kondansatör ile bilgisayar çalıştırma

berkefunny

Üye
Arkadaşlar ben bugün bir mağazadan . El feneri aldım içinde kondansatör var ve 50-60 tur çeviridğimde 6-7 dakika boyunca çok iyi derecede ışık veriyor ben bunu kırıp içindeki kondansatör i alsam bilgisayar için bu enerjiyi depolamak için bir rüzgar gülüne vb. bağlasam depolanan enerji ile bilgisayarı çalıştırabilir miyim ?
Ben daha Lise 1 ' e gidiyorum elektrik ile bildiğim tek şey düz ve paralel bağlama yardımcı olabilecek var mı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kondansatör ile bilgisayar çalışmaz kardeşim o işi akü ile yapabilirsin ancak bilgisayarın amperine ve gücüne uygun bir akü seçimi yapılır buu aküde bir yükselteç devresinbe bağlanıyor ve bilgisayarı elektriğin olmadığı zamanlarda 15-20 dakika devrede tutuyor kondansatör il e bu işi yapamazsın ama rüzgar gülünün ürettiği voltajı öğrenip ona göre bir kondansatör bulursun ama bu sadece işe yaramaz çünkü kondansatör enerjiyi depo ettikten sonra ucuna bir led bağlarsan led bir seferliğine yanıp hemen söner ama sen bu kondansatörü bir elektronik devreye bağlarsan örneğin şu siteye bir bak (1.5 V luk pil ile LED lambay altrma devresi - Kendin Yap Projeler, Fikirler Arivi) Led filan çalıştırrsın anca bilgisayar olmazzzz!!!

sağol kardeş önemli olan bilgisayarda değil . önemli olan tasarruf elimde böyle bir imkanım varken niye yapmayayım ki değil mi ?

Rüzğar gülü avar mı sende karedeşim

olmaz kardeşim,olsa da lambayı kırmana gerek yok normal bi kondansatörle yapabilirdin. rüzgar gülü dediğin şey ne büyüklükte ve normal rüzgarda döndüğü devirde ne kadar elektrik üretiyo? bide elektrik üretmesi çok şey değil,bundan ne kadar akım çekebilceğin önemli. yani senin işin biraz zor görünüyo

Bir kere o rüzgar gülü dediğin şeyi imal etmek ve kullanmak öyle basit ve ucuz bir olay değil ciddi bir mühendislik(elektrik, elektronik, makina, meteoroloji) ve çokca para gerektiren bir şey. Amatör olarak basit bir şey yapmaya kalksan bile yine oldukça bilgili ve cüzdanı bir miktar kalın birisi olman gerek.

Elektrik kesintileri için güç kaynağı alman çok daha ucuz ve pratik bir yöntem olacaktır.

Arkadaşlar ben bugün bir mağazadan . El feneri aldım içinde kondansatör var ve 50-60 tur çeviridğimde 6-7 dakika boyunca çok iyi derecede ışık veriyor ben bunu kırıp içindeki kondansatör i alsam bilgisayar için bu enerjiyi depolamak için bir rüzgar gülüne vb. bağlasam depolanan enerji ile bilgisayarı çalıştırabilir miyim ?
Ben daha Lise 1 ' e gidiyorum elektrik ile bildiğim tek şey düz ve paralel bağlama yardımcı olabilecek var mı ?

berkefunny, öncelikle elindeki feneri boşyere kırma çünkü bu kondansatörden yüzlerce kondansatör temin etmen gerekeceğinden elektronikcilerden alman daha mantıklı olacak. Temin ettiğin yüzlerce kondansatörü birbirine bağlaman gerekiyor, daha sonra DC-AC konvertör ile AC gerilim elde ettikten sonra bir gerilim regülatörüyle 220VAC yi stabil tutman gerekiyor. Bunların hepsini yaptıktan sonra muhakkak Bilgisayar bir kaç dakika çalışacaktır. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri