Kontaktör'de AC akım DC akım Farkı;

stehem

Üye
Selam arkadaşlar;

48VDC 'lik Kumada devremin Güç devresi de DC olmak zorunda. Sizin de bileceğiniz üzere 48VDC bobinli kontaktörü bulma oldukça zor. Elimde 36A'lik DC yük için AC3 standardında 40A, AC1 standardında 60A lik kontaktörler var. Yüküm elektronik devre elemanları olduğu için DC1 standardında değerlendirebiliriz.

Sorum şu ki; Sistemim tek fazlı olduğu için; Kontakların akıma dayanımı artırmak amacıyla AC sistemlerde kontaklara paralel çekerek kontak ömrünü bir hayli artırabiliyoruz. DC yüklerde duydumki bu işlemi "paralel" olarak değilde "seri" olarak gerçekleştirmemiz gerekirmiş. Sizin görüşleriniz nedir? Ben bundan pek emin olamadım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam arkadaşlar;

48VDC 'lik Kumada devremin Güç devresi de DC olmak zorunda. Sizin de bileceğiniz üzere 48VDC bobinli kontaktörü bulma oldukça zor. Elimde 36A'lik DC yük için AC3 standardında 40A, AC1 standardında 60A lik kontaktörler var. Yüküm elektronik devre elemanları olduğu için DC1 standardında değerlendirebiliriz.

Sorum şu ki; Sistemim tek fazlı olduğu için; Kontakların akıma dayanımı artırmak amacıyla AC sistemlerde kontaklara paralel çekerek kontak ömrünü bir hayli artırabiliyoruz. DC yüklerde duydumki bu işlemi "paralel" olarak değilde "seri" olarak gerçekleştirmemiz gerekirmiş. Sizin görüşleriniz nedir? Ben bundan pek emin olamadım.

merhaba

kontakların akım dayanımları arasında bir fark olacağını sanmıyorum
yanlız dc yüklerde kontaktör kontakları kapanırken ve açılırken ac yükten daha
fazla arka maruz kalır ve daha çabuk bozulur.bunu önlemek için kontakları seri
bağlamak bir çözüm olabilir.yük indüktif yükse ters diyot bağlamakta kontak ömrünü uzatabilir.

İşletme gerilimi,300 volta kadar olan devreler için,kontakların seri veya paralel bağlanıyor
olması farketmez.300 volt üstündeki işletme gerilimi için,kontakların seri olarak bağlanması
daha uygundur.DC yi açmak,AC den daha zor olduğu için,kontak ömrü yönünden,kontakla-
rın seri olarak bağlanmasında herzaman yarar vardır.

kontakları paralel bağlarsan kontak ömürleri artar nedenide üzerinden geçen akılar paylaşılacağından dolayı ark normal akımdaki arktan daha az olacaktır.
48v gerilimde çalışacak kontaktör bulman zordur ama 24 v kontaktörleri seri bağşayıp kontaklarınıda paralel balayarak çalıştırırsan sorunun çözülür. kontaktörler aynı marka ve modelde olursa iyi olur

merhabalar.mdüzce arkadaşıma katılıyorum.seri bağlama yaparak nasıl kontak ömrü uzar merak ettim!AC de DC de olsa paralel bağlamak daha mantıklı , madem monofaze sistem problem yok.

Selam arkadaşlar;

Dün "mulayim" ve "fahri yetiş"'in cevaplarından sonra içim rahatlamışken bugün "mduzce ile cahits" in mesajlarından sonra kafam yine karıştı. İnternette baya bu konu hakkında döküman aradım. Ama pek bir şey elde edemedim. Sadece NHP'nin "NON-STANDARD CONTACTOR APPLICATIONS" adlı dökümanı bulabildim. Ama dökümanda asıl ihtiyacım olan konuya daha sonraki bir technical news de bashedileceğini belitmişler. Yalnız hepimizin bilmesi gereken iki ü. başlığı anlatayım;
İlk olarak Yük AC yada DC olmasından ziyade yükün frekansı önemli oluyor. Ozellikle 16Hz den aşağısında DC gözüyle yorum yapmışlar.
AC1 yük için paralel bağlamada;
*3'lü paralel bağlama için; 2.5XIe
02'li paralel Bağlama için 1.7XIe denmiş. Ayrıca paralel bağlama "heat dissipation ve current distribution" yani ısı yayılımı ve akım dağılımı konusunda başarılı deniyor. Ve kontaktların güvenirliğinin paralel kol sayısı kadar çarpıyor.
AC3 için bu durumum tavsiye edilmediğini belirtmişler.
Seri bağlamanın avnatjlar
Dieletrik dayanamının artması
anahtarlama kapasitenim artması
Kontak ömrünün artması diye sıralanıyor. Ama akım taşıma kapasitenin değişmeyeceğini belirtiyorlar.

Ayrıca Asıl benim için önemli olan Dc yüklerde seri bağlamanın avantajını bir başka dosyada açıkladıklarını belirtmişler. Tabii bu dosyanın linki bozulmuş ben ulaşamadım :( Buna benzer bir belge elinize geçerse yardımcı olursanız sevinirim.

buradan özetini geçtiğim belgeye ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• TNL-2[1].pdf.zip
    5.2 MB · Görüntüleme: 21
Arkadaslar benim bir sorum olucak RST3 fazi tek tek kontrol etmek istiyorum elimde dc kintaktor var bunu kullanabilirmiyim ac kontaktor ile dc kontaktor arasinda ki fark nedir ?

Kontakları paralel bağlama akım taşıma kapasitesini seri bağlama kesme kapasitesini arttırır. AC akımda kesme akımıyla taşıma akımı hemen hemen aynıdır. Ama DC devrelerde kesme kapasitesi taşıma kapasitesinin çok altındadır. Örneğin 16 A bir rölenin Hem AC de Hem de DC de gerilimden bağımsız olarak taşıma kapasitesi 16A dir.

Ama kesme kapasitesi
220V AC 16A
220V DC 0.1A
110V DC 0.2A
48V DC 10A
24V DC 16A
dır.

(yukarıda verdiğim değerler örnektir. Bu değerler farklı marka ve modellerde farklılık gösterir)

Rakamlardan da görüleceği üzere DC devrelerde Karşılaşılan sorun çoğu zaman kesme kapasitesiyle ilgilidir. Bu sorunun çözümü de yukarıda belirttiğim gibi kontakları seri bağlamaktır.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri