kondanstör dizilimi ?

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar 55 kw olan bir işletmeye kompanazsyon yapıyorum rgkr entes rg3 12 cs kondanstör dizilimini şu şekilde yaptım doğrumudur

1-kademe 5 kwar
2-kademe 0,83 kwar monofaz
3-kademe 0,83 kwar monofaz
4-kademe 0,83 kwar monofaz
5-kademe 1,5 kwar trifaz
6-kademe 1,5 kwar
7-kademe 1,5 kwar
8-kademe 2,5 kwar
9-kademe 2,5 kwar
10-kademe 2,5 kwar
11-kademe 5 kwar
12-kademe 10 kwar

kurulu güç 60 kw kulanılan güç 45 kw aydınlatma için 2-3-4 kademeyi monofaz yaptım ilk kademeye 5 kwar koydum ilk motor çalıştığında 5 kwarı bulana kadar reaktif yazmasın kompanazasyonda biraz yeniyim ck ayarlarını bilmiyorum ancak herşeyi bitirdim 3 gün sonra bir arkadaşımı getirip hem ck ayarlarını yaptıracam hemde öğrenmiş olacağım sizin tavsiyelerinizide alabilirmiyim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Entes GR3-12C'de c/k ayarını girmiyorsunuz.
Röleye Auto Set-up yaptırdığınızda ilk kademeyi alıp bırakarak kendisi gerekli hesaplamaları yapar. Program seçeneği 10 olarak ayarlı ise (fabrika çıkış ayarı bu şekildedir), diğer kademelerin de güçlerini ölçer.
İstediği kademeyi istediği sıradan alıp bırakabilir (İlk sıraya en büyük güçlü tifaze kondansatörü komanız durumunda rölenin ilk ayar süresi en az olur. 5 kVAr trifaze de yeterlidir. Yeter ki ilk kademeye monofaze koymayın. Yoksa röle hata verir.)

Sizin dikkat etmeniz gereken alma-bırakma-deşarj süreleridir.
Bir de röle faz sırası ters olabilir (Elektronik sayaçlarda olduğu gibi aynen). Düzeltmek için röle klemenslerinden iki fazın yerini değiştirir. Yeri değişen fazlara ait akım trafolarının uçlarını da değiştirin.
Ha birde umarım akım trafolarından ikişerli olarak 6 kablo çekmişinizdir. Akım trafolarının birer tarafını şöntleyip toplam 4 kablo çekildiği durumlarda röle ters olan k-l uçlarını düzeltememekte.
Akım trafo oranını zaten girmişinizdir doğru olarak (150/5 ise 30, 100/5 ise 20 gibi mesela).
Kademeler işletme güçlerine göre doğru seçilmişse eğer bu dizilim uygun. Ama 45kW aydınlatma yükünde, aynı anda yanacak olan lambalar fazlara eşit dağıtılmamışsa kademe diziliminde düzenleme gerekebilir belki.

Son düzenleme:
sayın genç arkadaş açıklamalarınız için çok teşekkürler mükkeme açıklama yapmışsınız

ayrıca 6 kablo çektim k-l uçları için fazlarıda trafodan roleye kadar renkli yaptım ki karışıklık olmasın diye

bENCE ÖĞRENME AYARLARINA AL DEVREYE ALIP ÇIKARSIN Bİ KONTROL ETSİN TARASIN GERİSİNİ EĞER HERŞEY UYGUNSA RÖLE HALLEDER

entes rölede ilk kademeye her zaman için tesisin en büyük kondansatörünü bağla ve öyle auto setup yap arkadaşım bunu entesde böyle söylüyor çoğu ufak kondansatör bağlıyor mesela bu yanlıştır

entes rölede ilk kademeye her zaman için tesisin en büyük kondansatörünü bağla ve öyle auto setup yap arkadaşım bunu entesde böyle söylüyor çoğu ufak kondansatör bağlıyor mesela bu yanlıştır

kubilay ile telefonda görüşüyoruz sana güveniyorum arkadaşım dediğini yapacağım :)

evet dediğim gibi arkadaşım entese herzaman en büyük kondansatörü bağla auto setupu öyle yap akım trafosu oranını gir faz sırasına dikkat et gerisini entese bırak sorunun olursa sahada sana destek sağlarım benim şuan teklif verdiğim ve yapacağım 2 adet yerim var bir tanesi og kompanzasyon herkese iyi çalışmalr

ben azerbeycanda yasıyorum kompazasyonda bır sorunum var kurulu gucum 850 amper 7 addet 20 kwar kondastor var nasıl yapmam gereklı sıstem kurumusum sartel atıyor bırde sayacta endeksı hıc ılerlemıyor sebebp nedır

ben azerbeycanda yasıyorum kompazasyonda bır sorunum var kurulu gucum 850 amper 7 addet 20 kwar kondastor var nasıl yapmam gereklı sıstem kurumusum sartel atıyor bırde sayacta endeksı hıc ılerlemıyor sebebp nedır

Oradaki sistem nasıl işliyor. % olarak sınır değerler nedir?
Gerekli kondansatör miktarı için bazı bilgiler gerekebilir: Toplam kurulu güç, ortalama cosfi, yük çeşitliliği gibi...

850A üzerinden yol çıkarsak eğer:
P=1,732.U.I.cosfi
P=1,732.380.850.0,8
P~450kW
Qc=P.(tanfi1-tanfi2)
Qc=450.[tan(arccos 0,80)-tan(arccos 0,999)]
Qc=450.[0,75-0,045]
Qc=317kVAR
%10 toleransla beraber
Toplam 350kVAr kondansatör gerekebilir (en fazla).

cosfi2'yi 0,999 yerine 0,99 aldığımızda tam yükte indüktif /aktif oranı %14 olur en fazla (tanarccos 0,99 = 0,14)
Fakat toplam kondansatör miktarı azalır bu durumdada (270kVAr + tolerens kadar)

Bu kadar kondansatörü kaldıracak şekilde kompanzasyon ana şalteri de gerekir.

Şalter atma sebebi farklı nedenlerden kaynaklanabilir:
Amperajı kurtarmaz,
Ayar sahası düşük tutulmuştur,
Bağlantısı gevşektir,
Şalter arızalıdır,

Sayacın modeli nasıl? Diskli mi elektronik mi? Siz haricen yük verdiğinizde de yazmamakta mı? Bir de hangi gücü yazmamakta: Aktif, indüktif, kapasitif

Sorununuzu detaylı bir şekilde anlatırsanız eğer çözüme ulaştıracak çeşitli fikirler gelecektir forumdan...

kardes ilk kademeye 10 kwar koy setup yap bırde oyle dene yıne alamıyosan devreye manuel tek tek kendın tanıt kademeleri

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri