kondansatör neden bozulur...

may_1811

Üye
arkadaslar çalışmakta oldugum müesesede bir sürücümüz üzerindeki haberleşme modülünün içinde 2 adet kondansatör şişmiş vede bu nedenle modül çalışmıyordu....
buraya kadar herşey normal ama asıl problemlem bu kondansatorlerin neden bozuldugu sorulmakta vede bozulmaması için ne yapılabilir denmekte....
sizce neden bozulmuş olabilir.bozulmaması için ne önerirsiniz???

slm arkadaşım
kondansatör şişmesi ile bende karşılaşmıştım
sorun şuydu enerji bi anlık dalgalanma yapmıştı yani sisteme bi darbe yapmıştı bunun faturası kondansatöre patladı ve kondansatörler şişmişti.kondansatörleri değiştirince bi sorun kalmadı yani diğer parçalar zarar görmemiş normal çalışmıştı.inşallah senin sorununda böyle düzelir
kolay gelsin

Merhaba Arkadaşlarım,
Kondansatörler şarj ve deşarj olma anlarında genleşebilir. Fakat şöyle bir durum olabilir kondansatörün beslediği yani hemen sonrasında bulunan elemanda problem olduğu anda kondansötörün üzerinden geçirdiği enerjiyi eleman kabullenmezse kondansatör tekrar enerjilenmek zorunda kalacaktır yani normal olarak devreden beslendiği enerji haricinde de üzerinden geçirdiği enerji tekrar ona iletilirse buda içinde olan seperatörün şişmesine neden olmakta. Tavsiye olarak kondansatörün elektriği depo eden bir eleman olduğunu ve de depoladığı bu enerjinin de aktarılmasının sağlanılmasını unutmayalım. Sevgi ve saygılarımla kolay gelsin...

tabiki bozulacaklarki bunları üreten firmalar ekmek yesinler ;D
bilgisayarımın adaptörü bozulmuştu servise götürdüm değişmesi gerektiğini söylediler
üşenmedim adaptörü açtım iki tane kocaman kondansatör vardı ve bunlardan bir tanesi üstten patlamıştı
çıkarttım yenisini alıp koydum ve aynı adaptörü halen kullanıyorum ;D

bakış açısı tabikide:D:D:D

sıcaklık etkisi olma ihtimali de var! zaten aşırı akım çektiyse ısınmıştır. soğutmasını iyi yap:D

Bu biraz değişik bir soru olmuş. Bir sistem içerinde neden kondansator bozulmuş diye.Burdan bakmadan cevap vermek çok basittir .Sıcaklıktan vs.vs. burda bir hata arıza aranıyorsa direk kondasator bozulmuş değiştirelim dememeniz yine bir bakıma iyi , neden bozulduğunu sistem içinde arayıp ondan sonra sebep ne ise bir daha tekrarlarmı diye sorup onarırsın.Yani burda sorduğunuz sorunun içinde zaten siz cevabı vermişsiniz.Biz nasıl bir şey diyelim ki sistemi ve hatanın ne olduğunu bilmeden.

kondansatörün bozulması armoniler arasındaki ani reaksiyondan kaynaklanır. bu olay kondansatörün güvenli çalışma değerlerinin aşılmasından oluşur. ani şarj ve deşarj, yüksek ısı ve gerilim gibi etkenleri sıralayabiliriz. ayrıca uzun süre beklemiş kondansatörlerdede bazı bozulmalar görülür. bu bozulmalar sadece şişme değil değer kayıbı ve armoniler arasında kısadevre şeklinde de olabiliyor. böyle bişey başıma gelmişti. tabi bu bu açıklamalarım elektrolit kondansatörler için geşerli. seramik, ve benzeri kutupsuz kondansatörlerde bu etkenlerden bazıları etkili değil.

arakasların cogu gereklı cevapları vermısler genelde hep elektrotık kondansatorler suclu gozukur bu ailenın yaramaz cocukalrı onlardır ama dıgerlerınıde goz artı etmemek lazım özellıle TV tamırı ile ugrasan arkadaslar ıyı bılır smps ve horzantıl katındakı Pf ve Nf cınsınde kondansotorlerde hıc masum dedıldır gevel olarak arıza bellıdır hızlı şarj ve deşarf olayı eger devreyı tasarlarken bu faktoru gozden kacırırsanız sonuc kacınılmaz olur hatayı farketmeyıp baska yerlerde arıza arayarak zamanınızı harcamıs olursunuz devrenın hardwarw kurulumu cok onemlı ılerkı surecler ıcın ve bu tur arızalr hemen ortaya cıkmaz uzun sureler sora cıka bılır ve sız yanılgıdan dolayı baska yerlerde tırmalar durusunuzz

Trifaze kondansatör tek faza kalırsa arızalanır mı? Neden?

dc kondansatorlere ac girerse bozulur ikincisi kondansator kapasıtesı uzerınde olursa voltaj şişer patlar bozulur

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri