kontaktor,roleler,rakamlar

taluu

Üye
degerli arkadasim once verdiginiz bilgilerden dolayi size tesekkur ediyorum benim basit bir sorum olacak yanitlarsaniz sevinirim.
Kontaktorlerin yada yardimci rolelerin uzerinde rakamlar oluyor bunlar ne anlama geliyor
ornegin 1-11 6-32 vs
11 pinli role uzerinde yazan bierden onbire kadar olan rakamlarin pin rakamlari oldugunu anliyorum ancak bu rakamlarin karsisinda yazan 22 gibi 34 gibi rakamlarin ne oldugunu cozemiyorum lutfen yardim ederseniz sevinirim ayni sey kontaktorlerdede var saygilarimla
otomasyon

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kontaktör ve rölenin NC ve NO kontaklarının isimlendirilmesi için kullanılır.Yararı ise proje üzerinde takibi kolaylaştırır.

degerli arkadasim once verdiginiz bilgilerden dolayi size tesekkur ediyorum benim basit bir sorum olacak yanitlarsaniz sevinirim.
Kontaktorlerin yada yardimci rolelerin uzerinde rakamlar oluyor bunlar ne anlama geliyor
ornegin 1-11 6-32 vs
11 pinli role uzerinde yazan bierden onbire kadar olan rakamlarin pin rakamlari oldugunu anliyorum ancak bu rakamlarin karsisinda yazan 22 gibi 34 gibi rakamlarin ne oldugunu cozemiyorum lutfen yardim ederseniz sevinirim ayni sey kontaktorlerdede var saygilarimla
otomasyon

rölelerde 2 ila 10 Bobin uçlarıdır Kontaktörlerde ise A1 ve A2 diye geçer.
Rölelerde
11-12 ve 14 Bir gruba ait kontaktır.11-12 kapalı kontak 11-14 açık kontakttır.
21-22 ve 24 bir gruba ait kontaktır.21-22 kapalı kontak 21-24 açık kontaktır.
31-32 ve 34 bir gruba ait kontaktır.31-32 kapalı kontak 31-34 açık kontaktır.

Kontaktrlerde ise
daha büyük akım çektiklerinden dolayı güç kontağı olarak isimlendirilen kontaklar L1-T1,L2-T2,L3,-T3 diye anılır.
Bunların yardımcı kontakları ise 13-14 normalde açık 21-22 Normalde kapalı 31-32 normalde kapalı 43-44 ise normalde açık kontaktır.

Kontaktörler ile röleler arasındaki en bariz fark
kontaktörler motor kontrolünde röleler ise kumanda kontrolünde kullanılıyor olmalarıdır.
Sayın acilstop un de belirttiği gibi bu rakamların kullanılıyor olması şemalarda takibinin kolay olmasındandır.

Kontaktörlerin yan tarafında kağıt üzerindeki şemada kontak numaralarına göre hangi kontakların açık hangilerinin kapalı olduğu bellidir zaten. Rölelerde de bu belirtilir Ekte verdiğim resimde de göreceksiniz.

Ekli dosyalar

• shrackröle.jpg
    shrackröle.jpg
    34.7 KB · Görüntüleme: 488
Kontaktör ve rölenin NC ve NO kontaklarının isimlendirilmesi için kullanılır.Yararı ise proje üzerinde takibi kolaylaştırır.

Arkadasim cok tesekkur ederim ben kazakistandayim sonradan mecburen elektrikci oldum (yokluktan dolayi)simdi proje okumaya filan basladim mantik yoluyla devreleri cozmeye basladim ancak dedigim gibi kontaktorlerin ve rolelerin(soketli) pin numaralarinin disindaki numaralari bir turlu cozemedim mesela neden 22 veya neden 32 yada 34 aman hocam bu konuyu biraz daha detayli anlatirsaniz cok sevinirim zaman ayirabilirseniz tabi birde yazdiginiz nc ve no kontaklari ne anlama geliyor
Simdiden tesekkurler
saygilarimla

Arkadasim cok tesekkur ederim ben kazakistandayim sonradan mecburen elektrikci oldum (yokluktan dolayi)simdi proje okumaya filan basladim mantik yoluyla devreleri cozmeye basladim ancak dedigim gibi kontaktorlerin ve rolelerin(soketli) pin numaralarinin disindaki numaralari bir turlu cozemedim mesela neden 22 veya neden 32 yada 34 aman hocam bu konuyu biraz daha detayli anlatirsaniz cok sevinirim zaman ayirabilirseniz tabi birde yazdiginiz nc ve no kontaklari ne anlama geliyor
Simdiden tesekkurler
saygilarimla

Sn taluu
kontak numaraları üreticinin tercihidir herhangi bir nedeni yoktur. A firmasının uygulaması farklı B firmasının farklı olabilir. Önemli olan o kontağın ne olduğunu bilmektir. Bu fotoğrafta verdiğim örnekte görüldüğü gibi bellidir.

arkadasim cok ama cok tesekkur ediyorum ilginize basarilarinizin devami dilegimle

Rölelerde

Kontaktrlerde ise
daha büyük akım çektiklerinden dolayı güç kontağı olarak isimlendirilen kontaklar L1-T1,L2-T2,L3,-T3 diye anılır.
Bunların yardımcı kontakları ise 13-14 normalde açık 21-22 Normalde kapalı 31-32 normalde kapalı 43-44 ise normalde açık kontaktır.

kontaktörler motor kontrolünde röleler ise kumanda kontrolünde kullanılıyor olmalarıdır.
Sayın acilstop un de belirttiği gibi bu rakamların kullanılıyor olması şemalarda takibinin kolay olmasındandır.

Arkadasim cok ama cok tesekkur ediyorum ilginizden dolayi basarilarinizin devami dileklerimle saygilar

Rölelerde

Kontaktrlerde ise

hocam teknikadam 41 arkadasin verdigi resimdeki numaralari bana yorumlarmisiniz lutfen ornegin 34-9 32-8 24-7 22-5 14-3 12-4 11-31 gibi
11 e kadar olan rakamlar pin numaralari anladim diyerleri ise role cekmedenki durumlarimi yada role cekince alacaklari kontak pozisyonlarimi lutfen resimdeki pozisyonu anlatabilirmisiniz
cok cok tesekkurler yeniden

cok cok tesekkur ediyorum

Sayin hocam lutfen yayinladiginiz resimdeki rolenin 34 32 24 22 14 12 31 21 gibi numaralarinin role cekmeden onceki ve role cektikten sonraki durumlarini yorumlarmisiniz zahmet olmazsa
ilginize simdiden tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayin hocam lutfen yayinladiginiz resimdeki rolenin 34 32 24 22 14 12 31 21 gibi numaralarinin role cekmeden onceki ve role cektikten sonraki durumlarini yorumlarmisiniz zahmet olmazsa
ilginize simdiden tesekkurler
Sn arkadaşım kontaklar enversör kontaktır ve şema rölenin çalışmadığı anda yani normaldeki pozisyonudur. Röle çektiğinde akım diğer kontağa iletilir.
yani 21-22 normalde kapalı 21-24 normalde açık röle çektiğinde 21-22 kontağı açar 21-24 kapatır bu kadar basit.

hocam simdi anladim gruplari yani 11 gordugum her rolede 12 ve 14 de olmak zorunda yada 31 gordugum her rolede 32 ve 34 de olmak zorunda ki kapali ve acik kontaklar olussun cok ama cok tesekkur ediyorum lutfen mazur gorun beni 40 yasindan sonra mecburen elektrik konusunu ogrenmeye calisiyorum aslinda mekanikciyim kazakistanda kendi isimi yapmaya calisiyorum (yokluklar icerisinde)
birde sistemlerde No ve nc ne anlama geliyor
tesekkurler

hocam simdi anladim gruplari yani 11 gordugum her rolede 12 ve 14 de olmak zorunda yada 31 gordugum her rolede 32 ve 34 de olmak zorunda ki kapali ve acik kontaklar olussun cok ama cok tesekkur ediyorum lutfen mazur gorun beni 40 yasindan sonra mecburen elektrik konusunu ogrenmeye calisiyorum aslinda mekanikciyim kazakistanda kendi isimi yapmaya calisiyorum (yokluklar icerisinde)
birde sistemlerde No ve nc ne anlama geliyor
tesekkurler
Sn taluu
Mazur görmek ne demek sn taluu herkesin bilmediği zayıf olduğu konular vardır mutlaka amacımız bu eksiklerimizi tamamlamaya çalışmaktır.Kafanıza takılan her türlü sorunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
NO(Normally Open) Normalde açık kontak
NC(Normally Closed) Normalde kapalı kontak