Kondansatör Yetersiz Eksik Kompanze Hatası?

Merhabalar,

Çalıştığım fabrikada toplamda yaklaşık 400KW yük var ve bunların büyük bir çoğunluğu trifaze. Bu yükleri kompanze etmek için Tense RGT-12 reaktif güç rölesi kullanılıyor. Rutin kontrol yaparken röle ekranında "KON YETERSİZ EKSİK KOMPANZE" uyarısını okudum. Ve kompanzasyon panosundaki neredeyse tüm kontaktörler devredeyken "ulasilan yuzde END 44 KAP 0" mesajı var. Aynı şekilde röle üzerindeki ledlerden sadece "IND" ledi yanıyor.

Sıkıntı ne olabilir? Nereden başlamalıyım kontrol etmeye.

Teşekkürler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Röle,derdi söylemiş.Kondansatör yetersiz !Mevcut kondansatörleriz güç kaybetmiş ise,yenilenecek,kon-
dansatörler normal ise,yeni guruplar ilave edilecek demektir.

Anladım, kontansatörler oldukça eski, yalnız fiziksel olarak bir sıkıntıları yok. Kondansatörleri nasıl kontrol edebilirim peki?

Akım ölçümü yaparak.Kondansatör gücünün 1,5 katı civarında olmalı.% 10 dan büyük farklı olanları atıp,
yerine yenisini takın.

Anladım, pens ampermetre ile yapacağım bu kontrolünü.

Bu arada kompanzasyon panosundan önce direkt 10+5 KVAr'lık 2 adet kondansör bağlı ve bunların sigortası atmış. Bununla da ilgisi olabilir mi?

Sıkıntı bulundu. 3 kontaktör bozulmuş, tamir takımları miadını doldurmuş. Sanırım bu 3 grup devre dışı kaldığı için girişteki direkt kandansatörde aşırı akım sıkıntısı olmuş.

Başda baglı olanlar, sabit grup kondansatörlerdir. Pano içindekıu kontaktörlerin arızlaı olması sonucu bu gurpdakı kondansatörlere aşırı akım yüklemesi olamaz. Her grup, kendi devresindeki sıgortalarla korunur. Yani, bir grupdakı arıza, dıger gruplara aşırı akım sırnırlaması olmaz.

Teşekkürler zeybek hocam. Peki bu sabit grubun sigortası neden atmış olabilir?

Bu sabit grupta sigorta olarak W otomat kullanılmış, elle hafifçe kaldırmak istedim, çok gürültülü bir ark ses geldi o yüzden ben de geri bıraktım. Bu normal midir?

Kondansatorleriniz,arızalı olabilir.Aynu sigortaya bağlıdır, tek tek enerji verip deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri