Kontak İzleme Devresi

torn

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Bir sistem dahilinde röle kartları kullanıyorum ancak röleler zaman zaman çekili kalıyor. 2 ayrı güç kaynağı ve 2 ayrı röle devresi var. Röleler üzerinden enerji çeviriyorum. Bu yüzden sorun yaşadığımı düşünüyorum.
Çözüm üretmek için:
Bir devre yapmak istiyorum. Bu devreye input olarak kontakları gireceğim. Birde output tarafı olacak. NO inputlar close a döndüğünde; out dan enerjiyi göndermesini istiyorum. Nasıl yapabilirim, yardımcı olabilir misiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Rölelerin kontakları üzerinden biryerleri besliyorsunuz ve zaman zaman kontaklar yapışık kalıyor. Yazdığınızı tam olarak algılayamadım. Çıkardığım sonuç doğru mudur?

Hocam, dahili bir kuru kontak (NO) var. Bu bir sisteme takılı. Ama bu sistem başka bir güç kaynağından besleniyor. Ben bu NO kontaktan başka bir güç kaynağından aldığım 24VDC nin artısını çevirip başka bir çift kontaklı röleyi sürüyorum. Yani 2 ayrı güç kaynağı var, bunlarda oluşan bir farktan dolayı sorun yaşanabileceğini düşünüyorum.

Sanmıyorum. Sonuçta kuru kontak.Sorunun kaynağı başka birşey olmalı. Daha anlaşır olması ve çözüm bulunabilmesi için sistemizin fotoğrafını paylaşmanız yararlı olacaktır.

Arkadaşlar Merhaba,

Bir sistem dahilinde röle kartları kullanıyorum ancak röleler zaman zaman çekili kalıyor. 2 ayrı güç kaynağı ve 2 ayrı röle devresi var. Röleler üzerinden enerji çeviriyorum. Bu yüzden sorun yaşadığımı düşünüyorum.
Çözüm üretmek için:
Bir devre yapmak istiyorum. Bu devreye input olarak kontakları gireceğim. Birde output tarafı olacak. NO inputlar close a döndüğünde; out dan enerjiyi göndermesini istiyorum. Nasıl yapabilirim, yardımcı olabilir misiniz.
Kontakların max. akım kapasitesiyle çektikleri akımları karşılaştırın, max akımın üzerindeyse yapışma sorunu olabilir.

Güç kaynağını tek e indirerek çözdüm sorunu. Farklı güç kaynakları arasında bir dengesizlik oluyormuş demekki.

Merhaba,tek bir röle var ve bu rölenin no/nc uçları zaten cihazda biryerlere gidiyorsa ve başka yardımcı kontak yok ise , oradaki gerilim ile harici, uygun gerilimde bir röle çektirip kullanmalısınız,harici röleden önce izolasyon olarak optokuplör yada az akım çeken bir röleyi daha kullanabilirsiniz. Sanırım asıl söylemek istediğiniz ; Rölenizin - ucunu başka bir güç kaynağından + ucunu başka bir kaynaktan alırsanız çalışmaz, bunun gibi durumlarda uygun şartlarda güç kaynaklarını paralel bağlama durumları olabiliyor fakat ben basit uygulamalarda hiç böyle bir duruma girmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri