Kontaktor de ariza var mi

Efecan2727

Üye
motoru yaktm sardrdm tekrar simdi start dugmesine basyorum motor yine cekmiyor kondoktorun test dugmesine basinca motor calisiyor neden acaba

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Efe..

Devreyi kurcalarken motor bağlantıları yanlış yaparak motoru yaktın galiba. Anlaşılan elektrik kumanda bilgin yok. Önce bir ölçü aleti alarak şebekenin termik röleye kadar gelen voltajını ölç. 380-400V görmen gerekiyor. Aynı şekilde Termik rölenin çıkışından kontaktörün girişine gelen 3 kabloyu da kendi aralarında ölçerek 380-400V gelip gelmediğini doğrula. Start düğmesine basmadan kontaktör girişinde 380-400V AC görmen gerekiyor. Eğer bu voltajı görmüyorsan Termik röle atmış olabilir. Termik röleyi kur.

ÖNEMLİ: Bunları yaparken motor kablolarını ayır ki starta verdiğinde motor yeniden yanmasın. Motor 2 faza kalıyor olabilir.

Hangi terim kelımeye göre yorum yapalım. Motor öekmez çalışır; kondokdorun test dugmesi olmaz, termık rölede test düğmesi olur..
Eskiden forum yönetimi bu işlere el atar , konu sahiplerini uyarırdı. Şimdi forumlar herkesin aklına gelen cümleleri hicbir nokta işareti kullanmadan arka arkaya sıraladığı çöplüğe döndü.

Eskiden forum yönetimi bu işlere el atar , konu sahiplerini uyarırdı. Şimdi forumlar herkesin aklına gelen cümleleri hicbir nokta işareti kullanmadan arka arkaya sıraladığı çöplüğe döndü.
En cok takıntı yaptığım, üzüldüğüm. imla ve noktalama işaretlerini kulanamaıyan bir nesille bir arada olmak. Dilini kulanamıyan bir nesille geleceğe gidiyoruz mallesef.

Son düzenleme:
Mesajlarınızı görüyor ve hak veriyorum, gördükçe uyarıyorum fakat hepimiz bir iki hata yaparız, gerek istenmeyen gerek günümüz teknolojinin nimeti olan klavyeler kelimeyi değiştirebiliyor. Modern hayatının telaşı ile acele eder veya umursamayız.

Rapor butonunu kullanarak uygun görmediğiniz mesajları rapor etmenizi rica ediyorum, takdir edersiniz ki hepimiz forum dışında çalışan insanlarız tüm zamanımızı buradaki her mesajı okumaya ayıramayız ve her imla hatası için kullanıcıları uyarmak da iki kat zaman ayırmayı da gerektirir.

Tabi yine foruma giren her üyenin belli bir eğitim seviyesinde olmasını, sokak ağzıyla - şiveli konuşmamasını istememiz mümkün olmadığı gibi çok düzgün Türkçe konuşmasını da beklememiz gerçekçi olmaz. Zorlamayla zaten mümkün değil insanın içinden gelmeli.

Anlayış göstereceğinizi düşünerek şu sıkıntılı dönemi birlik ve beraberlik ruhuyla atlatacağımızı umut ederek güzel günlere - geleceğe bakalım.

Motora fazin bitanesi eksik geldi termigi yeni degistirdim evet dedigin gibi kumanda bilgim yok fakat bunun icin kondoktor girisleriyle hic ugrasmadmm
Motor iki fazla geldigi icin yandı evet ama simdi fazlarin ucu de geliyor evet bazi terim hatalari yapms olabilirim siz saygideger ustadlarda ozur dilerim

Merhaba hayırlı ramazanlar benim sorum start düğmesine bastığımda kontaktor çekmiyor büyük ihtimal kontaktör de arıza var aradaki muhurlemeyi kaldırıp termik röledenn kontaktörü kontrol edebilirmiyiz bunun devresi varmidir.

motoru yaktm sardrdm tekrar simdi start dugmesine basyorum motor yine cekmiyor kondoktorun test dugmesine basinca motor calisiyor neden acaba
1 kontaktorun bobini yanmis olabilir 2 kontaktorun a2.ve a1 uclarindan 1 rine faz digerine notur gelmelidir bunlardan 1 ri gelmiyo olabilir 3 kontaktoru start eden dugme vs bozulmustur 4 kumanda devresinin sigortasi atmistir 5 motor termiginden gecen kumanda devresi enerjisi termik attigi icin gelmiyo olabilir

Mesajlarınızı görüyor ve hak veriyorum, gördükçe uyarıyorum fakat hepimiz bir iki hata yaparız, gerek istenmeyen gerek günümüz teknolojinin nimeti olan klavyeler kelimeyi değiştirebiliyor. Modern hayatının telaşı ile acele eder veya umursamayız.

Rapor butonunu kullanarak uygun görmediğiniz mesajları rapor etmenizi rica ediyorum, takdir edersiniz ki hepimiz forum dışında çalışan insanlarız tüm zamanımızı buradaki her mesajı okumaya ayıramayız ve her imla hatası için kullanıcıları uyarmak da iki kat zaman ayırmayı da gerektirir.

Tabi yine foruma giren her üyenin belli bir eğitim seviyesinde olmasını, sokak ağzıyla - şiveli konuşmamasını istememiz mümkün olmadığı gibi çok düzgün Türkçe konuşmasını da beklememiz gerçekçi olmaz. Zorlamayla zaten mümkün değil insanın içinden gelmeli.

Anlayış göstereceğinizi düşünerek şu sıkıntılı dönemi birlik ve beraberlik ruhuyla atlatacağımızı umut ederek güzel günlere - geleceğe bakalım.
Helal olsun doğru söyledin..dili dondugunce sikntisini anlatmaya calismis adam.hemen dövün aq

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri