kondansatör yapımı ? yardım

hyuga84

Üye
selamlar
kendim bir kondansatör yapmam gerekiyor. Gerekli olan malzemeler nelerdir? ve nasıl yapılır ? bu konuda bana yol gösterebilecek olan varsa çok memnun olurum. İnternette bir tane buldum oda çok üstünkörü anlatmış yapamadım. cam veya mika arasına folyo falan yerleştirin demiş.
cevaplar için şimdiden teşekkürler

Çalıştığım okulda arkadaşım öğrencilerine yaptırırıken gördüm şöyle; iki alüminyum folyo arasına kağıt yerleştiriyorsun dolayısı ile bu kondansatör oluyor. Kapasiteyi arttırmak için de bunu rulo şeklinde sararsan kapasiten artar. Ama dikkat et iki alüminyum folyo arasında kullanacağın kağıt yalıtımı iyi sağlamalı, folyolar arasında temas olmamalı. Ne kadar fazla sararsan kapasite o kadar artar. Fakat kaç nf yada üstüne ulaşabilirsin bilmiyorum.

Peki elektrolitik ve film kapasitörlerin farkı ne? Elektrolitikte dielektrik yalıtkan olarak kimyasal karışım var heralde çünkü bi ara patlamıştı ve içinden sıvı çıktı bu madde nedir bilen varsa yazabilirmi.
Poliproplen kapasitörlerde anlaşılan yalıtkan olarak proproplen kullanılıyor. 2 iletken levhanın arasına proproplen yalıtkanı koyarsam kapasitör elde edebilirmiyim. Ama film yapmayı düşünüyorum. Film kapasitörlerin farkı ne. Teşekkürler

Arkadaşlar kondansatör yapacağım acil yardım edin.
500 v 2200uf kondansatör lazım oldu fakat fiyatı 200 tl civarında.
İnternette yapımı hakkında birçok bilgi edindim (elektrolitik için) saf su ve boraks aldım su anda 9 tl masrafım oldu.
Herşeyi anladım yaparım sıkıntı yok fakat voltaj değerini nasıl belirlerim? Bunun için bi bilgi bulamadım. Kondansatörlerin voltajı ne ifade ediyor maximum dayanabileceği voltajmı?
Bence ben bunu normal bi şekilde yapayım 500v vereyim patlıyor veya bi tepki veriyor ise biraz daha büyüteyim. Yok bi şey olmuyor ise 1000v luk bi kondansatör yaptım ise devreye bş zarar olurmu. 500 yerine 1000v 2200uf bağlasam bence olmaz sizce?

kondansatörün gerilimi dayanabileceği üst gerilimdir. 500V yerine daha yüksek gerilimli kondansatör kullanılabilir.

Kondansatörün kapasitesi yüzey alanına, iletkenlerin arasındaki mesafeye , yalıtkanın di elektrik katsayısına ve polarmalarına bağlıdır.

Kondansatörün yüzey alanı büyüdükçe kapasitesi artar.
İletkenler arasındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olarak kapasite artar.
Yalıtkanın di elektrik katsayısı arttıkça kapasite artar.
Kondansatör polarlanırsa kapasitesi artar. (bu durumda artı uca artı eksi uca eksi gerilim uygulamak gerekir. Aksi durumda kondansatör zarar görür)

Kolay gelsin...

kondansatörün gerilimi dayanabileceği üst gerilimdir. 500V yerine daha yüksek gerilimli kondansatör kullanılabilir.

Kondansatörün kapasitesi yüzey alanına, iletkenlerin arasındaki mesafeye , yalıtkanın di elektrik katsayısına ve polarmalarına bağlıdır.

Kondansatörün yüzey alanı büyüdükçe kapasitesi artar.
İletkenler arasındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olarak kapasite artar.
Yalıtkanın di elektrik katsayısı arttıkça kapasite artar.
Kondansatör polarlanırsa kapasitesi artar. (bu durumda artı uca artı eksi uca eksi gerilim uygulamak gerekir. Aksi durumda kondansatör zarar görür)

Kolay gelsin...

Evet 2 iletkenin arasındaki yalıtkan elektrolitte kağıt iken film kapasitelerde bu yüzden polipropilen kulkanılıyor. Yani pp folyo ile yapılırsa nf ler pf ler oluşur. Kağıt olursa uf ler faradlar oluşur. Güzel bilgi idi teşekkürler. Fakat şimdi de pp folyo nerden bulurum o sorun oldu ama yinede çook sağol

Kondansatör yapacağım diyorsunuz ama bu işin çok incelikleri var.

kondansatördeki iki iletken levha arasındaki boşluk çalışma gerilimini, iki levhanın alanı ve birbirine olan uzaklıkları ise kapasitesini belirler.

Bu değişkenlerin oynaması kapasitörün değerini değiştirir.

Elle yapacağınız kapasitörde bu ayarları nasıl yapacaksınız sararken ne kadar hassas saracaksınız ? merak ediyorum.

Yapacağınız kapasitör kondansatör gibi olacaktır ancak delinme voltajını nasıl bulacaksınız hangi gerilme kadar dayanacak yani? Birde kapasitesini nasıl ölçeceksiniz yada yapmanız gereken kondansatör için gereken alan ve iki plaka arası boşluğu nasıl bulacaksınız? Deneme yanılma ilemi?

Hadi mesafeyi ve alanı hesapladık. Örnek veriyorum iki plaka arası mesafe 0.2 mm çıktı. Bunu sararken nasıl bu mesafeyi koruyacaksınız.

Yani aklımda deli sorular. Sonucu bende merak ediyorum.

Sorun o kondansatöre 200 tl vermemek ise elimde 450 volt 10500 mf kapasitör var. Vakti zamanında bir şekilde proje için düşünülmüş ama proje rafa kaldırılmış. İsterseniz görüşelim. Hem sizin işiniz görülsün hemde benim yeni projelerime kaynak olsun.

Kolay gelsin.

Kondansatör yapacağım diyorsunuz ama bu işin çok incelikleri var.

kondansatördeki iki iletken levha arasındaki boşluk çalışma gerilimini, iki levhanın alanı ve birbirine olan uzaklıkları ise kapasitesini belirler.

Bu değişkenlerin oynaması kapasitörün değerini değiştirir.

Elle yapacağınız kapasitörde bu ayarları nasıl yapacaksınız sararken ne kadar hassas saracaksınız ? merak ediyorum.

Yapacağınız kapasitör kondansatör gibi olacaktır ancak delinme voltajını nasıl bulacaksınız hangi gerilme kadar dayanacak yani? Birde kapasitesini nasıl ölçeceksiniz yada yapmanız gereken kondansatör için gereken alan ve iki plaka arası boşluğu nasıl bulacaksınız? Deneme yanılma ilemi?

Hadi mesafeyi ve alanı hesapladık. Örnek veriyorum iki plaka arası mesafe 0.2 mm çıktı. Bunu sararken nasıl bu mesafeyi koruyacaksınız.

Yani aklımda deli sorular. Sonucu bende merak ediyorum.

Sorun o kondansatöre 200 tl vermemek ise elimde 450 volt 10500 mf kapasitör var. Vakti zamanında bir şekilde proje için düşünülmüş ama proje rafa kaldırılmış. İsterseniz görüşelim. Hem sizin işiniz görülsün hemde benim yeni projelerime kaynak olsun.

Kolay gelsin.
Serkan bey şimdi siz 50 tl kondansatöre fiyat biçersiniz fiyat cazip ama ben yine alamam :)
Kapasitörler önceden deliksiz olarak üretiliyor idi şimdi yüksek teknolojili kapasitörler delik sayıları var okuduğum kadarı ile. Elektrolitiklerde ben delik görmedim parçaladım. Delik filmlerde var ve mkplerde (tabi 2 sinide parçakayarak anladım) bence pf ve nf kapasiteleri delikli yapılıyor çok ince detay olarak ele alınır o zaman. Ama iş farada uf a gelirse kral kobra lakablı kullanıcının paylaştığı gibi kolay olsa gerek ki..... orada da saf su ve boraksı es geçmiş kullanmamış ve yapmış.

Arkadaşlar videodaki görüntülere ve değerlere bakarak yanılmayın. O şekilde yapılan bir kondansatör bırakın farad seviyesi milifarad seviyesinde bile olamaz. Çok zorlasak mikrofarad seviyesinde olur. Süper kapasitörler çok farklı şekillerde üretilirler ve ev imkanlarıyla üretilmeleri mümkün değildir.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri