kontaklarda sorun mu var??

arkadaşlar bi bahçe kapısını uzaktan kumanda için elektronik devre satın aldım bunu kontaktörler yardımı ile motora bağladım fakat çok kararsız çalışıo b1 e bastığımda çalışı sora hemen b2 ye bastığımda sanki evre kendini kapatıyormuş gibi yapıp hiç birşey yapmıyor enerjiyi kesip verdikten sora sanki kontaklar bırakıo ve devre yeniden çalışıo ama bunu sürekli tkrarlamak zaorundayım neden yapıor arkadaşlar düşüncelerinizi bekliorum....... :eek:

Ekli dosyalar

• uzr3_garajkapı monta seması.jpg
    uzr3_garajkapı monta seması.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 6
Moderatör tarafında düzenlendi:
B1 butonuna bastığında C1 açma kontaktörü çeker kendi açık kontağını kapatarak(mühürleme), kapalı kontağı üzerinden çalışmasına devam eder taaki limitswitch açtırana kadar yada stopa basana kadar. Stop butonuna basmazsan, limitswitchde açtırmadıysa ve sen B2 kapama butonuna basarsan C2 kapama kontaktöründen önceki C1 normalde kapalı kontağı açık olduğundan C2 kontaktörü enerjilenmeyecektir. C1 devresindeki mühürlemeyi bozman limithswitch'e veya stop butonuna basmanla gerçekleşecektir. Nasıl arabayla ileri giderken birden geri vitese alamıyorsun bu sistemde aynısı önce açacaksın durduracaksın sonra kapatacaksın ok  ;)

sizin burada kullanabileceginiz uzaktan kumanda devresinde stop butonuda olması gerekli
sadece açma ve kapatma butonları ile olmaz
kapı sonuda kadar kapanmadan veya açılmadan başka komut veremezsiniz

Basit bi ileri-geri çalışma şuan devrede bi problem yok'da yüksek tork'lu motorlarda bu devreyi kullanırsan muhtemel rulman yataklarına zarar vereceksin ,o yüzden devreyi ilk önce durdurup sonra kapama yaparsan daha verimli olur...
eğer istersen devresini çizip yollarız...
saygılar...

evet arkadaşlar dediğiniz gibi durdurup yeniden b2 ye bastığım devre çalışmıo elektrik kesilmiş garip bişi ama öle oluyor ama dedim ya enerjiyi kesiyorum kontajklar bırakıo rölelerin tekrar normale dönüor bi türlü anlamadım..

bu rölelerin çıkış akımının bi etkisi olabilir mi tam anlamam elektronikten ama kontaktörleri çalıştırmamasının nedeni

Durdurma butonu var.
Bu tip devrelerde şu önemli B1 açma ise C1 kontoktörü kapıyı açma yönünde çalıştıracak ve LS1 kapı açıldığında C1'i durduracak. B2 kapama ise C2 kapıyı kapama yönünde çalıştıracak ve LS2 kapı kapandığında C2'yi durduracak. Butonlar, Limitler, ve motorun devir yönü doğru olmalıdır. Önce kumanda enerjisini vermeden kontaktörlere el ile basarak devir yönünü deneyin. Sonra motora 3 faz vermeden kumanda devresini deneyin B1-C1 ve LS1 doğru mu? B2-C2 ve LS2 doğrumu.
Sonra Limit sviçlerin mekanik mantığını deneyin. bir yöne giderken diğeri açıyormu, üzerine bastıktan sonra basılı kalıyormu (fren yoksa sviçten kurtuluyor olabilir) biryerlerde takılı kalıyor mu?........
Herhangi bir kontak arızası yoksa (sviç, buton, kontaktör) çalışması gerekir. Tabi bir yöne giderken limit veya siz durdurmadan diğer yöne gitmez

Son 4 Mesaj Silinmiştir Lütfen Kişisel Konuşmalarımızı Özel Mesaj Yolu İle yapalım
Konuların dagılmamasına özen gösterelim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri