Kovan Rezistansı Patlama Sorunu

Bir anda monofaze mi diye şüphelendim.

Alında aşağıdaki görsellerdeki gibi yıldız veya üçgen bir bağlantı kullanmak gerekmiyor mu? Ve ısıtıcı iki adet değil 3 adet rezistans içermeli.
Ekli dosyayı görüntüle 75305
Ekli dosyayı görüntüle 75303

Bahsedilen temsili görselde 3 fazı ayrı ayrı kullansanız bile sonuçta rezistanslar monofaze (AC220V) beslenmiş olmazlar mı? Yukarıdaki yıldız bağlantı mı olmuş oluyor?
Yıldız bağlantıda 220V, üçgen bağlantıda 380V uygulamış oluyorsunuz. Motorlarda Yıldız/Üçgen yol verme mantığı gibi...Motor sargıları önce yıldız bağlanarak sargılara 220V uygulanıyor, motor yol aldıktan sonra üçgene geçip sargılara 380V uygulanıyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yıldızsa ve nötür belli ise zaten 220V uygulanıyor. İkişerli gruplamayı tam anlayamadım. Sanki biraz ezber var.;)

Yıldızsa ve nötür belli ise zaten 220V uygulanıyor. İkişerli gruplamayı tam anlayamadım. Sanki biraz ezber var.;)
Evet yıldızsa rezistanslar 220V a göre üretilmişlerdir ama arkadaş içeride 2 tane rezistans olduğundan ve rezistansların 380V da çalıştığından emin konuşuyor. Aslında bulması basit. Ölçü aletinin direnç kademesi ile ölçüm alınsa hemen ortaya çıkar. Eğer içeride yıldız bağlantı varsa problar hangi uçlara dokunursa dokunsun mutlaka bir direnç değeri okunur. Rezistansların yıldız noktası ile faz uçları arası x ohm, faz-faz uçları arası 2x ohm gibi. Arkadaşın dediği şekilde içeride 2 adet rezistans varsa probları uçlar arasında gezdirildiğinde bazı uçlarda x ohm okurken bazı uçlarda direnç değeri okuyamayacaktır.

bağlantımızda nötr kullanmıyoruz ve firma zaten bizim isteğimiz üzerine üretim yapıyor.380V mu üretilecek yoksa 220 V mu üretilecek biz seçiyoruz. Ölçü aleti ile omaj a baktığımda ön tarafı ısıtan rezistansın bağlantı uçları arasında değer görüyorum. arka taraf ı ısıtan diğer 2 uç arasında da omaj var . Ön taraf rezistansın bir uç ile arka taraf rezistansın ucu arasında omaj yok. Rezistansı ürettirirken söylüyoruz 380V olacak, içinde 2 rezistans olacak biri uç kısmı diğeri arka kısmı ısıtacak diye. Siz iyi biliyorsunuz, üreten firma ne yaptığını bilmiyor, biz ne ürettirdiğimizi bilmiyoruz :) yinede katkılarınız için teşekkürler.

bağlantımızda nötr kullanmıyoruz ve firma zaten bizim isteğimiz üzerine üretim yapıyor.380V mu üretilecek yoksa 220 V mu üretilecek biz seçiyoruz. Ölçü aleti ile omaj a baktığımda ön tarafı ısıtan rezistansın bağlantı uçları arasında değer görüyorum. arka taraf ı ısıtan diğer 2 uç arasında da omaj var . Ön taraf rezistansın bir uç ile arka taraf rezistansın ucu arasında omaj yok. Rezistansı ürettirirken söylüyoruz 380V olacak, içinde 2 rezistans olacak biri uç kısmı diğeri arka kısmı ısıtacak diye. Siz iyi biliyorsunuz, üreten firma ne yaptığını bilmiyor, biz ne ürettirdiğimizi bilmiyoruz :) yinede katkılarınız için teşekkürler.
Aslında baştan özel üretim yaptırdığınızı belirtseydiniz içeride ne var ne yok diye baştan hiç yorum yapılmazdı :).

Aslında baştan özel üretim yaptırdığınızı belirtseydiniz içeride ne var ne yok diye baştan hiç yorum yapılmazdı :).
niyetim aslında kimseye ters konuşmak değil tabi kimse yanlış anlamasın herkes elinden geldiğince bilgisini paylaşıyor emeğinize sağlık. Bilemedim baştan belirtmediysemde özel üretim diye, ısrarla söyledim 380V 2 rezistans var biri ön bölge biri arka bölge diye şeklinide kaba taslak çizdim. Israrla nötr 220v muhabbeti geçince ne diyeceğimi bilemedim :) sağolun arkadaşlar,
konuyu özetleyecek olursak; fişekler tatlı sıkı girecek şekilde olacak arada boşluk farkı min. seviyede tutulacak, o boşluğada ısıyı iletmeyi kolaylaştıran sıvı sürülürse daha sağlıklı olacak.

Foruma genelde yeterli bilgisi olmayanlar yazınca üstüne birde sizin rezistans standart dışı olunca ister istemez ısrarcı olunuyor:) Siz sorunu bulmuşsunuz zaten bundan sonra benzer problem yaşayanlar için yol gösterici olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri