Kontrol sistemi devre elemanı

BİR KONTROL DEVRESİ İÇİN ŞÖYLEBİR DEVRE ELEMANINA İHTİYAC OLUCAK:
ilk pulse geldiği zaman ayarlanan zaman sonuna kadar mesela 45dk. açık kontağını kapatacak 45 dk. sonra tekrar kapalı olan kontak acılacak. bu 45dk. içerisinde tekrar bir pulse gönderdiğimiz zaman baştan başlayrak saymaya yeniden başlayacak . nasıl bir devre elemnı bunu yapabilir..????

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım "zaman rölesi" tarif ettiğin elemanın ta kendisi zaman rölesi ile tarif ettiğin devre yapılabilir.

kaanzaza ' Alıntı:
arkadaşım "zaman rölesi" tarif ettiğin elemanın ta kendisi zaman rölesi ile tarif ettiğin devre yapılabilir.

yalnız bir sorun var bildigim kadarı ile zaman rolesi enerjiyi aldıgı an çalışmaya başlıyor süreyi sayıp kontagı degiştiriyor süre bittigi zaman tekrar nasıl tetikleyeceksin

standart zaman rölesi üzerine konuşuyorum eger bildigin gelişmiş bir model varsa bilmek isterim

kaanzaza arkadasım tama senin yaptığın tarif klasik bir zaman rölesi ama bu işlemi klasik zaman rölesi yle yapamazsın ... klasik zaman röleleri enerjinin sürekliliğine bağlı çalışırlar fakat benim işstediğim devre elemanı pulse göre çalışacak yani her puls geldiğinde kontaklarını konum değiştirecek ...yani bobin uçlarına sürekli bir pulse gönderilmiyecek... bu işlemi klasik bir zaman rölesiyla yapamazsınız pulse göre çalışan bir devre elemanı olması lagzım..sorun bu işte

tamam arkadaşlar buldum elemanı.. siemens sirıus zaman rölesi kodu 3rp1505-1ap30 ilgilenene güzel bir eleman.....

dünyada onlarca çeşit zaman röleleri var ihtiyacına göre bulacaksın msela start reset yapan zaman rölesi seçe bilirsin veya röle yardımı ile çalıştıra bilirsin

DAVULCU KARDEŞ. Ben böyle bir devre yaptım fakat "PİC ile" Okulda teneffüslerde zil çalınca 5 dk. müzik setinden yayını yapsın ,sonra dursun... Bir sonraki teneffüs tekrar çalsın... İstersen şemasını ,programını ,HEX dosyasını göndereyim... 10-15 YTL ye mal oldu.

omron unda bu işlemi yapacak hatta daha fazlasını yapacak röleleri var tavsiye ederim hem daha ucuzdur kolaygelsin
işlev önemlidir fakat maliyet dahada önemlidir

bu işlem `pic` lerler rahatlıkla yapılabilir. Buna benzer devreler yaptık. şemayı bulabilirsem göndereyim

omron H3DS1 yada crouzet MUR3 işini görür müşterek uca enerji vereceksin A1bobin ucuna tetikleme verdiğinde devreye girecek bobin ucuna sürekli enerji gelmesede rolen çalışmaya devam edecektir. ayrıca bu kodlardaki cihazlar bir çok zamanlama seçeneği sunar flaşör dahil kullanmanı tavsiye ederim kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri