Kontrol kaleminin ve önlem almanın faydaları...

arkadaşlar kontrol kalemi güzelde.Ben 35 senelik bir ustanın 31.5 kv tu kontrol kalemi ile kontrol ettiğine şahit oldum.Aklım imanım gitti.

S7 ' Alıntı:
arkadaşlar kontrol kalemi güzelde.Ben 35 senelik bir ustanın 31.5 kv tu kontrol kalemi ile kontrol ettiğine şahit oldum.Aklım imanım gitti.
OG kontrol kalemiyle mi? (Fiber saplı 2-3 metre boyunda sopa gibi)

Uzun yıllar öncesiydi. Bir fabrika tesisatında çalışıyorum. Yanıma yeni bir çırak verdiler, beraber çalışıyoruz. Sen tut kontrol kalemiyle oynarken içindeki kömürü düşür. (o zamanlar kontrol kaleminde direnç yerine kömür vardı) Küçük bir civatanın başını kesip, kömür niyetine içine koymuş. Kontrol kalemini elime alıp, elektriğe tutmamla yere fırlatmam bir oldu. Yerden alıp, içine baktığımda durumu gördüm. Eleman suçunu itiraf etti. O anda elimde olmadan bir tane yapıştırdım. Çocuk ağlamaya başladı, dayanamadım. Çocuğa sarılıp, yaptığının yanlış olduğunu filan anlattım. O benden, ben ondan özür dileyip, işimize devam ettik. Çalışma hayatımda başka kimseye fiske dahi vurmayan ben nasıl yaptım bilemiyorum. Daha sonra uzun yıllar beraber çalıştık. Bildiğim herşeyi öğretmeye çalıştım.

O çırak şimdi kendi işinin sahibi oldu. Beni her gördüğünde o anıyı hatırlayıp, acı acı gülümsüyoruz. Hepinize kazasız, belasız günler diliyorum. HOŞÇAKALIN

Geçen gün arkadaş anlattı:
İşletmenin birinde modüler hücrede orijinal OG sigorta atmış. Başka sigortaları yokmuş, onun yerine eski sigortayı çıkarmadan tel sarmışlar. Normal olarak orijinal sigortanın atınca çıkan çükü sistemi devre dışı bırakıp faz geçişine izin vermemiş. (İşin püf noktası.)
Arkadaş gidince usta anlatmış durumu. Bide demiş ki "Ben trafoya kontrol kalemini yaklaştırıp baktım elektrik gelmiyor." Arkadaş sormuş hangi kontrol kalemi diye. Adam cebindekini göstermiş! Bide anlatmış:" Trafoda elektrik olsaydı indüksiyondan kontrol kaleminin lambası yanardı." diye.
Cahil cesareti desem adama ayıp olur mu şimdi?
Oraya daha sonra gittiğimizde o adamın işten ayrıldığını duyduk.

madem bir anıda ben anlatayım:fabrikaya arızaya gidiyoruz iki arkadaş elektrik panosu yerde kompak şartel var en alta bağlı bir el girecek kadar boşluk var şartelin altında 16 lık kablo patlamış alyan olmadığı için şartelin altından 4-5 santim kadar kabloları kesmişler şartel kapalı ama fazın biri geçiyor şartele yapışmış biz bakmadan arkadaş elini soktu altına kabloyu çıkarmak için o anda koluna kesilen kablo değmiş ve elektrik çarpmasıyla elini çekiyor elinin istünü bir santim kadar yardı kablo ne kötü olmuştu eli tüylerim ürperir aklıma gelince... çook dikkat etmek lazım çook

bigboss ' Alıntı:
bundan yaklaşık 2 ay önce çalıştığım yerde vinçlerden sorumluyum bir gün baralarda kırık bir izalatör kırıkmış yanıma izalatörü alıp çıktım v,nce bizim usta da aşağıda dedim sen dur ben hallederim ben çıkınca enerjiyi kesersin diye,,, neyse çıktım işaret ettim enerjiyi kesmesi için tamam enerji kesik yanıtını alınca ineyim baraların üzerine diye hamle attığım sırada dedim kendi kendime olum bi kontrol et ne olur ne olmaz birde bakim ne göreyim kontrol kalemi ve avuçlarım arasında kırmızı kğçücük ışık yukardan bağırıyorum ustaaa burada enerji var kesmedin mi diye bakıyor kontrol ediyor enerji kesik kestim çık sen diyor yaaa usta elektrik var bida gitti gene kesik.... biliyomusunuz arkadaşlar 1 dakika sonra kafamı bi daha çevirdim ve ne göreyim bizim usta 2. holün vinölerinin beslemesini kesmiş yani ben güvenip baraların üzerine çıksaydım varın görmeyin olacakları inanırmısınız oturdum vincin üzerine abartısız yarım saat gülme krizine yakalandım neden sinirden olum diyorum eğer bi kontrol etmesen şu an belki buradan yanık vücudunu hastaneye ya da morga taşıyo olacaklardı diye...

arkadaşlar siz siz olun hani bi tabir vardır elektrikte babana bile güvenme diye varın siz kontrol edin öyle güvenin küçücük ışığı görmek bizi yaşama bağlayan ışığımız olacak....

Sen sabırlı adammışın:)
ben olsam öyle durumda penseyi yada anahtarı çoktan fırlatmıştım ustaya:)

Bir tanede ben anlatayım :D
1 sene kadar önce Üretim hattında bulunan bir makinanın revizyonu için Sigortasının geçici bir süre kapatılması gerekiyor. Stajyer arkadaşa Bakım tabelasını verdikten sonra, Pano numarasını ve Sigorta numarasını verdim. Sigortayı Kapatıp, üstüne bakım tabelasını asmıştı. Üretimdeki arkadaşlar işlerinin bittiğini, Artık sigortayı açmamız gerektiğini ve makinayı test edeceklerini söylediler.
Ben arkadaşa gerekli talimatı ilettikten sonra Dect telefonu verip ( fabrika içinde ve dışarıdan aranabilen tip telsiz telefonlar ) sahaya gönderdim.
Aradan 10 dk geçmeden telefon geldi, usta koş ! diye...
Ben tabi başladım koşmaya, la dedim çocuk'a bişey oldu!
Bir gittim ki pano nun içi siyah, ortamda bir yanık plastik kokusu...
Stajyer arkadaşa baktım, Ellerini kollarını kontrol ettim. Yanık yoktu. Ama gözlerini uğuşturuyordu...
Daha sonra su getirdim... tabi bu olaylardan sorumlu mühendisin haberi yok..
Anlattı..
Sen mübarek sigortayı aç sonradan kontrol kalemini tut, Trifaze sigortaların barasına değdir..
Tabi eli titriyor o sırada, İki faz'a birden kontrol kalemi bir dokunuyor ortam bir anda beyaz oluyor....
Eleman korkudan ne yapacağını şaşırıyor... Sigorta ve bara patlamış, kontrol kalemi mini boy olmuş..

Çalıştığım otelde restoranttaki bir benvarinin rezistansını değişterecektik,rezistansa gelen uçları kontrol kalemi ile kontrol ettim enerji olmadığını gördüm ve elimi uzatarak çıplak elle sökecektim ki son anda kontrol kaleminin ucundaki şefaf silikonu farkettim,benvarinin yanına gelmeden önce sıhhı tesisatçı bir arkadaşa kontrol kalemini ödünç vermiştim oda kullandığı şefaf silikonun bir kısmını kontrol kaleminin ucuna bulaştırmış böyle oluncada kontrol kalemi silikon yüzünden temas etmiyor,son anda bu ayrıntıyı farkedip eneriyi kestim.Belki çok ince bir ayrıntı ama çok dikkatli olmak gerekiyor.

bundan yaklaşık 2 ay önce çalıştığım yerde vinçlerden sorumluyum bir gün baralarda kırık bir izalatör kırıkmış yanıma izalatörü alıp çıktım v,nce bizim usta da aşağıda dedim sen dur ben hallederim ben çıkınca enerjiyi kesersin diye,,, neyse çıktım işaret ettim enerjiyi kesmesi için tamam enerji kesik yanıtını alınca ineyim baraların üzerine diye hamle attığım sırada dedim kendi kendime olum bi kontrol et ne olur ne olmaz birde bakim ne göreyim kontrol kalemi ve avuçlarım arasında kırmızı kğçücük ışık yukardan bağırıyorum ustaaa burada enerji var kesmedin mi diye bakıyor kontrol ediyor enerji kesik kestim çık sen diyor yaaa usta elektrik var bida gitti gene kesik.... biliyomusunuz arkadaşlar 1 dakika sonra kafamı bi daha çevirdim ve ne göreyim bizim usta 2. holün vinölerinin beslemesini kesmiş yani ben güvenip baraların üzerine çıksaydım varın görmeyin olacakları inanırmısınız oturdum vincin üzerine abartısız yarım saat gülme krizine yakalandım neden sinirden olum diyorum eğer bi kontrol etmesen şu an belki buradan yanık vücudunu hastaneye ya da morga taşıyo olacaklardı diye...

arkadaşlar siz siz olun hani bi tabir vardır elektrikte babana bile güvenme diye varın siz kontrol edin öyle güvenin küçücük ışığı görmek bizi yaşama bağlayan ışığımız olacak....

kazasız belasız çalışmalar aman dikkatli olun..... sağlıcakla kalın
Otelde pano calismasi var , tms uzerine yazi yazdik calisma var kaldirma diye..bar ve diskoyu besleyen tms.normal garsonlatin sefi yerini bildigi icin konuylada ilgisi yok kapinin kilodide yok kalkoyor.tms aciyor konum 1 allahtan bisey olmadi pano kapagindako 3 faz lambasini gorumce dis firma ustasina sakin elleme bir tms yi kaldirdi.dedim adamin rengi benzi atti aklimdan gitmeezz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri