Kontaktör açık kalma süresi ölçme

Lojmanımızda stokerli otomatik kazan var panosunda kömür yükleme ve hava fanı için kontaktör var hava fanı motoru yeterli ısıya gelene kadar çalışıp kapanıyor belli dereceye gelince tekrar çalışıyor. ben bu hava fanı motorunun kaç dk çalışıp kaç dk beklemede kaldığını ölçmem gerekiyor bu işlemi başında beklemeden herhangi bir sistem ile nasıl ölçebilirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Lojmanımızda stokerli otomatik kazan var panosunda kömür yükleme ve hava fanı için kontaktör var hava fanı motoru yeterli ısıya gelene kadar çalışıp kapanıyor belli dereceye gelince tekrar çalışıyor. ben bu hava fanı motorunun kaç dk çalışıp kaç dk beklemede kaldığını ölçmem gerekiyor bu işlemi başında beklemeden herhangi bir sistem ile nasıl ölçebilirim.
Basitçe arduino ile öğrenebilirsiniz

Bu bilgi belli bir zaman dilimi içinde ve kısa sureli bilgi edinme amaçlı ise 2 adet ucuz, pilli mekanik saatin pil besleme devresi ilgili kontaktörün NO ve NC kontaklarindan (kontaklar var ve kullanılmıyor ise.. aksi takdirde ek bir kontaktörün aynı kontakları kullanılarak) ayri ayri beslenip saat ornegin 12 sifir zamani kabul edilerek ilgili saatlerin belli zaman dilimleri icinde kac saat ilerledigine bakilarak kontaktorun ON/OFF durumu ölçülebilir.
Bu bilgi surekli istenecek ve kayit altina alınacaksa yazılım destekli yapmak gerekir.

Son düzenleme:
arduino ile yazılımla yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri