kondanstör arızası

merhaba arkadaşlar pens ampermetreyle komdanstörün çektigi akım ölçülerek kondanstör arızası bulunur mu akım 3 kolda aynımıdır ve kondanstörün gücü ile nasıl orantılıdır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ideali kapasitansmetre ile ölçmektir.Normalde tüm kollardaki aynı veya çok yakındır.Yeterli akım çekip çekmediğini anlamak için üreticinin ilgili gerilim için belirttiği akım değerine bakmak gerekir.

merhaba arkadaşlar pens ampermetreyle komdanstörün çektigi akım ölçülerek kondanstör arızası bulunur mu akım 3 kolda aynımıdır ve kondanstörün gücü ile nasıl orantılıdır
Sağlam bir kondansatörün 3 faz'dan çektiği akımlar birbirine eşittir. (Ic)
Qc=1,73xUxIc formülümüz
25KVAr'lık grubun çektiği akımı bulalım.
25000=1,73x380xIc
Ic=38A yaklaşık çıkar kök3'ü tam alırsanızda 37,9A katalog değeride 36A'dir.
Şimdi gelelim kapasite kaybına;
Genel olarak ölçülen akımın %75 altında değişmesi gerekir denir. Bizde nominal akımın %10 düştüğü duruma bakalım yani nominal akımın %90'ı durumu.
Inx%90=38x0,9=34,2A
Bu durumda kapasitif güç;
Qc=1,73x380x34,2
Qc=22,48KVAr
Sonuç olarak 3kvar'lık bir kayıp söz konusu oldu hassas kompanzasyon gereken bir tesisten 3kvar önemli olabilir çünkü tüm kademe güçlerinde bu kapasite kayıplarının eklenerek arttığı düşünülürse kayıp daha ciddi bir değere ulaşır.

çok teşekkür ediyorum arkadaşlar

sayın bigpasha çok tşkr ediyorum ama bi sorum daha olacak verdiginiz örnekte enson kaç amper ölçersek kondanstör ömrünü tamamlamış diyebiliriz

sn sanayi ben soyle yapıyorum pens ampermetreyle her fazı olcuyorum ornegın 10 kvar bır kondansator üç fazda da ölçtüğünde 14 ampere yakın degerler goruyosan problem yok mesela fazın bırınde 14 ampere uzak bır atıyorum 5 amper deger goruyorsan kondansator omrunu yemıstır dıyebılırım

arkadaşım kontaktör arızası genelde aynı yerde kontaklardadır plaka lar birbirine yapışmıştır söküp bi zımpara at tekrar tak çalışır şimdiye kadar başka bi arazasını görmedim

illeki ölcücem dersen kontak giriş ve çıkışlarını normal bi avametreyle buzzerda ölçersin enerjisizse ama elerjide ölçücem dersen biliyosun faz nötr arası 220v ayrı ayrı ölçersin kolay gelsin

sayın bigpasha çok tşkr ediyorum ama bi sorum daha olacak verdiginiz örnekte enson kaç amper ölçersek kondanstör ömrünü tamamlamış diyebiliriz

Bu konuda karar verecek olan kişi tesisin teknik elemanı olmalıdır. Sözleşme gücü düşük dengesiz yükü fazla tesiste kondansatörlerin kapasite kaybetmesine göz yummak ile sözleşme gücü büyükçe olan dengesiz yükü daha az olan tesisteki kondansatörlerin kapasite kaybetmesine göz yummak çok farklı olacaktır tolerans tesisine göre değişir.
Verdiğim örnekte 25kvar kondansatörün faz akımlarında %10 azalma kapasitesinde 3kvaR kayıp , %20 azalma kapasitesinde 5kVAr kayıp anlamına geldiğini belirttim. Ortalama bir değer vermek gerekirse kondansatör akımındaki %75-%80'lik azalma değişim için yeterlidir denebilir.

yaklaşık olarak kondansatör gücünün 1.42 katı kadar akım çeker yani 10 kvar için 3 fazıda10x1.42=14.2 A gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri