri..bunların fazlasini baglarsaniz kacak akim rolesi bozulur ve çöp olur..Üzerindeki mandal sadece kacak akim siniri asilirsa atar..üzerinden kısa devre akımı gecrse patlar gider.

@oguzzengin yaşın kaç bilmiyorum ama yanlış bildiğin bir konuda inat ediyorsun.Türkiye de kullanılan kaçak akımlar sigorta özellikli değildir ancak Almanya da kullanılan kaçak akımlar sigorta özellikli olmak zorundadır. @çaylakelektrikçi arkadaşımız sana doğrusunu anlatmış. @TheRisky ben dün gece konuştum pazartesi deneyecek makineyi arkadaşımız.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri