Kontrol kaleminin ve önlem almanın faydaları...

eryerdem

Üye
Slm arkadaşlar...Ben yeni mühendis sayılırım.Burdaki yazılanlara göre tecrübe sayılmaz ama bu işe yeni başlayanlara bir nasihat olur.Karşılaştığım birkaç olayı anlatacağım, bunlar kontrolle ilgili...
Biz mühendisler üniversiteye yeni başladığımızda yani birinci ve ikinci sınıfta herşeyi biliriz :) O yıllarda piyasada eş dost akraba arkadaş içinde birer elektrikçi olarak göğsümüzü gere gere dolaşırız ancak gel gör ki işin aslı öyle değildir.
Öncelikle birinci sınıfta arkadaşımın evi aynı zamanda bir işhanı olduğundan kapılarının üstünde ki boştaki 2 adet açık kablo ucunun ne işe yaradığını merak etmemle serüvene başladım. O zamanda da mühendisiz ya hemen mantığı kurdum ve hiç bir kablo 220V gerilimde böyle açık bırakılmaz olsa olsa 12V'dur mantığıyla harekete geçtim.Yalnız geçmiş yıllardaki çarpılmaların verdiği önyargıyla elimi atıp kontrol etmedim :) faz ile nötr'ü birbirine değdirmemle arkamdaki 2 arkadaşımın kafalarını sakladığını ve yüzlerindeki bembeyaz yüz ifadesiyle bana baktıklarını gördüm. Ve sonuç; bütün binanın ve aşağıdaki dükkanların sigortasının atmasıyla beraber koluma düşen kıvılcımın hafiften o kısmı ısıtması :)

İkinci hadise bir arkadaşımın evinin tavanından geçen kablodan elektrik almak istememiz. Bu sefer iş daha emniyetli. Öncelikle sigortaları kapatıyoruz ve başlıyoruz işe koyulmaya. Ancak arkadaşımı 3. kez uyarmamdan sonra kontrol kalemi ile kontrol ediyor ve o da ne? Elektrik var.Birkaç gün sonra öğreniyoruz ki üst kata giden farklı bi hat (sonradan çekilme) ordan gidiyormuş.

Üçüncü hadise ise zil çalınca sönecek olan lamba tasarımı. Doğrultucu röle vs. düzeneği kurduktan sonra sıra geliyor en son düzeneği anahtara bağlamaya. Tabii ki sigorta kapalı. Bu kadar tecrübeden sonra :) işkilleniyo insan son bir kontrol edeyim diyor ve kontrol kaleminde o ürkütücü ışık. Diğer taraftan arkadaşım lavaboya gitmek için sigortayı kaldırmış ve ben orda avlanmayı bekliyorum...

Ve son olarak yazacağım yakın bi zamanda oluyor. Öğrencilik zamanlarımda kapalı dar biyere lamba çekmiştim. Hattı prizen almıştım ve bir de anahtar koymuştum. Gel gör ki aynı yere fan takmam lazım oldu. Güzelce anahtarı açtım yani düğmeye basıp lambayı söndürdüm. Başladım işe koyulmaya. Artık hiçbir işi kontrolsüz yapmıyorum. Fakat o da ne; lamba sönük ama kontrol kalemi o ürkütücü ışığını yakmış bekliyor. 4-5 saniye duraksadıksan sonra hattan nötr yerine faz dolandığını anladım ve hemen prizden yer değiştirdim.

İşte böyle basit olaylar beni birkaç kere 220 ile tekrar tanışmama neden olacaktı.Allah bizi daha fazlalarından korusun ;D Burda el ile kontrolden önce son kez kontrol kalemi ile kontrolün faidelerini gördük ve bu işe yeni başlayan arkadaşların en azından yapacakları hatalara karşı kendilerini bu şekilde güvene almalarını önemle tavsiye ediyorum.

Bir de akıl sır erdiremedğim bir durum, prizi söküp üçyol takarken evde buzdolabı vs. gibi güç çekecek makinelerin olmadığı, üzerinde çalıştığım prizin sigortasını kapatmış olmam ve ben çalışırken yalnızca ana sigortanın atması ve yarım saat boyunca ana sigortanın kalkmaması. Evde (öğrencilik zamanımda) güç çekecek birşey yok, sadece tv fişe takılı ve üçyol yakacağım prizde elektrik yok çünkü olsa beni çarpardı. Komplo teorileri üretelim mi :eek:

Siz de bu tür yırttığınız veya başınıza anlam getiremediğiniz durumları yazarmısınız.
Kazasız belasız günler ;)

Merhaba,

Lise 1. sınıftayız. Atölyede lehimleme yapacaz. ilk havya deneymimiz... Tabii bende olduğu gibi çoğu arkadaşta tahta saplı dandik havyalardan var. Tellerle piramit falan yapacaz. Havyaları fişe takıyoruz. Birkaç saniye sonra yanımdaki arkadaş havya ısınıyormu diye havyayı avuçluyor. Oda ne, havyada kaçak var. Tabii o refleksle altındaki tabureye vuruyoruz. Çocuk atölyenin ortasına uzanıyor. Bir şey yok sadece kolu uyuşmmuş.

lise 1. sınıftayız ogünkü dersimiz kablo lehimlicez.herkezde oldugu gibi bendede tahta saplı o dandik havyalardan war ark havyasını masanın üzerine bıraktı (lehim sehpası olmadıgından) masa yaklaşık 5 6 kişi warız ve kim masaya dokunsa çarpılıyor.Nedenmi? :D çünkü masa saç levha ile kaplanmış.Hangi ileri zekalının aklına gelmişse artık elektronik atölyeinin msalarını saç levhayla kaplamak. :) :) :)

bundan yaklaşık 2 ay önce çalıştığım yerde vinçlerden sorumluyum bir gün baralarda kırık bir izalatör kırıkmış yanıma izalatörü alıp çıktım v,nce bizim usta da aşağıda dedim sen dur ben hallederim ben çıkınca enerjiyi kesersin diye,,, neyse çıktım işaret ettim enerjiyi kesmesi için tamam enerji kesik yanıtını alınca ineyim baraların üzerine diye hamle attığım sırada dedim kendi kendime olum bi kontrol et ne olur ne olmaz birde bakim ne göreyim kontrol kalemi ve avuçlarım arasında kırmızı kğçücük ışık yukardan bağırıyorum ustaaa burada enerji var kesmedin mi diye bakıyor kontrol ediyor enerji kesik kestim çık sen diyor yaaa usta elektrik var bida gitti gene kesik.... biliyomusunuz arkadaşlar 1 dakika sonra kafamı bi daha çevirdim ve ne göreyim bizim usta 2. holün vinölerinin beslemesini kesmiş yani ben güvenip baraların üzerine çıksaydım varın görmeyin olacakları inanırmısınız oturdum vincin üzerine abartısız yarım saat gülme krizine yakalandım neden sinirden olum diyorum eğer bi kontrol etmesen şu an belki buradan yanık vücudunu hastaneye ya da morga taşıyo olacaklardı diye...

arkadaşlar siz siz olun hani bi tabir vardır elektrikte babana bile güvenme diye varın siz kontrol edin öyle güvenin küçücük ışığı görmek bizi yaşama bağlayan ışığımız olacak....

kazasız belasız çalışmalar aman dikkatli olun..... sağlıcakla kalın

büyük geçmiş olsun elektriğin dogurabileceği kazalar çok büyük etkili ve kalıcı olabiliyor aman kardeşlerim dikkatli olun.

bigboss ' Alıntı:
bundan yaklaşık 2 ay önce çalıştığım yerde vinçlerden sorumluyum bir gün baralarda kırık bir izalatör kırıkmış yanıma izalatörü alıp çıktım v,nce bizim usta da aşağıda dedim sen dur ben hallederim ben çıkınca enerjiyi kesersin diye,,, neyse çıktım işaret ettim enerjiyi kesmesi için tamam enerji kesik yanıtını alınca ineyim baraların üzerine diye hamle attığım sırada dedim kendi kendime olum bi kontrol et ne olur ne olmaz birde bakim ne göreyim kontrol kalemi ve avuçlarım arasında kırmızı kğçücük ışık yukardan bağırıyorum ustaaa burada enerji var kesmedin mi diye bakıyor kontrol ediyor enerji kesik kestim çık sen diyor yaaa usta elektrik var bida gitti gene kesik.... biliyomusunuz arkadaşlar 1 dakika sonra kafamı bi daha çevirdim ve ne göreyim bizim usta 2. holün vinölerinin beslemesini kesmiş yani ben güvenip baraların üzerine çıksaydım varın görmeyin olacakları inanırmısınız oturdum vincin üzerine abartısız yarım saat gülme krizine yakalandım neden sinirden olum diyorum eğer bi kontrol etmesen şu an belki buradan yanık vücudunu hastaneye ya da morga taşıyo olacaklardı diye...

arkadaşlar siz siz olun hani bi tabir vardır elektrikte babana bile güvenme diye varın siz kontrol edin öyle güvenin küçücük ışığı görmek bizi yaşama bağlayan ışığımız olacak....

kazasız belasız çalışmalar aman dikkatli olun..... sağlıcakla kalın

Tüylerim diken diken oldu :eek: ;D

teşekkür ederim arkadaşlar gerçekten verilmiş sadakam varmış :)

bundan 6-7 yıl önce elektronik kart tamiri yapan biyere çalışıyorum o zamanlarda genciz tabi rockçı takılıyoruz yüzükler kolyeler falan neyse havya yanımda duruyor ben elimdeki kartla uğraşıyorum nasıl olduysa kolumdaki gümüş bileklikler havya ya değiyor. ısınmaya başlıyor ben hala kartla uğraşıyorum. yavaş yavaş koluma bi sıcaklık gelmeye başladı. kolumu kaldırdım bi salladım o bileklikler direk koluma yapıştı. ben yanıyorum Allahtan yanımda su vardı hemen koluma döktüm bileklikler soğudu kolumu bi baktım bilekliklerin izi kalmış doğal bileklik olmuş yani o izler baya bi kolumda kaldı. o günden sonra bileklik takmamaya kara verdim :)

lise deykken salakça yaptığım hataları anlatayım 3 fazlı asenkron motoru uzunca bi süre çalıştırdıktan sonra acaba termik ısınmışmıdır diye elimin yanıyla dokanıp 3 faza kaptırmak elim epey bi süre uyuştuktan sonra termiğin kontaktöre giren kısımdakki ayakların izi elimde kalmıştı birde motoru küçük görüp arkadaşlarla motorun milinden bezle sıkıca kavrayıp diger arkadaş motoru gövdesinden tutmuştu öbürü ise start butonuna basmıştı nerdeyse bileğimi kırıyordum

birde lisede stajdayken fabrikanın yeni kurulan panosunda arkadaş bakır bara üzerinda açık ağızlı anahtar unutmuştu kompağı açmayla güümmm :D

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri