Kondansatör sağlam mı ve nasıl doldurulur?

abuzerefendi

Katılımcı Üye
sayın arkadaşlarım; kondansatör konusunda hiç bilgi sahibi değilim. sitede kondansatör diye aratırsam hep kompanzasyon başlığı altındaki başlıklar çıkıyor. bende o yüzden konuyu bu başlığa açayım dedim.

elimde 400v 47 uf bir kondansatör var. A314 CE85OC yazıyor. o değil derece işareti olacak sondan ikinci harf. bu kondansatör sağlam mı değil mi onu bile bilmiyorum. bu kondansatörü Şebeke elektriği yani 220 ile doldurmak istiyorum. sonra da şaka maksatlı sağa sola değdireceğim. sorum şu bu kondansatörü nasıl dolduracağım.

2 ucunu direk 220 ye bir kere bağladım ve sigorta attı. ama ters mi düz mü bağlıyorum onu da bilmiyorum. gerçi kondansatörde bir şişme veya şekil bozukluğu yok ve üzerinde bir - var ama ac devrelerde + - yer değiştirdiği için fark etmiyor diye biliyordum. bu kondansatörü doldurmak için önüne bir doğrultmaç mı koymam lazım? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Birde kondansatörlerde Ac kondansatörü ayrı dc kondansatörü ayrı mı oluyor yoksa bir kondansatörü her ikisinde de kullanabiliyormuyuz? kullanamıyorsak elimdeki kondansatör dc mi ac mi?

Bu arada ölçüm yapabilmek için elimde sadece multimetre var. Nora diye bi marka buradaki ucuzluk marketten almıştım. kontrol kalemi falan da var da bu daha çok iş gördüğünü düşündüğüm için bunu yazdım. hatta bu yanımda şu aleti kullanmayı iyice öğrensem iyi olacak :)

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
7 kişi bakmış cevap yok. sanırım sorular kolay geldi diye cevap veren olmuyor.

aslında birde bu 47 uf insana zarar verir mi? öldüreceğini sanmıyorum ama farklı zararlar verebilir mi? kısa süreli elektro şok gibi düşündüm bunu da

Elindek dc tiptir. 220 volt ile çalışırken dikkatli olmalısın bilgin yeterli değilse hiç bulaşma böyle bi şey yapmaya kalkışma! neyse kondansatörün çalışma şekli ve sağlamlık kontrolüne gelirsek bu melek kitaplarında ve netten öğrendiğin şekildedi. Basit bir devre yap kendine 9-12 v, led ve voltaja uygun direnç veya besleme gerilimine dayanacak küçük bir ampul. kond önce pile paralel bağla led sürekli yanancak sonra pili ayır (veya anahtar ekleyebilirsin). Led kond üzerinden besleneceğinden deşarj boyunca(kapasiteye göre değişir) yanacak ve zayıflayarak sönecektir. bu şekilde ledi pilsiz de besleyebiliyorsa elindeki kond sağlamdır aksi durumlar gösteriyorsa arızalıdır. şimdi aynı devrede kond paralel bağla ve gözlemle ;) Bir de dijital avometren varsa kısa devre testi yaptığın yerden (buzzer) kond ayaklarına tut, ötüp susmalı, propları ters çevir yine azalarak susmalı bu şekilde de bakılabilir.

sn.by lent arkadaşa kısmen katılmakla beraber en basit test omaj ölçü (direnç) kademesinde yapılır.

probları kondansatöre temas ettirdiğinizde (tabi kondansatör boş olmalı) önce düşük bir rakam sonra kapasiteye bağlı olarak giderek yükselen bir direnç değeri gözleyeceksiniz (yükselme hızı kapasite ile ters orantılıdır. yani ne kadar büyük ise o kadar yavaş yükselir)

sonra probları ters çevirip tutacaksınız aynı şekilde önce düşük ve yükselen değer göreceksiniz bu test sonucunda kondansatörünüz (değer sapması vs yaşamış olsada) sağlamdır.

öncelikle kondansatörler çok çeşitli yapı şekil kullanılan malzeme çeşitlerine göre sınıflandırılsalarda temelde 2 tiptir.

kutupsuz ve kutuplu (elektrolitik)

bunu ayırt etmenin en belirgin yolu kutuplu olanın illaki bir ayağına ya da 2 sinede "+" ve ya "-" ibareler konmasıdır. küçük değerli olan kondansatörlerde en yaygın olarak "-" ayak tarafına siyah şerit konulur.

kutupsuz kondansatörler uygun şartlarda (gerilim akım frekans ısı vb) dc ve ac de kutup gözetmeksizin kullanılabilinir.

fakat kutuplu yani elektrolitik kondansatörler ise sadece dc (güç kaynağına paralel ve flitre amaçlı) kullanıma uygundur (bazı özel şartlar haricinde (seri bağlantılar))

sonuç olarak elektrolitik yani kutuplu kondansatörler ters gerlimim uygulandığında arızalanırlar ve bu patlama ile sonuçlanabilir.

diğer bir mevzu olarakta kondansatörümüz elektrolitik olsa bile buna dc gerilimi hemen uygulayamayız (özellikle yüksek gerilim ve yüksek kapasiteli ise) bunun nedenide ilk temas anında kondansatör boş olduğu için (ölçü aleti ile yapılan testte direncin değişimini hatırlayın) direnci çok düşüktür ve kapasite ve gerilime bağlı olarak çok yüksek akımlar çekebilirler. bunun içindir ki bir çok elektronik cihazda ilk enerji verildikten belirgin bir süre sonra (ön dirençle şarj) çeken bir röle veya benzeri bir yapı ile direk güç kaynağına bağlantı yapılır.(kondansatör belirli bir şarj gerilimine ulaştıktan sonra)

Sn.Abuzerefendi

sanırım elinizdeki kondansatör elektrolitik yapıda ve bunu şebekeye direk bağlamanız uygun değil her defasında sigorta atar ya da en sonunda elinizde patlar.

bunun için önce 220v u dc çevirmeniz (uygun köprü diyotla) sonrada bunu dirençle yavaş şarj etmelisiniz. yüklenen güç sandığınız gibi şaka yapılacak boyutta değil yani direk temasta karşıdaki kişiye ciddi zararlar verebilir.

aklınıza geleceğini düşünerek yazıyorum. şebekede 220v var bu kondansatör ne demeye 400v diye

sebep şebekedeki 220v etkin (RMS) değeridir ve her peryotta tepe gerilimi olan 220v / 0,707 = 311v tur

yani doğrultulduğunda elinizde 311v dc olacaktır tabi çekilen akımla bu değer 220v değerine doğru inecektir.

Bende de bir tane kondansitör vardı. Hem By lent ve Hem de İsmail Ustamızın dediği gibi test ettim. İkisinde de hiç bir değer çıkmadı ve ötmedi de. Galiba benimkisi çöplük olmuş...:eek:

Bende de bir tane kondansitör vardı. Hem By lent ve Hem de İsmail Ustamızın dediği gibi test ettim. İkisinde de hiç bir değer çıkmadı ve ötmedi de. Galiba benimkisi çöplük olmuş...:eek:

Benim bildigim multimetre ile birlesigi varmi bilmiyorum ama kapasi metre olarak adlandirilan ve sadece bu isler icin kullanilan cihazlar var en dogru sonucu onlarla alabilirsiniz net arastirip bulabilirsiniz zaten bilen bu aleti bu konularda profsynl uyelerimizde dogrulayacatir simdiye kadar buraya yazan arkadaslarin cozumleri yuzeyseldir saglamdir yada degildir diye bununda hic bir faydasi yoktur ornegin kapasitor ne kadar saglam yada ne kadar bozuk bu cihaz ile net bir sonuc alabilirsiniz demek istedigim buyuk bi kondansator yani kapasitesi buyuk olan yinede icerisinde kucuk sarjlar tutabilir ve bu islemini yerine getirmesine yetmez ama siz in multi metreniz bunu algilayamaz kondansator bir diger adi ile kapasitor elemanini sadece kapasimetre denilen olcum aleti ile olcun ve saglam mi degilmi karar verin diger yontemler klasik turk isidir

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

Benim bildigim multimetre ile birlesigi varmi bilmiyorum ama kapasi metre olarak adlandirilan ve sadece bu isler icin kullanilan cihazlar var en dogru sonucu onlarla alabilirsiniz net arastirip bulabilirsiniz zaten bilen bu aleti bu konularda profsynl uyelerimizde dogrulayacatir simdiye kadar buraya yazan arkadaslarin cozumleri yuzeyseldir saglamdir yada degildir diye bununda hic bir faydasi yoktur ornegin kapasitor ne kadar saglam yada ne kadar bozuk bu cihaz ile net bir sonuc alabilirsiniz demek istedigim buyuk bi kondansator yani kapasitesi buyuk olan yinede icerisinde kucuk sarjlar tutabilir ve bu islemini yerine getirmesine yetmez ama siz in multi metreniz bunu algilayamaz kondansator bir diger adi ile kapasitor elemanini sadece kapasimetre denilen olcum aleti ile olcun ve saglam mi degilmi karar verin diger yontemler klasik turk isidir

Her işin bir ustası oldugu gibi, her cihazın da sağlamlılığını test eden bir cihaz vardır diyorsunuz...

bu konularda profsynl uyelerimizde dogrulayacatir simdiye kadar buraya yazan arkadaslarin cozumleri yuzeyseldir saglamdir yada degildir diye bununda hic bir faydasi yoktur ornegin kapasitor ne kadar saglam yada ne kadar bozuk bu cihaz ile net bir sonuc alabilirsiniz demek istedigim buyuk bi kondansator yani kapasitesi buyuk olan yinede icerisinde kucuk sarjlar tutabilir ve bu islemini yerine getirmesine yetmez ama siz in multi metreniz bunu algilayamaz kondansator bir diger adi ile kapasitor elemanini sadece kapasimetre denilen olcum aleti ile olcun ve saglam mi degilmi karar verin diger yontemler klasik turk isidir

buraya yazılanlar tabiki yüzeysel ne yani bir transistör ölçerken neştermi vurmak gerek
ne kadar sağlam ya da bozuk bu nasıl tabir ki ???? kapasitemetre kardeşim bu kondansatör %50 bozulmuş ya da durum vahim bunun az ömrü kalmışmı diyor sadece tolerans değerleri içindemi onu görebilirsin ve her ölçmede illaki hata payları vardır. sonuç olrakta kapasitemetre kondansatöre ac uygulayıp direncine bakar ve temelinde kıyaslama mantığı vardır.

elektrikte klasik Türk işi diye bir yöntem yoktur sadece mantık akıl vardır amaç hedef bellidir sadece buna farklı yollardan ulaşılabilinir.

Sn.Öğretmen27 arkadaşım büzer kademesinde ölçüm sonucu doğru çıkmaz zira bu kademe en yüksek (genelde) 200ohm seviyesine kadar ölçüm yapar normal direnç kademesini kullanın. zaten direç sabit olrak düşük kalıyor ya da kısa devre ölçüyorsanız o kondansatör arızalıdır.

giderek artan bir direnç değeri ölçmeniz gerek

buraya yazılanlar tabiki yüzeysel ne yani bir transistör ölçerken neştermi vurmak gerek
ne kadar sağlam ya da bozuk bu nasıl tabir ki ???? kapasitemetre kardeşim bu kondansatör %50 bozulmuş ya da durum vahim bunun az ömrü kalmışmı diyor sadece tolerans değerleri içindemi onu görebilirsin ve her ölçmede illaki hata payları vardır. sonuç olrakta kapasitemetre kondansatöre ac uygulayıp direncine bakar ve temelinde kıyaslama mantığı vardır.

elektrikte klasik Türk işi diye bir yöntem yoktur sadece mantık akıl vardır amaç hedef bellidir sadece buna farklı yollardan ulaşılabilinir.

Sn.Öğretmen27 arkadaşım büzer kademesinde ölçüm sonucu doğru çıkmaz zira bu kademe en yüksek (genelde) 200ohm seviyesine kadar ölçüm yapar normal direnç kademesini kullanın. zaten direç sabit olrak düşük kalıyor ya da kısa devre ölçüyorsanız o kondansatör arızalıdır.

giderek artan bir direnç değeri ölçmeniz gerek

1. Si evet. Vurmak gerek transistor devrede olculmez sokmeniz gerek
2.si evet diyor kendi agzinla soyluyorsun tolerans degeri veriyor bi insanda bu degerlere gore karar veriyor :)
³. Sizin dediginizde tolerans degeri bile alamiyosunuz ki senin dedigin aletin hata payi yok benim dedigim bu is icin yapilmis kapasimetrenin hata payi var ilginc:)
4. En garantisi bu aractir farkli yollar zaman kaybi veya uzerinizde calistiginiz seye zarar verebilir ha imkamsizlik ayri birsey
5. Kendiniz aslinda acikliyorsunuz calisma mantigini bile ama muhalefet olsun diye multimetre diyorsunuz ilginc v
6. Ben biliyordum bu cihazi arkadasimiza soyledim arastirmistir ogrenmek istiyosa adini seklini calisma mantigini ve bu is icin yapilmis oldugunu ve en iyi bununla olculecegini ... sizin dogrunuz onun dogrusu olmasi sart degil en mantiklisini ogrenmek icin buraya yazmis ... saygilar

ben kapasitemetreye ile kan davası yaşayan biri değilim yanlış değerlendirmişin

fakat 1 kondansatörü basitçe ölçmek için kalkıp illaki kapasitemetre
bir bobin ölçmek için koş indüktansmetre
ufak bir hesap için kağıt kalem alıp hesaplamak yerine onlar demode oldu koş hesap makinası, pardon ya oda demode oldu sayılır bilgisayar almaya

bunu herkez ister FAKAT BURDA SÖYLENEN BAZI ŞEYLERİN DAHA BASİT YOLLARLA ÇÖZÜLEBİLECEĞİDİR.

sonuçta bu işleri profesyonelce yapan arkadaşlar zaten bunları gerek gördüğünde alır kullanır.

benim tuhafıma giden sizin bu cihazlar olmadan yapılan ölçüm veya testlerin hatalı hatta kesinlikle hatalı olduğu yönündeki yorumunuz.

siz hepsine sahip olabilirsiniz fakat ben değilim forumdaki arkadaşlarında %90 ının sahip olduğunu ya da gerek duyduğunu sanmıyorum

bu cihazlarla haşır neşir olurken compenent test özelliği bulunan osilaskoplarla devre üstünden transistörü vb ayırmadan ölçüm yapıldığını atlamışsınız sanırım

en basitten en karmaşığa hata payları ile öğrenmenin bilmenin kimseye zararı olmaz bence kestirip atmanız yanlış.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri