Kondansatör Sorunu

deforme

Üye
http://sodoityourself.com/wp-content/uploads/2007/02/circuit_232.jpg

hedefim bu basit ttl/rs232 çeviricisi yapmak max232 yerine hin232cp var sanırım bu olur ancak kondansatorlerde takıldım.
orada mercimek kondansator koymuş ve Volt degerleri yazmıyor sadece faradları var bende ise (25v 1uf) ve(16v 16uf) var bunları oradaki 1uf ve 10 uf lık yerlere taksam sizce devreye uygun olurmu.?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.

• rs232 12v standardı 25v kondansatör işini görür.
  • vcc değerinide 5v olarak görünüyo yani 16v işini görür
  • internette başka resimlerde 1u yerine 10u kullanılmış (demekki sorun olmuyo)

tşkler cevap için vu ustundeki v değerlri max çalışacakları V değerlerimi?(yukleme yapılacakları)?

kondansatör üzerinde kondansatörün sağlam kalabileceği max değer yazılır. senin sisteminin v değeri 5v.

hımm 5v olan sistemde aynı farad degerli 60 v da 6 v aynı işi gorur ama 2 v olunca sorurn çıkarır bu şekilde sanırım dogrumuyum?

farad ayrı volt ayrı aralarında bağlantı yok. Farad kapasite volt güç. Kondansatörlerin üzerinde dayana bildikleri güç volt yazar bunun üzerine çıkılırsa uygulanan güç oranında patlar. Buyüzden kondansatörlü kartlarda güç varken yakından bakma.

http://sodoityourself.com/wp-content/uploads/2007/02/circuit_232.jpg

hedefim bu basit ttl/rs232 çeviricisi yapmak max232 yerine hin232cp var sanırım bu olur ancak kondansatorlerde takıldım.
orada mercimek kondansator koymuş ve Volt degerleri yazmıyor sadece faradları var bende ise (25v 1uf) ve(16v 16uf) var bunları oradaki 1uf ve 10 uf lık yerlere taksam sizce devreye uygun olurmu.?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Gayet rahat kullanabilirsiniz

evet kullandım devre çalıştı ancak lehim yaptıgım board oldukca zarar gordu oradaki ttl girişine takmıştım bol bol lehim yapıp ogrenmek gerek bu işlemi :(

Sevgili kardeşim, bol bol lehim yapıp öğrenmenin yanısıra, PCB nin neresinde nasıl bir havya kullanacağınızda çok önemli, malzemeyi hata ile yakarsanız yenisini takabilirsinizde PCB hasar görürse hele bir de çok katmanlıysa......

Rastgele

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri