Kontaktör Çekmesi İle Kaçak Akımın Atması

Merhaba arkadaşlar ,

Bi parkın aydınlatma panosu 2-3 günde bir atıyor. Sebebini test ederken buldum. Aydınlatma astronomik zaman saati ile kontaktörü çektirip öyle sağlıyorum. ama kontaktör gün doğumunda bıraktığında kaçak akım da atıyor.

Test yaparken kontaktörü çektirdiğimde astmıyor ama bıraktırdığımda sigorta atıyor. Bu olay da ilk bırakmada olmuyor 2.bırakmada oluyor. Kablolarla biraz oynadım pano içinde bi yerde bişe mi var diye sonra kontaktörü 10 kez falan çektirip bıraktırdım kaçak akım atmadı ama yarın da atmayacak mı? bilemiyorum bunun sebebi ne olabilir acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
KAÇAK AKIM 300 mA 4 direk var hepsinde de 1 er tane balastlı 125W civalı ampül var.

benzeri bir olay da benim başıma gelmişti. neon aydınlatmanın trafosu kaçak akımı attırıyordu. trafo beslemesini kaçak akımdan ayırarak sorunu çözmüştüm.balastın yaydığı manyetik alandan küçük voltaj oluşabilir. buda kaçak akımın atmasına sebep olabilir. sisteminizde benzeri bir durum olabilir. tesisatınızın sağlamlığından eminseniz kaçak akımdan aydınlatmayı ayırın.

Aynı durumla ben de 2 noktada karşılaştım. Kontaktör ilk çektiği anda 300mA kaçak akımı attırıyor. Ancak kontaktör çektikten sonra atmıyor. Kontaktörün kontağını kontrol kalemi ile içeri bastıktan sonra kaçak akımı kaldırınca atmıyor. Demek ki kaçak akımın kontağından kaynaklı bir kaçak oluşuyor. 2 yerde de sorun yaşadığım kontaktörler yüksek güçlü 50 amper idi yani çektirme bobini sargıları büyüktü bununla ilgili olabilir. 1 noktadaki kontaktörü değiştim ilk gün yapmadı ertesi gün o da aynısını yaptı.
Sonuç olarak sadece kontaktörün çektirme bobinini kaçak akımın girişinden besleyerek kaçak akım rölesinden ayırdık ve bu şekilde kaçak akımı tutturduk. Pano ve aydınlatma direkleri kaçak akım korumasında sadece kontaktörün çektirme bobini kaçak akım girişinden hat alınan bir sigortaya bağladık ve kaçak akımı bu şekilde tutturduk.

Merak ettiğim konu şu yüksek güçlü kontaktörlerin ilk çekme anında ne oluyor ki kaçak akımı attırıyor?

Bu tür yerlerde 300mA kaçak akım rölesi mi kullanılır bilmiyorum. Bildiğim 300mA K.A.R.'ın yangın koruma amaçlı olduğudur. Dolaysıyla ani akım yüklenmesinde de K.A.R. atıyordur diye düşünüyorum.

Aynı durumla ben de 2 noktada karşılaştım. Kontaktör ilk çektiği anda 300mA kaçak akımı attırıyor. Ancak kontaktör çektikten sonra atmıyor. Kontaktörün kontağını kontrol kalemi ile içeri bastıktan sonra kaçak akımı kaldırınca atmıyor. Demek ki kaçak akımın kontağından kaynaklı bir kaçak oluşuyor. 2 yerde de sorun yaşadığım kontaktörler yüksek güçlü 50 amper idi yani çektirme bobini sargıları büyüktü bununla ilgili olabilir. 1 noktadaki kontaktörü değiştim ilk gün yapmadı ertesi gün o da aynısını yaptı.
Sonuç olarak sadece kontaktörün çektirme bobinini kaçak akımın girişinden besleyerek kaçak akım rölesinden ayırdık ve bu şekilde kaçak akımı tutturduk. Pano ve aydınlatma direkleri kaçak akım korumasında sadece kontaktörün çektirme bobini kaçak akım girişinden hat alınan bir sigortaya bağladık ve kaçak akımı bu şekilde tutturduk.

Merak ettiğim konu şu yüksek güçlü kontaktörlerin ilk çekme anında ne oluyor ki kaçak akımı attırıyor?
Motor bagli ise, sürücü varsa muhtemelen harmonikten açiyordur. Tip AC kullandiysaniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri