Kondansatör hesabı

mehmet_ist

Üye
Merhaba arkadaslar ,
basit bir problemim var bir kondansatörün sağlam olup olmadığını akım ve gerilim vererek nasıl anlıyabiliriz. hesaplamalarıyla birlikte bana yardımcı olabilecek arkadasların yardımına ihtiyacım var.
Herkese tesekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
eger kondansatör AA ise AA enerji verilip uçları kısa devre edildiginde uçlarında kıvılcım oluşuyorsa kondansatör saglamdır. kıvılcım çıkarmıyorsa arızalıdır

Kondansatör enerji altındayken pensampermetre ile çektiği akımı ölç. Etiket değerinde yazan Akıma göre sağlamlığını gör.

eger kondansatör AA ise AA enerji verilip uçları kısa devre edildiginde uçlarında kıvılcım
oluşuyorsa kondansatör saglamdır. kıvılcım çıkarmıyorsa arızalıdır

son derece tehlikeli bir usul önerilmiş uygun gerilimi verdinizde etiket akımıyla kıyaslarsanız bir fikir edinebilirsiniz

Kondansatör enerji altındayken pensampermetre ile çektiği akımı ölç. Etiket değerinde yazan Akıma göre sağlamlığını gör.

Demek istediğimi galiba tam anlatamadım elimde 6.3 kv luk bir kondansatör var ve devrede değil bunun sağlam olup olmadığını nasıl anlıyabilirim . elimde bir varyak var 10 A ve maksimum 400 v veriyo bunlarla nasıl test edebilirim bana formülleri lazım .

___

eger kondansatör AA ise AA enerji verilip uçları kısa devre edildiginde uçlarında kıvılcım oluşuyorsa kondansatör saglamdır. kıvılcım çıkarmıyorsa arızalıdır

yazınızı hiç görmemiş ve okumamıs sayıyorum...insan ya bilmediği yada cok iyi bildiğini zannettiyi seyden korkmazmıs sizde cok korkusuzsunuz bunu anlıyorum sizin yazınızdan.ama bilip bilmediğiniz konusunda süpheliyim hangi gruba dahil olduğunuza siz karar verin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Demek istediğimi galiba tam anlatamadım elimde 6.3 kv luk bir kondansatör var ve devrede değil bunun sağlam olup olmadığını nasıl anlıyabilirim . elimde bir varyak var 10 A ve maksimum 400 v veriyo bunlarla nasıl test edebilirim bana formülleri lazım .

Sn. mehmet muratoglu,
Kondansatör güç formülü şudur:
Qc=U.U.2.pi.f.C
Burada C birimi farat olarak Voltaj da volt olarak girilir. Sonuç kVAr olarak çıkar.

Gürüldüğü gibi, kondansatörün gücü, uygulanan gerilimin karesiyle orantılı olarak değişmekte. Etiket voltajı 525V olan bir kondansatörü 400V'ta çalıştırdığımızdaki gücünü bulmak için kısa yoldan şu şekilde yaparız:
Qc.400.400/525.525

Sizin kondansatörünüzün etiket voltajı 6300V ise, bu kondansatöre de 400V uygularsak, o kondansatör etiket gücünün yaklaşık binde dördü gibi bir güçte çalışır: 400.400/6300.6300=0,004
Çekeceği akımı da şu şekilde bulabilirsiniz:
Qc=1,73.U.I
I=Qc/1,73.U

Aşağıda eklediğim basit excel formülü ile bu hesaplamaları yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 6,3kV 400V Kondansatör Voltaj tablosu.rar
    3.9 KB · Görüntüleme: 626
Merhaba arkadaşlar,
bu konuyla ilgili bir şey sormak istiyorum. Asenkron üç fazlı motorlarda kompanzasyon hesabında hangi formülü kullanmamız gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Arkadaşlar yardımcı olur musunuz standart üretimde 0.1 kvar kondansatör yok en düşük 0.25 var. Bunu nasıl elde edebilirim kompanzasyon sisteminde kullanılacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri