kondansatör sorunu

berkesaman

Üye
iyi geceler ustalarım tense marka bir r.g.k rölesinin kullanıldığı bir yerde sistem hiç yük çekmiyor iken kondansatör testi yaptım 2 kademede değişik bir durumla karşılaştım tabi benim için şaşırtıcı söyle kondansatör testi yaptım tek tek 2 kademede röle testi yapıyor değerde yazıyor ama hata yazıyır ve h.d yazıyor bunun anlamı nedir kullanılan kondansatör (sayport) kontaktör kompanzasyor kontaktörü değil birde o iki kondansatörün sigortası sürekli atıyor ve o iki kondansatör mesela 15kvarlık ama faz başına düşen değer 2ila 2.5 kvar arası ama çektiği akım etiketteki akıma yakın yardımcı olursanız çok sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iyi geceler ustalarım tense marka bir r.g.k rölesinin kullanıldığı bir yerde sistem hiç yük çekmiyor iken kondansatör testi yaptım 2 kademede değişik bir durumla karşılaştım tabi benim için şaşırtıcı söyle kondansatör testi yaptım tek tek 2 kademede röle testi yapıyor değerde yazıyor ama hata yazıyır ve h.d yazıyor bunun anlamı nedir kullanılan kondansatör (sayport) kontaktör kompanzasyor kontaktörü değil birde o iki kondansatörün sigortası sürekli atıyor ve o iki kondansatör mesela 15kvarlık ama faz başına düşen değer 2ila 2.5 kvar arası ama çektiği akım etiketteki akıma yakın yardımcı olursanız çok sevinirim

Sn berkesaman Tense röle hiç kullanmadım o yüzden hata kodu ne anlama gelir bilemeyeceğim ancak hd harfleri (harmonic distortion) harmonik distorsiyonu aklıma getirdi. Yük akışının olmadığını belirtmişsin böyle bir durumda harmonik distorsiyondan bahsetmek doğru olmaz. Testte sigortanın atması sigorta değerinin uygun seçilmediğini yada kondansatörde problem olduğunu gösterir. Meseladan sonraki cümlende ne demek istediğini anlayamadım ?

Tense role kondansator testi sonrası kondansatorde fazlar arası kapasıte farklılığı gördüğünde bu durumu kullanıcıya bildirmek ve gerekiyorsa tedbir almak bakımından hata uyarısı yapar.Ancak bu uyarıya rağmen role kondansator grubunu ihtiiyaç duyulduğında devreye alır ve değerlendirir. Bu sadece uyarı amaçlıdır...

Tense role kondansator testi sonrası kondansatorde fazlar arası kapasıte farklılığı gördüğünde bu durumu kullanıcıya bildirmek ve gerekiyorsa tedbir almak bakımından hata uyarısı yapar.Ancak bu uyarıya rağmen role kondansator grubunu ihtiiyaç duyulduğında devreye alır ve değerlendirir. Bu sadece uyarı amaçlıdır...

Sigorta atmasıda normal bir durum diyorsunuz yani !!! sadece uyarı amaçlı :) yanılmayasınız...

Kardeş bende hiç Tense RGKR kullanmadım ama; Sorunun şu nedenlerden olabilir.
1- Büyük ihtimalle kondansatörün arızalı ve o yüzden röle hata veriyor. Sigortanın atmasıda buna delalettir.
2- Eğer Akım Trafo oranın çok büyükse ve kondansatör gücünde çok küçükse bu durumda hata verebilir. Şöyleki; Benim başka bir RGKR de yaşadığım sorun 1600/5 akım trafosu var (1000 kVA trafo) ben kompanzasyon panosuna 5kVAr kondansatör bağladım ama hata verdi. Sebep Rölede minmum CK 0,02 1600/5=320 , 320*0,02=6,4 yani ben bu akım trafosuyla bu röleye 6,4 kVAr dan daha küçük güçte kondansatör bağlayamam. Bağlarsam hata verir.
Sende bu hesabı bir yap derim........

Sigorta konusuna girmedim Ben sadece rolenin kondansatoru hatalı olarak tanımlaması konusunu açıklamaya çalıştım .Sigorta konusuna siz zaten açıklama getirmişsiniz
Sigortalar atmasa bile kondansatörde fazlar arası (yanlış hatırlamıyorsam %10'un üstünde) bir fark oluştuğu zaman role bunu hatalı diye kaydedip bu şekilde kullanıyor...

tense röle akım trafosunun sekonderinden 3mA'lik akımı algılayacak kapasitededir.sistemden yük çekilmez iken kondansatör testi yapmanız isabetli olmuş.
Röle test sonucu 3 fazlı kondansatörlerin fazlarından birbirine yakın değerler ölçmüş ise tam olarak ifade eder.
Eğer kondansatör 2 faza bağlı ise ve ölçülen değerler birbirine yakın ise 2 fazlı kondansatör ibaresi çıkar ve hangi fazlar arsında ise faz başına düşen gücü gösterir.
yine tek fazlı bir kondansatör ise değerini yazar.
3 fazlı ve 2 fazlı kondansatör bağlantılarında faz değerleri birbirinden çok uzak değerlerde ise röle ekranında .....nolu kondansatör hatalı ibaresi çıkar.
kondansatör veya kontaktörlerinizi kontrol etmenizi öneririm.
saygılarımla

Son düzenleme:
analizör hocam kondansatörle 15 kvar ya faz başına düşen raktif güç 5kvar olması lazım ortalama ama burda röle 2 ile2.5kvar gösteriyor yalnız etikette hatırlamıyoum 15kvar kondansatörün çektiği akımı pens ampermetre ile bakıyorum nerdeyse etiketteki akımı çekiyor.umarım analatabilmişimdir derdimi kondansatörün arızalı olduğunu düşünüyorum çünkü sistemde hiç yük yok iten kond.testi yaptım birde sistemde harmonik yapacak hiç bir şeyde yok hepsi motor yani bi mucur fabrikasında ne olması gerekiyorsa var ama hepsi motor motorunda harmonik yapmadığını biliyorum kondansatörlerin hepsini değiştirmeyi düşünüyorum birde hocam kond.15 kvar sigortası 40A

kondansatör değerini röle kaydetmiyorsa ya kondansatörün ömrü bitmiştir yada kondansatör arızalıdır

analizör hocam kondansatörle 15 kvar ya faz başına düşen raktif güç 5kvar olması lazım ortalama ama burda röle 2 ile2.5kvar gösteriyor yalnız etikette hatırlamıyoum 15kvar kondansatörün çektiği akımı pens ampermetre ile bakıyorum nerdeyse etiketteki akımı çekiyor.umarım analatabilmişimdir derdimi kondansatörün arızalı olduğunu düşünüyorum çünkü sistemde hiç yük yok iten kond.testi yaptım birde sistemde harmonik yapacak hiç bir şeyde yok hepsi motor yani bi mucur fabrikasında ne olması gerekiyorsa var ama hepsi motor motorunda harmonik yapmadığını biliyorum kondansatörlerin hepsini değiştirmeyi düşünüyorum birde hocam kond.15 kvar sigortası 40A

15kVAr'lık gurubun nominal akımı 22A sigortasıda 40A uygundur. Kondansatörde fazlardan çekilen akımlar aynı ve etiket değerinde diyorsan rölenin kondansatörü tanımasında problem vardır(Enteste çok başıma geldi tense nasıl bilmiyorum). Grup güçlerini manuel girme şansın varsa öyle gir derim. Kondansatörün çektiği akımlar normal ve etiket değerinde diyorsun ve sigorta atıyor diyorsun buda ilginç aynı güçte sigorta attırmayan kondansatörle yer değişimi yap durumu gözlemle. Mutlaka kompanzasyon kontaktörü kullan.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri