Kontaktör bakımı ve yıllık sağlamlık testleri hk.

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun aleykum,
Arkadaşlar,
Gerçekten 100 üzerinden 100 lük bir soru var :D
Soru : Yıllık Bakım kapsamında Kontaktör'ün Röle'nin Kaçak akım rölesi' nin, Termik manyetik şalter'in Kontaklarının sağlıklı olup olmadığının, ölçümü veya daha farklı bir şekilde sağlamlık kontrolünün yapılması nasıl olur ?
Kesinlikle ilgili ekipman yerinden çıkartılmayacak ! Kontaktör pano içerisinde iken sadece kablolar çıkartılmak şartı ile test edilecek.

Bu durum hepimiz için çok önemli bir soru.
Buyrun beyin fırtınasına :D
Değerli cevaplarınızı bekliyoruz.
Selam dua ile..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Miliohmmetre ile kontak geçiş dirençlerinin ölçümü yapılabilir.

ölçü aleti ile kontak dirençleri ölçülür, kontaklar temizse küçük direnç değeri görürüz...

Ben size benim yapmadıgım ama gördügüm yasadıgım birtecrübeyi anlatayım

Askerlik dönemimde iki tane jenaratorlu paralel alternator sistemi vardı ve bu sistemin elektrik elektronik bakımını hollandalı bir firma yapıyordu adını su an net hatırlamıyorum
Adamlar otomatik kompakt salterler hakkında bir bakım tablosu olusturmuslar ve tablolarda tüm sistemin günlük haftalık aylık 6aylık yıllık bakımında neler yapacagı yazıyordu. yüksek akım gecen otomatik kompaktlarda ve kontaktorlerin hepsinde kontaklama sayılarını tutan basit numaratörler vardı.ve tabloda yazan ürün numaratore göre sayısını tamamlamıssa cat diye söküyorlardı (cilli gibi kompaktlardıda) Kontaklama ömrü bitmemislere bilmedigim bir ölcü aletiyle test ediyordu 3 ana kontagı birden aynı anda test ediyordu ve kompaktın sasesiylede aynı anda bagtısı vardı Ve sonradan ögrendim adamlarda statik elektrigin önüne gecmek icin sase ile baglantılı statik bileklikler kullanıyodu.
gerisi bildigimiz seyler sprey falan arkı önleyeci spreler gözle bakım falan
sahit oldugum durum bu ha birde cok hassa voltaj ölcümle kontaktore giren ve cıkan voltaja bakıyorlardı

ben bu durumlara sasırmıstım ama sistem gayet önemli idi adamlar tam profesyeneldi.
bizim önemsemedigimiz basit işler icin bile adamlar özel takım taklavatları vardı ve onları kullanmayu kural edinmisler.

-miliohmmetre ile kısadevre omajı ölcülebilir
-kontak spreyi ile bakım yapılabilir

birde sayın genc arkadasın termak yöntem ile bakılabilir ama bu sadece faz dengesizliginden fazda dogabilecek ısınmaları tespit eder kontagın fazın dengeli olması saglanabilir. Ama kontagın fiziksel durumu hakkında bilgi vermez

http://www.netes.com.tr/ linkte size uygun ölcüm bulabilirsiniz

Son düzenleme:
Haklısınız,
sizde takdir edersinizki firmalarda önemli bir şey vardır.
oda ispata dayalı ölçüm, ve net değerler.
ısı ile ölçüm ve kısa devre direncinin değerlerinin net olarak bilinmesi gerekir.
bu durum ile ilgili siemens, moeller, telemecanique firmalarına mailler attım. fakat bir geri dönüş olmadı.
sizlerde bu durumlar ile ilgili net bir evrak varmıdır ?
hepimiz için bakım önemli, ve aslında bu bakımın faydalı olması da ispatımıza bağlı..

Merhabalar

termal kameralar ısınmalar konusunda size gerekli sonuçları verecek ancak böyle kapsamlı bir araştırma için yeterli olcakmı?

Test ettik :)
Termal kamera Kontaktör röle gibi Ark oluşturarak elektriksel anahtarlama yapan cihazlar, bir müddet sonra nihai kullanım ömrünü yitirdiği için hangi kontak deforme olmuşsa o daha çok ısınıyor.. Genç Arkadaş' çok teşekkür ederim.

Bu şekilde bir bakım talimatı oluşturup, 6 ayda bir periyodik bakım takibine aldık.
Çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri