Kontrol kalemi yanıp sönme

Mehmett007

Üye
Merhabalar yeni üye oldu foruma. Mutfakta özellikle sorun yaşıyorum metal yerlerden ara sıra elimi çarpma oluyor. kontrol kalemi ile baktığımda ışıpı yanıp hemen sönüyor. Elektrikçi çağırdım topraklamada sıkıntı yok dedi. dairenin de hatta binanın elektirğini bile kestik yine devam etti. Son olarak halı örtüsünden şüphe ediyorum sizce statik elektirk kontrol kalemiyle metale dokunduğumuzda yanıp söner mi? Halı örtüsü kadife tarzı bir malzeme. Şuan işteyim eve gidince kaldıracağım örtüyü. Fikriniz nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar yeni üye oldu foruma. Mutfakta özellikle sorun yaşıyorum metal yerlerden ara sıra elimi çarpma oluyor. Kontrol kalemi ile baktığımda ışıpı yanıp hemen sönüyor. Elektrikçi çağırdım topraklamada sıkıntı yok dedi. dairenin de hatta binanın elektirğini bile kestik yine devam etti. Son olarak halı örtüsünden şüphe ediyorum sizce statik elektirk kontrol kalemiyle metale dokunduğumuzda yanıp söner mi? Halı örtüsü kadife tarzı bir malzeme. Şuan işteyim eve gidince kaldıracağım örtüyü. Fikriniz nedir?
Elektrikçi topraklamanın varlığını nasıl tespit etti ?

Dairenin elektrik sigorta kutusuna baktı topraklamada akımın olmadığını söyledi

Evet röle mevcut dairemiz yeni zaten
Daireniz yeni ise topraklamanın olmaması durumuna ihtimal vermiyorum . Başka bir noktadan potansiyel sürüklenmesi ile sizin tesisatınıza temas gerilimi geliyor olabilir . Bu noktada binanızın komple araştırılması lazım . Mutfakta çalışan cihazlarınızı fişden çekerek tekrar test yapın . Eğer sorun olmuyorsa büyük ihtimal dediğim gibidir .

Binanin uzerinden yakinindan yuksek gerilim hatti geciyor mu? Baz var mi?

Daireniz yeni ise topraklamanın olmaması durumuna ihtimal vermiyorum . Başka bir noktadan potansiyel sürüklenmesi ile sizin tesisatınıza temas gerilimi geliyor olabilir . Bu noktada binanızın komple araştırılması lazım . Mutfakta çalışan cihazlarınızı fişden çekerek tekrar test yapın . Eğer sorun olmuyorsa büyük ihtimal dediğim gibidir .
Cihazların fişlerini çekip denemiştim yine aynıydı. Binayı dışardanda inceledik bağımsız bir akım geçmiyor. Binada elektrikler gitmişti o zaman bile yanıyor kontrol kalemi. Anlamadığım bir yerde enerji birikebilir mi akım kesildiği halde bu nasıl oluyor
Binanin uzerinden yakinindan yuksek gerilim hatti geciyor mu? Baz var mi?
Araştırdım öyle bir durum söz konusu değil.

Sorunu çözmüş bulunmaktayım. Mutfak zeminindeki halıda bulunan kadife naylon karışımlı halı kılıfını çıkardık. Enerji kayboldu kontrol kalemi metal kısımlara dokunduğumda artık yanmıyor. Bu tecrübede forumuda kalsın faydası olabilir. Rahatladım vallahi :)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri