Konutlarda buatsız elektrik tesisat sistemi

blacktooth ' Alıntı:
Kusa bakyayın arkadaşlar belki sizlerin açısından bu sisten güzel olabilir,ama ben buat'lı olan sistemi tercih ederim.
Zaten ne fark varkii aralarında buatsız olan sistem arıza oldugunda insanı ugraştırır durur.
arkadaş bunu biz istemiyoruz aslında müşteri buat görmek istemiyorum buatsız sistem olsun diyor onun için

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar ben kendi evimde yaptım hiç buat yok 36lı tevzi pano koydum gayet güzel oldu ama biraz masraflı oluyor her prize direk kablo çektim lambalar kasadan geçiyor sadece ama butesisatı uygulamak için beton borusu çok önemli beton borusunu düzgün attınmı sorun yok ama biraz masraflı işyapmak için beton borusu iyi düşünülerek atılacak herkese kolay gelsin

arkadaslar buatsız sisteme kaliteli sprial boru kullanıcaksın münkünse sigorta kutusu kirişte kapı üstünde değilde mutfakta uygun bir yere konmalı linyeler direk sigortaya çekilmeli her odanın linyesi bağımsız olmalı

tavan borusu atarken inişler için boru bırakılmamalı yerıne strafor tuğla tahta gibi sonradan sökmesi kolay parçalar konulmalı böylece boru yek pare geçer biz istanbul zeytinburnu pazarteke tranvay durağının orda bir bina var yüksek 13 katlıydı sanıyorum kolonları direk çektik yani 13 .katın trafeze kolon hattını direk panoya indirdik ordada çok perde beton vardı ama biz boru atarken inişler için tahta koymustuk kalıba sonradan sökünce tahta izleri kanal gibi kalmıstı sonra yalova m.y.o da elektirik tesisatı döşedik malun okullaırn koridorları uzundur data kablolarını telefon kablolarını şaptan gittik her 4 odanın koridorda yerden 20 cm yükseliğne dikdörgen sıvaaltı pano koyduk buat yaptık tüm anten telefon bilgisayar kablolarını o panoya indirdik panolar arasına 4 tane 26 lık boru koyduk şapa ve belli yerlerden iniş çıkıs yaptık çok pratik oldu

--------

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, mesajınızın bulunduğu kısımdan değiştir butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz.

Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz

Düzenleme: Roboelektronik

Moderatör tarafında düzenlendi:
buatsız tesisat biraz saçma bence
örnek vermek gerekirse bir salona buatsız yaptın
yıllar sonra müşteri klima taktırmak istiyor nasıl olacak bu iş .
bu klimanın hattını ayrı istedi, sürekli sigorta attığı için .
buat olduğu zaman ker türlü işlem yapabilirsin.
elektrik prizi zıt bir yerde ise o zaman ne olacak.
kapı üstünden her yere götürülebilir. ve ayrı bir linye çekilir.

konutlarda buatsız sistem görünüm olarak iyi fakat uzun mesafelerde sorun yaratabilir kısa mesafelere rahatlıkla kullanılabilir buatın iyi olmayan görüntüsü ortadan kalkar tknsyn arkadaşımızın da dediği gibi kullanılacaksa da wago klemens bence idealdir.

Buatsız sistem akıllı ev uygulamaları için gerekli bir uygulamadır. Tesiste otomasyon planlaması yapabilmeniz için girdi-çıktı kullanamazsınız. Siemens ile ortaklaşa yapmış olduğumuz tesiste(konut ve fabrika) kullanıldı. Konvansiyonel yapılan tesisata göre(Türkiye uygulamalarında) ekonomik değildir. Ama çok nokta otomasyonu yapacaksanız; bunu da konvansiyonel tesasatla yapmaya çalışırsanız buatlı sisteme göre çok daha ekonomiktir.

o yaptığınız tesisat hem çok maliyetli hemde elektirik sarfiyatını yükseltir çinkü bir tesisatta kablo ne kadar uzun bir mesafe kat ederse sarfiatta o kar artar.ve bir arza söz konosu olduğu zaman çok kolaylıkla bulunur ama kablo yanmış ise o kablonun değişmesi imkansızdır çünkü o tesisatta döşennen boruların çoğunluğu yerde istikamet ediyor

Buatsız tesisat için,Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği'nin ilgili maddesi ilgilenenlerin dikkatine sunarım;
Madde 58 - ILETKENLERIN VE KABLOLARIN DÖŞENMESİ
iv) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) Ekler duvarlarda 60 mm derinlikte olmak şartıyla kasalarda, tavanlarda ise armatür veya armatüre ilişkin elemanlarla gizlenmiş kutular (buatlar) içinde yapılabilir.
Bu ekler kesinlikle klemensler ile yapılmalıdır. Anahtar-priz bağlantı uçları ek amacıyla kullanılmamalıdır.
Kasalar ve buatların içine su sızmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Maaliyeti biraz pahali.Atlamalar kasadan kasaya..Ancak denilen gibi bir kabloyla butun daireyi dolasma hususu; boyle bir sey yok ,,Istediginiz kadar sigorta kullanabilirsiniz..Elbette dezavantajlari var.evet bunlarda derin kasa kullaniliyor.Vago klemenste sakincali.Sira klemens yada yayli klemens kullanilmali.Priz ve anahtarlara inen her kablonun 10-15 cm fazlaligi olmali.Tabi bu aski tipi tavanlar icin gecerli..Onun disinda derin kasanin icinde ne kadar birakabilirseniz....

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri