konveyör otomasyonu hakkında

Sayın Ertek68, Sayın alidemir017 ve sayın rotsis sizlere çok teşekkür ederim cevaplarınız için. konuya bakıp takip eden herkese çok teşekkür ederim. Özellikle Sayın Ertek68 size ekstra bir teşekkür borçluyum. Son mesajınızı ilk okuduğumda gereksiz bir şekilde alıngan cahilce davranıp kendimi fazlaca kötü hissetmiştim. Fakat o yorumunuz benim için çok faydalı oldu. Daha doğrusu azim verdi. Samimi olarak gönülden teşekkür ederim. Aşağıya linkini koyduğum makinayı an itibariyle çalıştırdım. Bundan öncede ufak tefek işler yapmıştım ama buna fazlasıyla sevindim. Bi çok kişi için çok basittir biliyorum ama bana acaip bi haz verdi. Bütün site sakinlerine çok teşekkür ederim. Bu kadar fazla paylaşımın olduğu bi site çok büyük bir nimet. Tekrar çok teşekkürler tecrübe ve bilgilerini paylaşan bütün site üyelerine:)

http://www.youtube.com/watch?v=Y8P3rY8jYAk

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Birde herkesin unuttuğu bir mevzuyu da ben ekleyim ; konveyorların kalkış öncesi sesli ve ışıklı alarm vermeside gerekir . Aslında bu iş güvenliği ve işçi sağlığı yönetmeliğine göre çoğu ünite için gerekli bir kural ve müfettişlerin ceza yapmaya ve ikaz etmeye doyamadığı bir mevzudur ( İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:157 ) . Kendi yazılımını ve kumandasını yaptığım konveyor ünitelerinde bu kurallara aynen uymaya çalışıyorum .Ayrıca ünite de bulunan her koruma sensör ve çekme telli şalter devresinin sistemi durdurduğu anlarda ikaz vermesi koşulunuda yazılımını yaptığım program ve sistemlere ilave ettim.

Son düzenleme:
Sayın Ertek68, Sayın alidemir017 ve sayın rotsis sizlere çok teşekkür ederim cevaplarınız için. konuya bakıp takip eden herkese çok teşekkür ederim. Özellikle Sayın Ertek68 size ekstra bir teşekkür borçluyum. Son mesajınızı ilk okuduğumda gereksiz bir şekilde alıngan cahilce davranıp kendimi fazlaca kötü hissetmiştim. Fakat o yorumunuz benim için çok faydalı oldu. Daha doğrusu azim verdi. Samimi olarak gönülden teşekkür ederim. Aşağıya linkini koyduğum makinayı an itibariyle çalıştırdım. Bundan öncede ufak tefek işler yapmıştım ama buna fazlasıyla sevindim. Bi çok kişi için çok basittir biliyorum ama bana acaip bi haz verdi. Bütün site sakinlerine çok teşekkür ederim. Bu kadar fazla paylaşımın olduğu bi site çok büyük bir nimet. Tekrar çok teşekkürler tecrübe ve bilgilerini paylaşan bütün site üyelerine:)

http://www.youtube.com/watch?v=Y8P3rY8jYAk

yardımcı olabildiysek ne mutlu.bu linkteki gibi bir Scada yapmak için wincc7.2 kullanmak gerekiyor.uygun bir vakitte yapmış olduğum bir iki skada örnegi yollarım ufkunu genişletmek açısından ama tabiki üç boyutlu değil
iyi çalışmalar

Birde herkesin unuttuğu bir mevzuyu da ben ekleyim ; konveyorların kalkış öncesi sesli ve ışıklı alarm vermeside gerekir . Aslında bu iş güvenliği ve işçi sağlığı yönetmeliğine göre çoğu ünite için gerekli bir kural ve müfettişlerin ceza yapmaya ve ikaz etmeye doyamadığı bir mevzudur ( İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:157 ) . Kendi yazılımını ve kumandasını yaptığım konveyor ünitelerinde bu kurallara aynen uymaya çalışıyorum .Ayrıca ünite de bulunan her koruma sensör ve çekme telli şalter devresinin sistemi durdurduğu anlarda ikaz vermesi koşulunuda yazılımını yaptığım program ve sistemlere ilave ettim.

peki 200 kusur konveyorun olduğu bir sistemde enstürmanların her kalkış anında sesli alarm vermesi uygun mu?

sayın öksüzçocuk teşekkür ederim ilaveleriniz için. Sayın rotsiz tabiki çok yardımcı oldunuz, ayrıca örneğinizi hevesle bekliyorum:)

peki 200 kusur konveyorun olduğu bir sistemde enstürmanların her kalkış anında sesli alarm vermesi uygun mu?
Yapılamaz diye bir şey yok ; ama sistemi görmeden de fikir beyan etmek pek de doğru olmaz :) Ama genelde espri yanında yönünde insan dolaşan makinalarda uyarı sağlamak ; yoksa kimsenin yanında dolaşma ihtimalinin olmadığı bir makina alarm verse ne olacak ki :)

Son düzenleme:
Yapılamaz diye bir şey yok ; ama sietmi görmeden de fikir beyan etmek pek de doğru olmaz :) Ama genelde espri yanında yönünde insan dolaşan makinalarda uyarı sağlamak ; yoksa kimsenin yanında dolaşma ihtimalinin olmadığı bir makina alarm verse ne olacak ki :)

makina otomasyonunda gerekli kesinlikle ama proses otomasyonunda gerekli değil.çünkü daha aciliyet gerektiren alarmlar mevcuttur.proses 2 km uzakta olduğu için çalışıp çalışmadığını renklendirme şeklinde yaparsınız.operatore yazık :)

Sn rotsis sizin mesaj kutunuzun doluluğundan ya da benim foruma katkımın az olmasından dolayı mesajınıza cevap veremedim. Çok teşekkür ederim ilginiz için. Kesinlikle çok faydalı olacaktır emeğiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Sn rotsis sizin mesaj kutunuzun doluluğundan ya da benim foruma katkımın az olmasından dolayı mesajınıza cevap veremedim. Çok teşekkür ederim ilginiz için. Kesinlikle çok faydalı olacaktır emeğiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

rica ederim gönül isterdi runtimeda göstereyim diye ama vakit bulacağımı sanmıyorum.inş bir fikir oluşmuştur konveyor sistemleri hakkında ama size tavsiyem eğer bir proje yapacaksanız mekanik firmasının çizmiş olduğu projeyi asla ve asla baz almayın.gezin sahayı dolaşın,elinize kalem kağıt alın,fotoğraf çekin,kafanızda tasarlayın ve bin kez düşünüp bir kez uygulayın çünkü yazılımcının öyle bir lüksü yok malesef

Tekrar teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri