Konut İçi Pano Bağlantı Şeması

cavus78

Üye
Üstadlar merhaba,

Daire içinde uygulamak üzere bir şema hazırladım. Lakin yıllardır ilgi alakam olsa da mesleki bir bağım yok elektrik ile.

Oturduğum dairede 3 yılda yüksek voltaj hasarına harcadığım para 800 lira oldu.

Kendimce bir önlem almaya çalışıyorum. Gerisi tedbir elden takdir Allah'tan.

Sizler yardımcı olabilir misiniz? Kombinasyonum doğru mudur? Yoksa hatalar var mı? Kablo öneriniz nedir?
İlgi-alakanız için şimdiden çok teşekkürler. Saygılar.

W2Wv7Y.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba öncelikle formumuza hoş geldiniz. Konut derken tek dairenin tesisatından bahsediyoruz sanırım. Bu sebepten daireye tek faz girer 3 faz değil. Yani L1, L2, L3 lerden biri. Sizin çizdiğiniz tesisatınızda 3 faz olarak görünüyor. Lakin binaya giriş derseniz 3 faz girer. Ancak sizin çizdiğiniz yanlış. Tek fazlı beslenen bir daireye ait şemayı kabataslak kendimce oluşturdum. Umarım doğrudur. Bakalım ustalarım ne diyecek son söz her zaman onların.

ZN2PlV.jpg

Bir de bu işlerin herkesin yapmaması gereken durumlardır. Elektrikçinin işini elektrikçiye bırakınız. Saygılar...

Serkan Akca

• Beğen
Tepkiler: H.G
Merhaba öncelikle formumuza hoş geldiniz. Konut derken tek dairenin tesisatından bahsediyoruz sanırım. Bu sebepten daireye tek faz girer 3 faz değil. Yani L1, L2, L3 lerden biri. Sizin çizdiğiniz tesisatınızda 3 faz olarak görünüyor. Lakin binaya giriş derseniz 3 faz girer. Ancak sizin çizdiğiniz yanlış. Tek fazlı beslenen bir daireye ait şemayı kabataslak kendimce oluşturdum. Umarım doğrudur. Bakalım ustalarım ne diyecek son söz her zaman onların.

ZN2PlV.jpg

Bir de bu işlerin herkesin yapmaması gereken durumlardır. Elektrikçinin işini elektrikçiye bırakınız. Saygılar...

Serkan Akca
ustam gerilim koruma rölesi sayaçtan önce olsa nasıl olur

Daire 3 fazla besleniyorsa sayın cavus78' in çizimi doğru. Yalnız gerilim rölesinin kontaklarının 1 ve 2 olduğundan tam emin değilim.
Yalnız 3 faz eşit dağıtılmamış gibi görünüyor. 3 adet 25 amperlik sigorta tek faza bağlanmış. 25 amperlik sigortaların diğer fazlara dağıtılması uygun olur.
Daire tek fazla besleniyorsa sayın ELEKTRİK MÜH arkadaşımızın çizimi de doğru. Sadece kaçak akım koruma rölesinin girişleri üstten, çıkışları alttan olmalıydı.

Sayın yawuz58,
Gerilim koruma rölesini sayaçtan önce koyamayız. Elektrik dağıtım şirketi buna müsaade etmez. Sayaç öncesi bizim değil dağıtım şirketinindir. Ayrıca sayaç öncesi olmasının bir görevi de olmaz. Herhalde sayacı korusun diye düşündünüz.

Son düzenleme:
Eve 3 faz geldiği sayacın 3 fazlı olmasından anlaşılıyor. Arkadaşı tebrik ediyorum güzel çizmiş.
Sayın @şefim kaç oldu pop atmaya çalışıyorum ama olmuyor kusura bakma.

Çok teşekkür ediyorum sayın hocam, sağolun. Hocam burada +pop için yardım etmiyoruz, yeterki bilgilerimizden birileri de istifade edebilsiz. +pop işin jesti.
Profil bilgilerime baktığımda bana en son +pop siz vermişsiniz. Eğer benden sonra başkasına +pop vermemişseniz üst üste aynı kişiye +pop vermesini sistem engelliyor.
Hoşçakalın.

Çok teşekkür ediyorum sayın hocam, sağolun. Hocam burada +pop için yardım etmiyoruz, yeterki bilgilerimizden birileri de istifade edebilsiz. +pop işin jesti.
Profil bilgilerime baktığımda bana en son +pop siz vermişsiniz. Eğer benden sonra başkasına +pop vermemişseniz üst üste aynı kişiye +pop vermesini sistem engelliyor.
Hoşçakalın.
Biliyorum Sayın ŞEFim. İçimden geliyor size pop vermek. Tabiki de pop için yardım etmiyorsunuz. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bana elektrik motoru panosunda o kadar yardım ettiniz ve çizimler yaptınız unutamıyorum yardımlarınızı. Hayırlı geceler her şey gönlünüzce olsun siz ve sizin gibi değerli ustalarımı Rabbim elektrik ve her türlü kazalardan korusun.

Yüce Mevlam hepimizi korusun, amin.
Sizede hayırlı geceler diliyorum. Hoşçakalın.

Sayın Elektrik Müh., uyarmanız iyi oldu. Kontrol etmekte fayda var, lakin sayaçlarımız bina girişinde ve hepsi trifaze. Ben eve üç faz giriyor ve 2+2+3 sigortaya birer adet bağlanmış diye hatırlıyorum. Öncesinde de üçlü 40A ana sigorta mevcut.

Şemanızda, kontaktörün ana akım girişine gelen faz, gerilim koruma rölesinden geliyor. Bu durumda 40 amperlik kontaktör 8 amperlik gerilim rölesinden faz aktarma yapmış olmaz mı? Gkr, kontaktör kumandasına giren fazı keserse zaten kontaktör ana akım girişi de kesilmiş olur gibi görünüyor. Benim atladığım bir nokta mı var acaba anlayamadım. İlginize çok teşekkür ederim. Bağlantıları elektrik ustası bir arkadaşımla yapacağım ama o da 2 dönemdir muhtarlık yapmaktan bazı şeyleri unuttu mu acaba diye düşünmeden edemiyorum. Sizlere danışmak en iyisi.

Sayın Şef, gerilim rölesinin kontaklarından 2 numara besleme, açık çizilmiş olan kontak, kapalı çizilen de arıza lambası diye biliyorum. Umarım doğrudur :) Sigortaların dağılımı hususunda da doğru söylediğinizi düşünüyorum. Bunları yeniden gruplandırmak gerekir. Hazırladığım şemada kaçak akım rölesinin yeriyle ilgili şüphelerim vardı, acaba Elektrik Mühendisi arkadaşın çizdiği gibi en sondaki sigortaların önüne mi koymak gerekir yoksa çok bir şey farketmez mi? İlginiz için çok teşekkür ederim.

kisisel fikrim boyle bir devre kurmayiniz.nedenleri
1)Tum evi kontaktor uzerinden besleyeceksiniz bu konut icinde ayri bir pano gerektirecek goruntu kirliligine neden olacak.
2)kontaktor surekli enerji altinda kalacak buda arizalanma olasiligini artiracak.
3) kontaktor rahatsiz edici sesler cikarabilir.
4)gerilim kontrol rolesi gerilim dalgalanmalarinda hemen devreyi acacak, bu cok sik olursa sinir bozar.

benim fikrim sorunun nereden kaynaklandigini ogrenip o sorunu giderme yoluna gidilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri