Kondansatör Hakkında

dodo41

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elimde bulunan matkapla çalıştığım sırada kısa bir ara verdim ancak matkapı tekrar elime aldığımda matkap çalışmıyordu. İçini açtım herhangi bir yanık kokusu yoktu.
İçinde şöyle bir kondansatör var, bunu nasıl ölçmeliyim ve ölçtüğümde okumam gereken değerler nedir?

TNS-TTH X2 K

76cad4a2-c82e-4603-8bbf-3dd2e75b5e9a.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
LCRmetre ile ölçtüğünde üzerinde yazan değere yakın bir ölçüm yaparsan kondansatör sağlamdır. Aksi halde yakın değerde bir kondansatorle değiştirebilirsin.

Cevaplarınız için Teşekkür Ederim
Kondansatörü eledim (siz ondan değildir dediğiniz için eledim),
Anahtarı tetikledim ve 220V. enerji geldiğini gördüm, Anahtarı ve Kablolarıda eledim.
Kömürlere baktım temas ediyor.

Başka neden olabilir? (Markası Black&Decker)
resim1.jpg

resim2.jpg

resim3.jpg

Cevaplarınız için Teşekkür Ederim
Kondansatörü eledim (siz ondan değildir dediğiniz için eledim),
Anahtarı tetikledim ve 220V. enerji geldiğini gördüm, Anahtarı ve Kablolarıda eledim.
Kömürlere baktım temas ediyor.

Başka neden olabilir? (Markası Black&Decker)
Ekli dosyayı görüntüle 74222
Ekli dosyayı görüntüle 74223
Ekli dosyayı görüntüle 74224
Dediğinize bakılrsa geriye sadece sargılar kalıyor. Ölçü aleti ile Continuity test (buzzer) kademesinde iken veya düşük ohm kademesinde iken kömürlerin uçlarına tutun. Bir omaj okumanız gerekir. Herhangi bir değer yok ise ya kömürler temas etmiyordur(Gözle kontrol ettiğinizde ediyormuş gibi görünsede) veya kömürlerin rotora değdiği bilezik kısmı kirlenmiştir. WD40 benzeri bir temizleme spreyi ile temizleyin. Bu işlemden sonra da bir değer okunmuyorsa sargılar kopuk olabilir.

Elk işini bilen birinden yardım alınız.

Motoru sağa sola döndüren tuşuda kontrol et..Bide cihazı temizlersen ne güzel olur..Bende benzer bir makine aeg 600w var..Aynı dip kısım üst taraf havalandırma gibi açık..Ordan çok aşırı toz giriyor ,kömür ,bilye kısmına..oraya filtre koy çalıştırırsan tabi :)..

Motoru sağa sola döndüren tuşuda kontrol et..Bide cihazı temizlersen ne güzel olur.
Sağa sola döndüren tuş mekaniksel, baktım ona da çalışıyor. Matkapa uzaktan biraz hava tuttum ancak bu kadar oldu, biraz daha temizlemekte fayda var.
Sargıların sağlam olduğundan nasıl emin olabilirim?
Yani aşağıda paylaştığım resim üzerine çizebilir misiniz? Probları nereye tutup hangi kademede ölçeceğimi?
1620735945461.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri