kontaktörlerin aşırı akım dirençleri yanıyor, yardım

oncelikle analizör arkadasıma cevap vereyim; sık girip cıkma olamaz cunku rolede kondansatör boşalma suresi 14 sn ye ayarlı (yani kullandıgı kademeyi tekrar devreye alabilmek için en az 14 sn gecmeli) ve ayrıca deşarj bobini kullandım. deşarj bobini 2-3 sn icinde kondansatörün yukunu boşaltıyor.
1974 burdur demişki; dirençlerin yanma sebebi olarak; gerilim düşünce kontaktör bobininin tam cekemeyip ana kontakların tam devreye girmeyişi ve kontaktör dirençlerin devreden çıkmamasından kaynaklandığını, bu durumu engellemek için reaktif güç rölesinin düşük gerilimde kendisini devre dışı etme özelliğini kullamak gerektiği.bu konuda sn ethemgüner hocamızın uyarması ve bilgi vemesi ile konu çözüme kavuşmuştur.saygılar.
verdiginiz bilgi için cok tesekkur ederim. dediginiz gibi yapıp dirençleri kurtardıgımızı varsayalım. peki bu durum kontaktlara zarar vermez mi, yoksa bu önlemi almakla 2 durumu da ortadan kaldırmıs olur muyum? ayrıca entes rg3-12c nin boyle bir ozelliği var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
oncelikle analizör arkadasıma cevap vereyim; sık girip cıkma olamaz cunku rolede kondansatör boşalma suresi 14 sn ye ayarlı (yani kullandıgı kademeyi tekrar devreye alabilmek için en az 14 sn gecmeli) ve ayrıca deşarj bobini kullandım. deşarj bobini 2-3 sn icinde kondansatörün yukunu boşaltıyor.
1974 burdur demişki; dirençlerin yanma sebebi olarak; gerilim düşünce kontaktör bobininin tam cekemeyip ana kontakların tam devreye girmeyişi ve kontaktör dirençlerin devreden çıkmamasından kaynaklandığını, bu durumu engellemek için reaktif güç rölesinin düşük gerilimde kendisini devre dışı etme özelliğini kullamak gerektiği.bu konuda sn ethemgüner hocamızın uyarması ve bilgi vemesi ile konu çözüme kavuşmuştur.saygılar.
verdiginiz bilgi için cok tesekkur ederim. dediginiz gibi yapıp dirençleri kurtardıgımızı varsayalım. peki bu durum kontaktlara zarar vermez mi, yoksa bu önlemi almakla 2 durumu da ortadan kaldırmıs olur muyum? ayrıca entes rg3-12c nin boyle bir ozelliği var mı?
sn mhacanal sorularımın çeyreğine cevap vermişsiniz. Sistem voltajı , kondansatör akımları? sorularım halen cevapsız ?
1974 burdur'un önerisi sistemi komple korumaya yöneliktir. Aşırı-düşük gerilim rölesi ile de bu koruma sağlanabilir. Sorun kondansatörün aşırı akım çekmesidir bunun nedenlerine yoğunlaşmak gerekir. Kondansatör üzerinde düşen gerilim çektiği akımlar ölçülmelidir. Başka bir neden söz konusu olamaz.

...entes rg3-12c nin boyle bir ozelliği var mı?

Var. Rölenin kılavuzunda 15-16-17. sayfalarında anlatılmakta. Sadece bu üç sayfanın PDF'i ekteki belgede.

Ekli dosyalar

• RG3-12C aşırı gerilim ayarı..pdf
    646.8 KB · Görüntüleme: 23
analizör arkadasım; daha evvelki mesajımda kontaktör degerleri uygun demiştim ve bunu derken kondansatörün cektigi akıma ve gucune göre uygun oldugunu kastetmiştim. belki güzunuzden kacmıstır. belki de hesabı yanlıs yaptıgımı dusunup siz hesaplamak istiyorsunuzdur, soyle soyleyeyim etiketi 20kVAr olan 400v trifaze kondansatörün cektigi akım 30A, takılan kontaktör 25 kVAr, diger kademelerde asagı yukarı bu oranda.
sistem voltajı suanda aklımda degil, ne desem yalan olur ama olagan dısı bir deger olsaydı dikkatimizi cekerdi.(asagı yukarı 380v tur ama yine de baktırıp size net bir bilgi vereyim.)
ayrıca genc_arkadas, verdigin dokuman için sagol.

merhaba kolay gelsin benzer bir sorun yaşadık kontaktörlerin devreye tekrar gitme zamanını uzatarak çözdük.

sn genç arkadaş
vermiş olduğunuz döküman aşırı gerilimle ilgili gözüküyor.düşük gerilimle ilgili ayar varmı?

Son düzenleme:
RG3-12C/CS reaktif güç kontrol rölesi dökümanında, düşük gerilimle ilgili herhangi bir ayar göremedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri