Koruma rölesi?

e1l2k3t4

Üye
Merhabalar, sekonder koruma ve rölesi nedir ? , og ag trafolarda nasıl olur? og ölçü hücresi vs kavramların birbiriyle bağlantısı nedir .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
E1I2k3t4 Merhabalar;

Yüksek gerilim veya orta gerilim tesislerinde trafo,iletim yada dağıtım hattı yada motor vb gibi ekipmanları korumak için akım ve gerilim trafolarının sekonder tarafından alınan akım ve gerilim bilgisi ile yapılan korumaya sekonder koruma denir.
Bu koruma amacıyla set edilen değerlere göre koruma için açma veya alarm bilgisi gönderen röleler de sekonder koruma rölesi denir.

OG ölçü hücresi de genelde orta gerilim tarafından ölçüm yapılan sistemlerde sayaç akım ve gerilim bilgileri için akım ve gerilim trafolarının olduğu hücredir,fakat bazı durumlarda sayaç olmayıp sadece ölçü aletlerinin bağlı olduğu hücre de olabilir.

Kolay Gelsin

Cevabınız için teşekkür ederim,ben bu konulara yabancıyım.
Örnek olarak bir tesisin og/ag trafosunda , og ölçü hücresinde sekonder koruma mı yapılır yani.
AG tarafında sekonder koruma mı yapılır. veya ag tarafında nasıl sekonder koruma yapılır.

Cevabınız için teşekkür ederim,ben bu konulara yabancıyım.
Örnek olarak bir tesisin og/ag trafosunda , og ölçü hücresinde sekonder koruma mı yapılır yani.
AG tarafında sekonder koruma mı yapılır. veya ag tarafında nasıl sekonder koruma yapılır.

Trafonuzun gücüne göre değişir,eğer küçük güçlü bir trafo kullandıysanız(<630 kva) ve trafo koruma hücresi olarak sigortalı+yük ayırıcılı hücre kullanılmış ise trafo için sekonder koruma yapılmaz ve küçük güçteki trafolar için og ölçü hücresi tesis etmenize gerek yok ag den ölçebilirsiniz.
Eğer trafo için kesicili hücre seçilmiş ise sekonder koruma tesis etmeniz gerekir,sekonder koruma trafo çıkış hücresindeki röle ile yapılır ölçü hücresinde sekonder koruma yapılmaz.
Ag tarafında sekonder koruma yapılmaz kullanılan şalter ve sigortalar arıza durumunda set değerlerine göre devreyi açarak arızalı noktayı temizlerler.

Kolay Gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri