Kremayer mi Vidalı Mil mi? Hangisini kullanmak daha mantıklı ?

Arkadaşlar merhaba,
Mevcut cnc router ımda Alttan tek 8Nm lik steple Kremayer sistemi kullanıyorum ama kafa çok sallanıyor ve dişliler arasında boşluk bırakmış yapan amatör firma( TUĞCU CNC LANETİİİİ)
şimdi asıl konu bunu kendim yapacağım ama resimlerdeki gibi sağ ve soldan 2 adet step motor ile kremayer mi kullansam yada tek 12Nm lik steple tek motor ve vidalı mil mi kullansam daha sağlıklı+ hızlı yaparım?
üst kafa kısmı tablanın üst şesesine çıkartılarak daha sağlam bir Y ekseni elde edeceğim.yani resimlerdekinin birebir aynısı olmayacak.
Y ekseni 2mt tam boy ,X ekseni 1mt

Ekli dosyalar

• 112723324130487.jpg
    112723324130487.jpg
    65.5 KB · Görüntüleme: 109
  • photo-10-05-15-1-01-29-pm.jpg
    photo-10-05-15-1-01-29-pm.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
Çift mil tek motor birbirine triger kayışı ve kasnaklarla bağlanacak boşluk gergi kasnağı ile alınacak. Hazır vida ve bilyalı somun yataklar var bu işler için.

Arkadaşın tarifi tek motorla iki mili tek kayışla tahrik edeceksiniz demek.Basit aslında.
Ondan yana sorun yok ama amatör olunca biraz bana zor geldi aslında benim için dediğim sistemlerden peki hangisi daha mantıklı geliyor Öner’i istiyorum

Kişisel tercihim düşük hatveli vidalı mil ve her mil için bir motor olurdu.

Deneyimim olmasa da forumda paylaşılanlardan;

* Kremayer yapısı gereği bir miktar boşluk içeriyor, vidalı mil kadar hassas değil. Örnek bir kataloğa bakarsanız görebilirsiniz.
* Vidalı mil 1 metrenin üzerinde pek önerilmiyor. Nedeni ise eğilmeye karşı vidalı milin çapını arttırdıkça milin ağırlığı ve dolayısı ile eylemsizlik (atalet) momenti artıyor. Döner somun belki çare olabilir (?)
* X yönündeki 1 m açıklık da az değil. Ortadaki tek vidalı mil, Y yönündeki harekette, makinenin kalitesine de bağlı olarak sağ-sol farklılıkları nedeni ile kasılmaya, zorlanmaya neden olabilir.

Son düzenleme:
Selamlar. Yusuf&CNC kardeşimizin dediği gibi makine ebatına göre kremayer veya vidalı mil tercih edilebilir. Eğer hız istiyorsanız yüksek hatveli vidalı mil bakabilirsiniz ama tabiki fiyatları da artıyor. Hayırlı akşamlar.

Makine y ekseninde çok kafa sallıyor öyle ki yuvarlak kesim yaparken düzgün çıkmıyor, bende üst kafa kısmını elden geçirip krameyerden kurtarıp , liner kızakları üst kısma alarak daha stabil şekilde y eksenini çalıştırmayı planlıyorum. Aslında İstanbul’da yada telefonla bana ufaktanda olsa Bilgi desteği sağlayacak birine ihtiyacım var, kafaya koyduğumu yaparım ama sonradan keşke dememek için burdan fikir almayı istedim.
Altta resimlerim mevcut bunun üzerinden gidersek süper olur

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    564.3 KB · Görüntüleme: 95
  • image.jpg
    image.jpg
    284.9 KB · Görüntüleme: 89
  • image.jpg
    image.jpg
    333.5 KB · Görüntüleme: 78
  • image.jpg
    image.jpg
    170.8 KB · Görüntüleme: 75
  • image.jpg
    image.jpg
    316.5 KB · Görüntüleme: 78
BU teknık konu branşım değil ama, şunu belirteyim acızane, iki mil ve iki motorda, iki motorun senkron çalıştırma gerekecekse, komplıke proğram, cihaz gerekebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri