Kondansatör Hakkında

Sağa sola döndüren tuş mekaniksel, baktım ona da çalışıyor. Matkapa uzaktan biraz hava tuttum ancak bu kadar oldu, biraz daha temizlemekte fayda var.
Sargıların sağlam olduğundan nasıl emin olabilirim?
Yani aşağıda paylaştığım resim üzerine çizebilir misiniz? Probları nereye tutup hangi kademede ölçeceğimi?
Ekli dosyayı görüntüle 74262
Ölçü aletini düşük ohm (200 veya 2000) kademesine ayarlayın. Ölçü aleti probunun bir ucunu yukarıdaki resimdeki yuvarlak metal spiral şeklindeki metal kısma(kömüre baskı yapan metal), diğer probu da diğer spiral ucuna (resimde görünmüyor, diğer kömüre baskı yapan spiral şeklinde metal)tutun. Bir değer okumanız gerek. Okunmuyor ise ya kömürler temas etmiyordur, ya da sargılar kopuktur.
Bir de arkada görülen lehim ucu bobine gidiyor ise, o uçtan iki tane olması lazım. O iki ucu da ölçün. Hiçbir değer okunmuyor ise bobin içten kopuk veya yanık denebilir. Bir teknisyenden yardım almanızı salık veririm.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Siz , elektrık geldiğini kontrol kalemi ile bakmıssanız, yanıltır. Ölçü aleti ile bakmakda fayda var.

Siz , elektrık geldiğini kontrol kalemi ile bakmıssanız, yanıltır. Ölçü aleti ile bakmakda fayda var.
Ölçü aleti ile baktım 220v enerji geliyor.

Ölçü aletini düşük ohm (200 veya 2000) kademesine ayarlayın. Ölçü aleti probunun bir ucunu yukarıdaki resimdeki yuvarlak metal spiral şeklindeki metal kısma(kömüre baskı yapan metal), diğer probu da diğer spiral ucuna (resimde görünmüyor, diğer kömüre baskı yapan spiral şeklinde metal)tutun. Bir değer okumanız gerek. Okunmuyor ise ya kömürler temas etmiyordur, ya da sargılar kopuktur.
Bir de arkada görülen lehim ucu bobine gidiyor ise, o uçtan iki tane olması lazım. O iki ucu da ölçün. Hiçbir değer okunmuyor ise bobin içten kopuk veya yanık denebilir. Bir teknisyenden yardım almanızı salık veririm.

Bu şekilde mi hocam ?
(Metal kömüre temas ediyor, ben probu metale temas ettirdim)
1620754956650.jpg

Evet aynen bu şekilde.

Olcu aletinde kac ohm görüyorsunuz?

Ekli dosyalar

• 1620754956650.jpg
    1620754956650.jpg
    34.3 KB · Görüntüleme: 8
  • 1620755432113.jpg
    1620755432113.jpg
    51.2 KB · Görüntüleme: 8
  • 1620755443901.jpg
    1620755443901.jpg
  • 1620755443901.jpg
    1620755443901.jpg
  • 1620755432113.jpg
    1620755432113.jpg
Şu sargida ustu bantlı kısım var. Kabloların girdiği yer altında ek mi var yoksa termal sigorta mi kontrol edermisiniz?

O zaman şöyle söyleyeyim. Matkabinizda 3 sargı var. Bu şarkıları ayrı ayrı olcmeniz gerekiyor.

images (2).jpeg

Yukarıdaki semayı takip ederseniz motorunuzda iki dışta sargı ve merkezde rotor sargisi var.

Bu 3 seri sargıların birinde kopukluk var. Tek tek olcmelisiniz. Kendinize bir giriş noktası tesbit edip ilerleyin.

Problem rotor sargısından çıktı arkadaşlar, bilginiz olsun başınıza gelebilir diye yazıyorum.
Rotor üzerindeki sargı teli kopmuş, lehim atarak geçici bir çözüm sağladık, Desteğiniz için hepinize teşekkür ederim.
Nasıl çözdüğümüzü aşağıdaki resimde anlatmaya çalıştım, herkese iyi günler dilerim.
Matkap Arızası.png

Bu sargilarda lehim işlemi önerilmez.

Nedeni sargı çalışırken ısıtan dolayı ve gecen aklımdan dolayı lehim noktasından bozulma yaşanır. Lehim yumusayip bağlantı yine koyacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri