Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

Tel dağıldığında elektrik akımıda sıfırlanır. kondansatör üzerinde yük kalabilir fakat. şe kesin tel akımı sıfır olur. tristörün kesime gitmesi için tristör akımının kesilmesi yeterlidir.
igbt nin maksimum akımı bu olay için yetrlideğil. fakat tristör anlık binlerce amper akıtabilir yani yeterli.
Yani devre koptuğu zamam tristör de akımı otomatik olarak keser mi..?
Suyun içinde saf su olsa dahi tel patladığı zaman su iletkenlik kazanacak akım sağlama olasılığı var o zaman tristör nasıl davranır..?

örneğini verdiğim tristör için hold akımı 150 ma minimumdur. kondansatör ve tristörden geçen akım 150 ma in altına düşene kadar akmaya devam eder. bu değerin altına düşünce akım kesilir. Ve tristörden tekrar akım geçirmek için yeni bir tetiklemeye ihtiyaç duyar.
piyasadan 4-5 tane bt152 alarak paralel bağlayıp ince bir gümüş telle deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Benim bahsi geçen devre kartını yapabilecek kabiliyetim yok.. Devrede olması gerekenler
şarj girişi
Şarj girişinin role üzerinden geçmiş olup şarj çıkışı(kondansatör ebağlantı çıkışı)
Şarj rolesini kapatacak anahtar(manuel)
Ms lik buton devresi ve bu devrenin kumanda ettiği tristör, igbt, role veyahut başka birşey..

Ankara da olup bu devreyi ücreti karşılığında yapmak isteyen arkadaş varsa bana dm den mesaj atmaları ricam dır..

tristörün gate ile anaduna seri bir push buton ve 33 ohm 1w bir direnç takılarak ateşleme sağlanabilir. butona uzun süre basmak zararlı olabilir. eğer ateşleme yapıldıktan sonra kapasitör üzerinde voltaj kalmışsa ve push butona basılı tutulursa 33 ohm direnç ısınarak yanabilir. denemek lazım. kapasitör voltajı ile ilgili bir durum.
tristör ün kesime gitmesi voltajla değil akımla ilgilidir. tristör anot katot akımı hold akımının altına düştüğünde kesime gider.

benim anlatmak istediğim şu 1ms lik bir pulse yapamazsınız. , tetikledik tristör iletime geçti , kondansatörler boşalana kadar (hold akımı ) devam eder iletime, arkadaşın istediği ise sadece 1ms lik bir pulse , kondansatörlerde kalan gerilim ve akım geçmesini istemiyor.,
osilaskop ile gözlemlemem gerek , şu anda onu yapamıyorum.

benim anlatmak istediğim şu 1ms lik bir pulse yapamazsınız. , tetikledik tristör iletime geçti , kondansatörler boşalana kadar (hold akımı ) devam eder iletime, arkadaşın istediği ise sadece 1ms lik bir pulse , kondansatörlerde kalan gerilim ve akım geçmesini istemiyor.,
osilaskop ile gözlemlemem gerek , şu anda onu yapamıyorum.
Gümüş tel patladığında zaten akım geçmesi söz konusu değil. İstenende 1ms akım geçmesi değil. O teli patlamak olmalı.

Tel patladıktan sonra kalan yük elektroliz yaparsa sıkıntı olabilir düşüncesi ile süre kısıtlanması isteniyor sanırım.

Tel patladıktan sonraki gerilimi ölçebilirmisiniz.

Tel patladıktan sonraki gerilimi ölçebilirmisiniz.
Manuel deneme yaptım telin patladığını gördüm ondan sonra bidaha yapmadım cihaz ı yapana kadar rafa kaldırdım.. Çünki masada bisürü kablo kondaktör ve kondansatör dağınık bi şekilde çalıştırdım.. 900 v ile deneme yaptım patladıkdan sonra 500 v civarı vardı.. 900 v lara çıkartmadan da patlatamadı.. Yakıp kopardı..

Şu yapılabilir. Patlamadan sonra elektrotlar kısa devre edilerek kalan yükün sıfırlanması sağlanır. Böylece elektroliz engellenmiş olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri