Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikeri 380volt tesisat yetkisi varmı?

  • Konbuyu başlatan kabiliyet
  • Başlangıç tarihi

kabiliyet

Üye
Katılım
21 Tem 2007
Mesajlar
599
Puanları
3
Öğretim programı olarak.
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİSİ (KONTROL S.TEK.)
olarak yazıyor.

Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikeri
UNVANI KAZANMIŞ OLUP, UNVANA TANINAN BÜTÜN HAK VE YETKİLERDEN YARARLANMAK ÜZERE KENDİSİNE BU DİPLOMA VERİLMİŞTİR.
olarak yazıyor.

Benim 380volt ile çalışan makina kumanda panosu yapma yetkim varmı?
Panosu yapılan makinada kaza olursa benim ve şirketlerin sorumlulukları ne olur?
Fabrikalarda iç tesisatta değişiklik yapma yetkim varmı?
 

ikayserili

Profesyonel Üye
Katılım
10 Ocak 2007
Mesajlar
1,086
Puanları
383
Yaş
36
Konum
Ürgüp
çok güzel bir konuya değinmişsin bende yetkilerimi merak ediyorum.
Endüstriyel Otomasyon bölümününü bitirdim (tekniker - Meslek Yüksek okulu mezunuyum)
 

Erciyex

Üye
Katılım
15 Ocak 2008
Mesajlar
23
Puanları
1
Arkadaşlar şöyle bir örnekle cevap vereyim. Diplomanızda "Elektrik" ibaresi geçmiyorsa yani Elektrik, Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Elektrik v.b. bir bölümden mezun değilseniz, Elektrik Ustalık belgesi yada EKAT belgesi alamıyorsunuz.

Buna dayanarak sizin tesisat yapma yetkisine sahip olduğunuzu düşünmüyorum. Lakin anladığım kadarıyla siz sadece kontrol panosu yapacaksınız. Bu durumda bir farklılık olabilir.
 

erhangenc

Üye
Katılım
28 Haz 2007
Mesajlar
62
Puanları
3
Öğretim programı olarak.
ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİSİ (KONTROL S.TEK.)
olarak yazıyor.

Kontrol Sistemleri Teknolojisi Teknikeri
UNVANI KAZANMIŞ OLUP, UNVANA TANINAN BÜTÜN HAK VE YETKİLERDEN YARARLANMAK ÜZERE KENDİSİNE BU DİPLOMA VERİLMİŞTİR.
olarak yazıyor.

Benim 380volt ile çalışan makina kumanda panosu yapma yetkim varmı?
Panosu yapılan makinada kaza olursa benim ve şirketlerin sorumlulukları ne olur?
Fabrikalarda iç tesisatta değişiklik yapma yetkim varmı?bende kontrol sistemleri teknolojisi mezunuyum,çalıştığım yerler yetkili servis,demir çelik fabrikası,jant fabrikası vs.vs.bu tür işletmelerde senin yetkin varmı yokmudan ziyade becerip yapabilirmisine bakarlar,sonuçta tekniker olduğun için üstünde bir mühendis olacak,işletme birim yöneticin olacak,müdürün olacak bir sıkıntı halinde ilgilenecek yada hesap sorulacak onlar olacak.sonuçta onaylanmak üzere bir projeye imza atmayacaksın diye düşünüyorum.
 
Konu Sah
kabiliyet

kabiliyet

Üye
Katılım
21 Tem 2007
Mesajlar
599
Puanları
3
bende kontrol sistemleri teknolojisi mezunuyum,çalıştığım yerler yetkili servis,demir çelik fabrikası,jant fabrikası vs.vs.bu tür işletmelerde senin yetkin varmı yokmudan ziyade becerip yapabilirmisine bakarlar,sonuçta tekniker olduğun için üstünde bir mühendis olacak,işletme birim yöneticin olacak,müdürün olacak bir sıkıntı halinde ilgilenecek yada hesap sorulacak onlar olacak.sonuçta onaylanmak üzere bir projeye imza atmayacaksın diye düşünüyorum.

Aynı diplomaya sahip her insanın bilgisi aynı değildir. Her tekniker aynı işi yapmaz. Anlattığın fabrikalarda sen basit tamirler yapmışsındır bense tüm sistemi tekbaşıma kurup devreye alıyorum.

Çelik jant fabrikasına 1600 tonluk presler kurulurken motor kablolarını traktör yardımıyla çekiyorduk, otomasyon firmasının sahibide makina mühendisiydi.

Benim çalıştığım işletmelerde genelde tüm elektrik, pano işlerini tek başıma yardım almadan yaptım, panonun teknik resminden müşteri teslimine kadar sadece benim sorumluluğumdaydı. İş yerlerinde süreki elektrikçi olarak bilinirim otomasyoncu kimdir bilinmez.

Mühendisler elektrik-elektronik hakkında tüm bilgiye sahip değildir, onlarında bilmediği birçok şey var. Yaptığı karta 7805 in niye yandığını saatlerce düşünen mühenisi ben biliyorum, ac gerimin dc gerilim karşılığını bilmiyordu. Akım kaynağının ne olduğunu bilmeyen çok mühendis var.

Benim tekbeşıma tasarlayıp çalıştırıp başka işletmelere sattığım makinalar var bu makinalarda benim elektrik sorumluluğum nekadar bilmiyorum.Benim bu soruyu sormamın sebebi bir elektrik mühendisi keni işyerinde çalıştırmak için elektrikçi eleman arıyordu. İşyeri basit makinalar yapıyordu en karışık sayılacak cihaz motor hız kontrol cihazıydı. Adam çevresindeki kişilere sürekli bağrıyordu ve işini titiz yapmaya çalışıyordu. Adamın piskolojik durumunu iyi biliyorum bildiğimiz Anksiyete (kaygı) rahahatsızlığıydı. Adamın bana sorduğu soru "bu makinaların elektrik tesissatı yetkin varmı, işyerindeki tesisatta elektrik yetkin varmı, bu işlerde birinin başına birşey gelirse senin diplomanın geçerliliği ne olacak, ben bunu bilmek istiyorum" dedi.
 
Son düzenleme:

erhangenc

Üye
Katılım
28 Haz 2007
Mesajlar
62
Puanları
3
çok iyi bilirim bu duyguyu ben sistemi tek başıma, kurdum çalıştırdım muhabbetlerini,iş döner durur yetki olayına imza olayına gelince kimse kayla almaz teknikeri,iş öğrettiğin mühendis imzasını atar geçer.malesef böyle.
Sana gelince ''Benim tekbaşıma tasarlayıp çalıştırıp başka işletmelere sattığım makinalar var bu makinalarda benim elektrik sorumluluğum nekadar bilmiyorum.''demişsin, mantiken fatura kesemiyosan,bi işyerin yoksa öle kafana göre makina yapıp kimseye satamazsın,yetkin dahi olsa...sana sen kimsin derler alan adamada almasaydın,nerde yaşıyon sen derler...
bir işletmede elektrik işlerine müdahele edebilirsin,bir pano yapabilirsin,bir fc yi devreye alabilirsin (servisinde çalışıyosan şirket adına garantisinide başlatabilirsin)... gidip bir O.G hücresi devreye alamazsın,bir O.G trafosuna müdahele edemezsin çünkü onda EKAT belgesi isterler.yani olaylara biraz mantıklı yaklaşman lazım,sana o soruyu soran elk.müh.yapılan işlerin altına kendisinin imza atacağının farkında değilmi yada yapılan işin şirket sorumluluğunda olduğunu bilmiyomu,sana yazılı bi evrakla şirket adına yetki vermediği sürece sen işini yapar geçersin.panonuda yap.motorunuda bağla.dediğim gibi özel sertifika ve ehliyet isteyen işler dışında elektriksel işer yapmanda bir sakınca yok.örnek olarak o.g trafolar için EKAT Belgesi,doğalgaz brülürü için sertifika gibi.
 
Konu Sah
kabiliyet

kabiliyet

Üye
Katılım
21 Tem 2007
Mesajlar
599
Puanları
3
Bu işleri tam anlamıyla bilen yok belli. Piyasada birçok elektrik eğitimi almamış kişi makinaların elektrik tesisatını yapıyor. Bu sitede birçok elektrik eğitimi almamış kişi elektrikle çalışan makinalar (CNC gibi) yapmaya çalışıyor! Bunlarda kaza olunca ne olacak kimse bilmiyor. İşlerin çözüleceği nokta tahminim mahkemelerde bilirkişinin yazılarına kalmış.

Her işletmede Elektrik-Elektronik mühendisi olacak diye bişey yok, ben tüm elektrik işini tek başıma yapmayı seviyorum. Makinaların elektrik panolarında herzaman şemaları olmaz ve benim yaptığım tüm panolarda hiçbir elektrik mühendisinin imzası yok.

Çalıştığım bir işletmede endüktif sayaç bozulmuştu tedaş yetkilisi geldi panoda çok değişiklik yapılacak dedi, benim mesleğimi sordu otomasyon deyince tamam olur dedi. Akım trafoları tmş, sigortalar filan sökülecek istersen elektrik varken sök istersen elektriği keserim dedi. Tedaşta çalışan daha yetkili kişilerde uğramıştı daha sayaç değişmemişti. Akım trafolu üç sayaç sökülüp yerine tek akım trafosuz sayaç takıldı ve onaylandı.

Makinaların ve fabrikaların elektrik tesisatların yapımı ve değiştirilmesi işlerini elektrikten anlamayan çok kişiler yapıyor bunların sonuçları ne oluyor?


Sonuç olarak :
Makinaların elektrik tesisatı için bir yetki filan gerekmiyor, yanlış iş yapılması durumuda sorun tartışmalık.
İşletmelerin iç tesisatlarındaki durumda işletmenin sorumluluğunda.

yardımlarınız için sağolun.
 

mardili47

Üye
Katılım
8 Mar 2008
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
36
yahu bende elektrik teknisyeniyim end.otomasyon teknikeriyim benim yetkim nedir
 

Forum istatistikleri

Konular
114,826
Mesajlar
808,308
Kullanıcılar
420,143
Son üye
Gkhan11

Yeni konular

Üst