Kondansator ile kapasitor arasinda fark varmi

joker__

Üye
Merhaba benim kafama birsey takildi baslikta yaziyor surdan aklima takildi oto ses sistemlerinde kapasitorler var 1 farat 2 farat ve ustu gibi bana gore bu kondansator oyle degilse neden oyle degil evim de 3000 watt ses cikis gucune sahip 5 kanal mosfet arac anfisi var butun cikislari dolu 30 amperlik swicht mod adaptorle besliyorum ses veriyor ama sesi yuksek acinca anfinin power isigi basa gore solgunlasiyor ne yapabilirim?

A10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kapasite, kapasitör, kondansatör, sığa, sığaç deyince herkes ne dediğimizi anlıyor ben bir ayrım farketmedim ama bence doğrusu kapasitör, kondansatör daha eskiden kullanılan adı ve kondanserden geliyor, kondenser daha geniş bir tanım ve birçok dalda farklı şeyleri niteliyor, örneğin kondenser aslında gazı sıvıya çeviren sistem olarak düşünülebilir eski buzdolaplarında gözle görülürdü arkadaki tel örgü, kondenserdir.

Fark yoktur. Elektronik devrelerde kondansatör ''C'' ile gösterilir. C yani C: Capasitor (kapasitans, kapasitör). Saygılar.

Tesekkurler mesajimda dedigim gibi bende oyle dusunmustum sizin sayenizde teyid ettim peki bu anfinin girisine kutuplu kapasitor baglasam faydasi olurmu ornegin 16 volt 1000 uf olabilirmi mesela

3000 W. anfiyi 30 A (yaklaşık 360 W) adaptör ile besleyemezsiniz... Beslerseniz sesi açtıkça kaliteyi kaybedersiniz. Uzun süre yüksek ses çalıştırdığınızda amfi de, güç kaynağı da arızalanabilir.
Elinizdeki adaptörle, kapasitörün işe yarayacağını sanmıyorum.

3000 W. anfiyi 30 A (yaklaşık 360 W) adaptör ile besleyemezsiniz... Beslerseniz sesi açtıkça kaliteyi kaybedersiniz. Uzun süre yüksek ses çalıştırdığınızda amfi de, güç kaynağı da arızalanabilir.
Elinizdeki adaptörle, kapasitörün işe yarayacağını sanmıyorum.

3000 watt cektigi guc degil ses cikis gucu zaten anfinin uzerinde 30a sigorta var orjinalinde onu ilk mesajda soyledim sanirim rms gucu 3000 watt olabilr eger 3000 watt olsaydi aracta 3000 watt bolu 12 volt = 250 amper aku gerektirirdi bu da otolarda yok sanirim 30 amper saglikli calistirir ama cikisina 2 farad kapasitor baglamam lazim heralde

3000 watt cektigi guc degil ses cikis gucu zaten anfinin uzerinde 30a sigorta var orjinalinde onu ilk mesajda soyledim sanirim rms gucu 3000 watt olabilr eger 3000 watt olsaydi aracta 3000 watt bolu 12 volt = 250 amper aku gerektirirdi bu da otolarda yok sanirim 30 amper saglikli calistirir ama cikisina 2 farad kapasitor baglamam lazim heralde

Madem kararınızı verdiniz, neden soruyorsunuz ki ???
O oto anfisi dandik çin malı anfi değilse, 30 A adaptörle %60-70 sesle en fazla bir saat dayanır. Kapasitör bağlasan da bağlamasan da...
Denirse ki, "benim baslarla işim yok tıngırdasın yeter", o zaman belki idare eder...

Madem kararınızı verdiniz, neden soruyorsunuz ki ???
O oto anfisi dandik çin malı anfi değilse, 30 A adaptörle %60-70 sesle en fazla bir saat dayanır. Kapasitör bağlasan da bağlamasan da...
Denirse ki, "benim baslarla işim yok tıngırdasın yeter", o zaman belki idare eder...

Ben sorduysam siz bi cevap vermediniz ki soruma karsilik benim dediklerimi tekrarlamissiniz o guc kaynagi dayanir otolarda bile kapasitor olmadan aydinlatmayi keser basvurdukca madem bilmiyorsunuz ben size bilgi vereyim anfi kaliteli bir marka zaten yazdim da 5 saat bile calistigi oldu bence sen mosfet anfilerin dayanikliligi hakkinda bir arastirma yap guc kaynagina gelince termostatli fan var uzerinde fani bile acmiyor zorlansa isinsa fani acar ki dedigim gibi arabadada kapasitorsuz farlari tepe lambasini bas vurdukca keser ben zaten burda hazir kapasitor yerine normal elektironik kucuk kapasitor baglarsam faydasi olurmu diye soru sordum siz okumadan yaziyorsunuz galiba ha birde mosfet anfilerin dayanikliligini arastirin tavsiye size :)

Bir kişinin anfiden anlayıp anlamadığının en kolay yolu şu soruya verecek cevabından geçer, isteyen cevaplasın; 1000 watt anfi ile 10000 watt anfinin en yüksek performansta verdiği sesleri duyan insan kulağı bu iki ses arasında ne kadar ses şiddeti farkı algılar.

Sn.joker,siz otomobildeki mobil kullanımla,evdeki SMPS adaptörü çıkışıyla yapılan kullanımda,yüksek (Peak) bas çıkışlardaki,çıkıştaki kesikliği(Araçlarda far ışığının azalması,vb.)önlemek için kullanılan yüksek faradlı bu kondansatör kullanımının,evdeki kullanımda da,ayni etkiyi sağlayacağını düşünüyorsanız,bu noktada bir yanlışınız vardır,sebebini izah etmeye çalışayım isterseniz.

Araçlarda 1000 W rms güce kadar kondansatör kullanımı gerekmez(Elektrik kablo donanımı,akü,alternatör çok iyi durumda ise)1000 W rms için 1 farad karşılık değeri hesaplanarak diğer çıkış rms güç değerlerinde de,doğru orantı yapılarak bu amfi gücüne uygun sığa seçilmiş olur.Yalnız şu nokta önemlidir,bu yüksek sığalı kondansatörler,alternatör+akü+amfi üçlüsü ile bir işe yarar,çünkü paralel bağlı alternatörün,akü şarjından arta kalan yüksek amper gücüyle,bu devreye paralel bağlı kondansatör,amfinin çektiği akımdan bağımsız olarak rahatça şarj olur,amfinin yüksek akım talebinde ise,derhal amfiye ve diğer alıcılara(Far gibi) deşarj olarak aşırı bir voltaj düşümünü de önlemiş olur.Yani adeta ikinci paralel bağlı bir akü gibi(Ama aküden farklı çok hızlı şarj ve deşarj olarak) çalışarak oto sisteminin genel olarak voltajının dalgalanmasını,yüksek güç çeken amfinin yüksek akım taleplerinde(Yüksek watt. güçlü bas hoparlörlerin yüksek akım talebinde)büyük ölçülerde karşılamış olur,neticede de gücün dalgalanmasını önler.

Oysa evdeki kullanımda kullanılacak olan 360 watt. net amfi gücünüz için,devreye amfiden evvel,paralel bağlanacak bir kondansatör,yalnızca ac.'den dc.'ye dönüşümde,dalgalı bir dc. varsa onu filtre edebilir,başka bir faydası olmaz,yani oto sistemindeki gibi ikinci bir akü gibi,alternatör gibi bir kaynaktan beslenip de,şarj olacak ekstra akım şiddetini bulamaz.Nedeni amfi gücüyle adaptör gücünü ayni seçmiş olmanızdır.12 volt dc. ile evde çalıştırılacak oto amfi sistemleri,aküde 13.8-14.4 volt dc. aralığında verdikleri amfi gücünü 12 volt dc.li sabit bir kaynaktan almak istediklerinde,biraz daha fazla amper gücüne ihtiyaç duyar lar.(Volümün en üst değerinde)Dikkat ederseniz oto amfi devrelerini,amatör olarak yapıp evde çalıştırmak isteyenlere,adaptör için seçecekleri trafo gücünün,1.5 kat daha fazlası tavsiye edilir,sebebi de bu güç yetmezliği(Amperin karşılanamaması olayına önlem olarak)problemine çözüm içindir.Örneğin 40 watt.lık amfi beslemesi için 40 watt.lık adaptör seçmez,60 watt.lık adaptör yapmak için trafo seçersiniz ki volümü sonuna kadar açtığınızda da,güç yetmezliği yüzünden amfi gösterge ledi yanıp sönmesin,yani voltaj düşümü çok aşırı olarak da yaşanmasın.Voltaj düşümü 12 dc'nin altına çok indiğinde(11 volt dc. gibi) volt*amper olarak amfi gücünü belirleyen güç girişi de azalmış olur,çıkışta distorsiyon bu şekilde zincirleme olarak da artmış olur.

Bu durumda mevcut sisteminize çözüm olarak,eğer varsa 15 amper,12 volt çıkışlı başka bir adaptörü de,bu 30 amper 12 volt adaptör+amfi sisteminizle birlikte,paralel bağlı olarak kullanabilmenizdir.Bunu yaparsanız sisteminiz rahat nefes alır ve yüksek volümlerde seste distorsiyon olmadan ve performanslı olarak çalışabilmesi mümkün olur,yüksek faradlı kondansatör yalnızca otomobilde,araç motoru çalışırken etkilidir,sizin bunu kullanmanız ekstra bir faydayı sağlamayacaktır.

Not:Amfinin güç tüketiminde,hoparlörlerin amfi datasheetinde verilen omaj değerinin altında hoparlör kullanılması,daha fazla akım(Güç) çekilmesi demektir,örneğin 4 ohm. yerine,özellikle bas hoparlörlerde 3.2 ohm.'luk empedans değerli olanını seçerek kullanırsanız amfiniz 1000 watt. rms değil de,1250-1300 watt. rms değerini daha yüksek olarak vermek isteyecek,neticede daha çok akım çekecektir.Yani amfinin güç ihtiyacını,doğrudan doğruya,en doğru seçilen bu hoparlör empedans değeri de ayrıca belirliyor.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri