Kontaktörler

Alternatif akımda çalışan kontaktörlerin bobinleri az sipirli kalın kesitli sarılırken doğru akımda çalışan kontaktörlerin bobinleri ise ince kesitli ve çok sipirli olarak sarılmasının sebebi nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bende tam bilmiyorum ama voltaj ile alakalıdır diye tahmin ediyorum dc akımlar düşük olduğu için ince kesitli sarılıyordur

Bana göre ince spirli olanlar daha çabuk ısınıyor olabilir gibi düşünüyorum. Bir yerde okumuştum şimdi hatırlamıyorum. Yanılmışta olabilirim.

İnce kesit çok sarım voltaj ile ve kontaktörün gücü ile alakalıdır.
220 volt bir kontaktör 24 volta göre daha ince telli ve çok sarımlıdır.

Alternatif akımda çalışan kontaktörlerin bobinleri az sipirli kalın kesitli sarılırken doğru akımda çalışan kontaktörlerin bobinleri ise ince kesitli ve çok sipirli olarak sarılmasının sebebi nedir?
Bobin alternatif akıma bir empedans gösterip akımı sınırlar ken dc akıma gösterdiği direnç sadece iletkenin omik direnci ile sınırlıdır.
DC akımda bu direnci artırmak için Bobin sarım sayısı artırılır kesit alanı düşürülür yani ince tel kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri