kontaktörlerin aşırı akım dirençleri yanıyor, yardım

Bu durumda gerilim yükselmesi sonucu mu kontaktörler hasar görüyor abi ?

Neticede kısadevre olayı gerçekleşiyor kondansatör uçlarındaki gerilim sıfırlanmadan şebeken 380v veriyorsun herşeyin anası ağlıyor haliyle :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence,imalat hatası.Muhtemelen,yolverme
dirençleri,öngörülen süreden daha fazla devrede kalıyor veya direnç değerleri yanlış seçilmiş olabilir." üzülerek " ifadem,Simens
gibi bir markada bu olaylara çok sık rastla-
nıyor olması.

Bence,imalat hatası.Muhtemelen,yolverme
dirençleri,öngörülen süreden daha fazla devrede kalıyor veya direnç değerleri yanlış seçilmiş olabilir." üzülerek " ifadem,Simens
gibi bir markada bu olaylara çok sık rastla-
nıyor olması.

Abi Siemens kompanzasyon kontaktörü hiç kullanmadım birçok marka gördüm ama problemler dediğim gibi hep kurulum hatası kaynaklıydı imalat hatasına hiç denk gelmedim. Olabilir mi olabilir belkide orijinal Siemens değil çakmaydı kim bilir!

Yaklaşık 10 noktadaki 5-6 yıllık gözlemdir.
Kontaktörün çakmasına ( Simens ) daha sı-
ra gelmedi gibi. ;)

Evet bende şahit oldum hepside kurulum hatasıydı. Bir tesiste devreye hızlı girip çıkan yükler vardı tristörlü sistem yerine kompanzasyon kontaktörlü klasik sistem dizaynı yapılmıştı, kondansatörler deşarj olamadan röle tarafından tekrar devreye alındığı için kısa devre gerçekleşiyordu. Bir başkasında yüksek harmonik vardı ondan dolayı dirençler yanıyordu. Bir diğerinde de 50kVAr'lık kontaktöre 2 adet 30kVAr paralel bağlanmıştı. Yani hepsinde bir yanlış kurulum olayı mevcuttu. Sizin yaşadığınız olaylarda da mutlaka öyle olmalı aksi taktirde bir sıkıntı yaşanması mümkün değil.
Çözümler;
Öncelikle tristörlü (hızlı sistem) gereksinimi var mı? bu iyi belirlenmeli. Trsitörlü sistem gereken yere klasik sistem kurarsanız direçte yanar, kontaklarda yapışır, yangında çıkar.
Klasik kontaktörlü sistemde sık anahtarlama yapan bir kaç grup varsa (Tristörlü sisteme ihtiyaç yoksa!) bu gruplara mutlaka Deşarj ünitesi kullanmak gerekir. Kondansatörün kendi üzerindeki dirençleriyle deşarj olması 1dk'yı geçebilir. Deşarj üniteli 400v 50kVAr bir kondansatörün deşarj süresi bile 8sn gibi uzun bir süredir. Deşarj ünitesi: https://entes.com.tr/dosyalar/DU_3_TR-EN_A3718_R3.pdf
Kompanzasyon kontaktörü seçiminde kademe güçlerine bir miktar opsiyon bırakarak seçim yapmakta fayda vardır. Örneğin 12,5kVAr kondansatöre 12,5kvar kontaktör yerine 20kVar kontaktör kullanın.

Kompanzasyon sistemlerinde klasik kontaktör kullanmak son derece yanlış bir harekettir. Kontaktör Yüksek akımda seçilse kontaklar tahrip olup bozulmaya mahkumdur.
Bu deşarj ünitesi nereye takılıyor, her kondansatör için ayrı ayrı mı takılması gerek.

Deşarj süreleri Entes röleden ayarlanıyor, ünite yerine röleden süreleri ayarlamak daha mantıklı değil mi?
Rölede ton tc toff olarak 3adet süre var, onları uygun ayarlanması işe yaramaz mı, sonuçta süreler, tekrar devreye girme ve çıkma bekleme süreleri, süreleri uzatsak iyi değil mi.

Ayrıca röleden yüksek gerilim için ayarda vardı sanırım bunlar sorunu çözmez mi?

Ayrıca anlamadığım kompanzasyon kontaktörleri çoğu tesiste yanıyor, bobin kablolarını diğer sistemleri etkilemesin diye neden kapalı bir kutu içinde üretmiyorlar, basit bir şeyden tesis yanacak..

Bu deşarj ünitesi nereye takılıyor, her kondansatör için ayrı ayrı mı takılması gerek.

Deşarj süreleri Entes röleden ayarlanıyor, ünite yerine röleden süreleri ayarlamak daha mantıklı değil mi?
Rölede ton tc toff olarak 3adet süre var, onları uygun ayarlanması işe yaramaz mı, sonuçta süreler, tekrar devreye girme ve çıkma bekleme süreleri, süreleri uzatsak iyi değil mi.

Ayrıca röleden yüksek gerilim için ayarda vardı sanırım bunlar sorunu çözmez mi?

Ayrıca anlamadığım kompanzasyon kontaktörleri çoğu tesiste yanıyor, bobin kablolarını diğer sistemleri etkilemesin diye neden kapalı bir kutu içinde üretmiyorlar, basit bir şeyden tesis yanacak..

Deşarj ünitesi özellikle devreye sık girip çıkan kondansatörler için 50kVAr'a kadar her kondansatör için kullanılır (Katalog verdim).

Röleden Devreye alma Ton ve devreden çıkarma Toff sürelerini kısmak çözüm değildir çünkü sistemi hantallaştırmış olursunuz. Kondansatör devreye ne kadar geç girerse o kadar endüktif ne kadar geç çıkarsa o kadar kapasitif yazar. Hem endüktif hem kapasitif indeks ilerler.

Daha öncede belirttim kontaktör direnci yanan tesislerde hep kurulum hataları tespit ettim.

Deşarj üniteleri,doğrudan kondansatör uçla-
rına bağlanır ve sadece,hızlı kompanzasyon
yapılması zorunlu yerler için üretilmişlerdir.
Bunun dışındaki yerler için gereksizdir.Söy-
lediğiniz doğrudur.Ton,Tof sürelerinin doğru
ayarlanması ( mesela,asgari 10 sn ) halinde
zaten böyle bir sorundan bahsedilemez.Bu-
nun dışındaki uygulamalar,ticari ! ve bilgi ek-
sikliğidir.10 sn lik sürede,genel dengeyi et-
kilemez.

Deşarj ünitesi özellikle devreye sık girip çıkan kondansatörler için 50kVAr'a kadar her kondansatör için kullanılır (Katalog verdim).

Röleden Devreye alma Ton ve devreden çıkarma Toff sürelerini kısmak çözüm değildir çünkü sistemi hantallaştırmış olursunuz. Kondansatör devreye ne kadar geç girerse o kadar endüktif ne kadar geç çıkarsa o kadar kapasitif yazar. Hem endüktif hem kapasitif indeks ilerler.

Daha öncede belirttim kontaktör direnci yanan tesislerde hep kurulum hataları tespit ettim.
Deşarj ünitesi kullanınca çok kısa sürede mi deşarj ediyor, sistem etkilenmiyor mu? Süre olarak.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri