Kontaktör

ouzkr

Üye
Kontaktör çalışma mantığını anladım.
Kabloları bağlarken nasıl bağlıyoruz onu anlayamadım güzel bir örnekle açıklayabilirmisiniz.

birde.
röle veya kontaktörün girişlerine bazen tek kablodan hariç 2 yada 3 kablo hatta daha fazla giriyor.
buna karşın tek çıkıyor

yani 3 girip 1 çıktığı
1 girip 3 çıktığı oluyor bu neden acaba. ?

kontaktorun calisma mantigini anladiysan sordugun sorularin cevaplarini da biliyor olman gerekir..kaynak cok biraz daha arastrmalisn..guc ve kumanda kontaklarini iyice ogren,1 girmis 3 cikmis,3 girmis 1 cikmisa fazla takilma..

aslına bakarsan o kadarda karışık degil,
trafo gibi düşün bobine enerjiyi veriyosun içeride oluşan manyetik alandan sabit parça hareketli parçayı kendine çekiyor olay bu kontaktörlerin üzerinde iki çeşit kontak (çıkış )vardır normalde açık ve normalde kapalı kontak (kontaktör enerjisizken)
kontaktöre enerjiyi verip hareketli parçayı çektirdiğinde bu iki kontak konum değiştirir
-normalde açık kontak kapanır ve enerji geçişine izin verir
-normalde kapalı kontak açılır ve mevcut enerji geçişini keser
en basit açıklamasıyla çalışma mantığı budur.
bağlantıya gelince;
kontaktlörü bir ray klemense düz bir sekilde taktığını düşünelim,
sağ üst en arkadaki tek klemens faz girisi,sağ alt en arkadaki tek klemens nötr girişi diyelim
tabi bu markadan ve modelden değişiklik göstere bilir
kontak uçları ise eğer kontaktör çalışınca enerji vermesini istiyosan "no" yazan kontakları,kontaktör çalısınca enerjiyi kesmek istiyosan "nc"yazan kontakları kullanacaksın.
umarım anlıyacağın şekilde anlata bilmişimdir.
o giren 2 ve 3 kablo dediğin muhtemelen nötr kablosu (bende çok yaparım uygulamada kullanılır hep nötr girişi klemens gibi kullanılır) tek çıkan kablo dediğinde aslında kontaktörü besleyen faz.

bağlantıyı çok iyi anladım .

ama kablo olayını anlamadım foto yükleyeyim bide burada bakalım
7VZmAY.jpg

merhaba
anlamayacak ne var bunda elin ölçü aleti tutamıyormu
bu kadar basit soruları zaten formda yazılmış yıllar evvel
araştırmacı olun biraz ayrıca bunu sormaya gerek duymazsın milletide burada bu kadar basit şeyler için uğraştırmayın artık

Kumanda şemasına bakarak bağlantı yapmayı öğrendiğin zaman hepsini çözmüş olacaksın.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri