KontrolKalemi Neden Gerilimi Çarpmaz ?

Merhaba arkadaşlar ,

Belki Sizlere sorular Basit gelebilir ama belki cevaplarıda biliyoruz ama böyle kısa ve öz şeyleri hatırlamakta fayda vardır diye konuyu açıyorum:

Günümüzün hemen her alanında kullanılan pazarlarda bile bulabileceğiniz Kontrolkaleminin marifetlerini biliyor musunuz ? Bir hatta ,prizde duyda elektrik olup olmadığını anlamak için gerilim varmı diye başparmağımızı dokundurmaktır eğer gerilim varsa lamba yanar yoksa lambada ışık görülmez, Peki Bu aletin çalışma prensibine göre ;

Soru-1) Elektrik Bizi niye çarpmaz ?
Soru-2) Genelde AG panolarda Belli bir kontaktörün elektriğine bakarken vs, yerlerde Kauçuk vardır ya peki Böyle bi yerde kontrol kalemi Devresini tamamlamadan Nasıl içerisindeki Işık yanar ?
Soru-3) Nötr'lü Kontrolkalemleri çıkmış gördünüzmü :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
içerideki direnç senin kapasiten ile üzerinden geçen az bir akım led lambasının ışımasına neden olur diye biliyorum.

yani aslında az bir miktar çarpılıyorsun o esnada

Kontrol kalemi için: Kontrol kaleminde neon lambaya seri olan direnç 120k-220k ohm arasındadır ve bedenimizden sadece mikro amperler seviseyisnden akım geçer ve neon ışıldar.O yüzden çarpılmayız...
2 inci soru içinde aynısı geçerli neon lambanın ışık yayması için çok küçük akımlar yeter.Yerde kauçuk olsa dahi bu direncin seviyesini arttırır yani 150k değilde kontrol kaleminin üst ucu ile referans noktası yani taban arasındaki direnç artar ama yine de küçük akım geçer...

Eğer şu soru sorulsaydı şaşırıp kalabilirdik...
"Kontrol kalemi elimizde ve ucu faz da iken zıpladığım halde neon yanıyor " deseydiniz şaşırabilir idik...

3. soru : görmedim ... nötr lü ne demek ? ::confused:Referans noktalı mı ?

Son düzenleme:
ben bu devre tamamlama sorusuna cevap vermek istiyorum burada devre tamamlanıyor bir potansiyel farkı oluşuyor yani mantıken ona bakarsanız porselende elektriği iletmez ama yuksek gerilimlerde boşalma ve delme olayları da olmuyor değil yani demek ki mantıken porselende elektriği iletmiş oluyor bu durum aynı duruma benziyer soylendiği gibi zaten çok küçük amperlerle çalışan bir cihaz var bundan dolayı bir gerilim farkı var

Eğer şu soru sorulsaydı şaşırıp kalabilirdik...
"Kontrol kalemi elimizde ve ucu faz da iken zıpladığım halde neon yanıyor " deseydiniz şaşırabilir idik...

Bunu deneyen vardır heralde. Bana zıplasakta yanar gibi geliyor.

tr escape arkadaşım , yakın bilgiler verdi

sn mustafa 2.sorunun cevabını açıklayacağım , Ya sabır

mesut elb 3.sorunun cevabınıda açıklayacağım,Varmış ama ben şahsen görmedim Forumda yazmış arkadaşlar

Sn batmanlı teorik ve pratik olarak porselen elektriği İletmez , Küçük bi ipucu Kapasitiflik özelliği desem !

Diğer Arkadaşların cevaplarını bekliyorum .. Aslında böylelikle hem mesleki hemde mantıken Teoriğimizi kullanmış olmazmıyız arkadaşlar ? yorumlar için birkez daha teşekkür ederim :)

Bunu deneyen vardır heralde. Bana zıplasakta yanar gibi geliyor.

Öğrencilerimi zıplatmıştım... Onlardan da bazıları yanar bazıları yanmaz dedi... Çoğu yanmaz demişti... Gözümüzde aldanma olmasın diye akşam saatlerinde kışın ,karanlıkta yaptık...
Yanmadı...

Son düzenleme:
tr escape arkadaşım , yakın bilgiler verdi

sn mustafa 2.sorunun cevabını açıklayacağım , Ya sabır

mesut elb 3.sorunun cevabınıda açıklayacağım,Varmış ama ben şahsen görmedim Forumda yazmış arkadaşlar

Sn batmanlı teorik ve pratik olarak porselen elektriği İletmez , Küçük bi ipucu Kapasitiflik özelliği desem !

Diğer Arkadaşların cevaplarını bekliyorum .. Aslında böylelikle hem mesleki hemde mantıken Teoriğimizi kullanmış olmazmıyız arkadaşlar ? yorumlar için birkez daha teşekkür ederim :)

abicim siz porselene yuksek gerilim verin bakayım iletiyor mu iletmiyor mu hava bile sıcaklığa bağlı olarak bir bakırdan bile daha iyi elektriği iletir ben sadece karşılaştırma yaptım herhalde porselen 220 vollta elektriği iletmez bunu demek istemıyorum zaten

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri