Kondansatör kullanım amacı

kürşat26

Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler kafama takılan bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var.
Paylaştığım projede bobinin görevi büyük ve ağır bir metali yukarı çekip bırakmak yeri geldiğinde yukarıda tutmak vb devre gerilimi 110vdc bu projedeki condansatör ve direncin kullanım amacı nedir.
condansatör özelliği 1mfd 600vdc direnç değerini bilmiyorum şimdiden teşekkürler
AA1BF6F1-EFEA-41C9-91A8-A7B5244CF80A.jpeg

Elektromiknatisi anlık ters akım vererek demagnetize etmek için olabilir. Tamamen varsayım.

Devreye enerjisi kesildiğinde , paralel bobin ve kapasite (LC) anlık rezonansa (salınım)giriyor, buda AC akım demek, bu anlık akım AC Akım mıknatıslanmayı söndürüyor, bu konuyu mag-demag yazarak araştırabilirsiniz,, resistorun görevide biraz yanındaki paralel kontakla ilgili,,,,

Mehmet bey tam olarak anlayamadım anlatmak istediğinizi ama size şöyle bir açıklama yapayım bu bobin DC 110V la çalışıyorbobin enerjilendiğinde kontak açıyor ve rezistor üzerinden beslenmeye devam ediyor benim düşüncem oradaki rezistörün amacı gerilimi düşürüp bobinin yanmasını ama mıknatıslanmasınıda devam ettirmek olduğunu düşünüyorum ama capasitötün ne işe yaradığını kestiremiyorum merak ettiğim konu bu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri