kondansatör akımından gücünü hesaplama

Bence bu konunun bu başlıkla ilgisi yok. Bu konunun uzmanı olabilirsiniz lakin yazdığım hiçbirşeyde yanlış bilgi yoktur. 24.5 mva güçlü bir tesisin kompanzasyonunu yıllardır sorunsuz yürütüyoruz. Sağlıcakla kalınız

Bakın ben kendimi meth etmeyi sevmediğim gibi kimseyi de asla küçük görmem. Ama bir fonksiyonda 2 değişken varsa burada 1 sabit değerle sonuca varılmaz ve bu pratik bilgi olarak ta verilmez. Anlatmak istediğim budur konuyla ilgili olan kısmı budur.
Kondansatör 400v sistem gerilimi 400v ise dediğiniz doğrudur ama uygulamada ikiside özellikle Şebeke gerilim tam 400v olmaz dolayısıyla verilen katsayı yanlış sonuca ulaştırır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
400 volt gerilim ve kondansatör gerilimin den ne anladığınızı çözemedim. Mesajımda belirtmiştim 400 diye. Neyse.

400 volt gerilim ve kondansatör gerilimin den ne anladığınızı çözemedim. Mesajımda belirtmiştim 400 diye. Neyse.

Neyse ne demek istediğim net bir şekilde anlaşıldığına göre sorun yok demektir.
Bana stajerlerimin sık sorduğu sorulardan birisidir ; abi biz pratik olarak bu katsayıyı kullanıyorduk ama buradaki sonuç ölçüm sonucunu doğrulamıyor neden diye bende izah ederdim. O stajerlerde katsayıları bu tür paylaşımlardan alıp farz kabul etmiş olmalı demek ki.

Evet hesaplayabilirsin. Eğer kondansatörün sağlamlığından ve kontaktörün sağlam olduğundan eminsen yaklaşık olarak kvar başına 1.44 amper akım çeker.
1.44 nereden gelir derseniz
Kvar=kök3 x IxVxsin fi den gelir

400 volt içindir 1.44
Bu mesajdan konuyu nerelere getirdiniz.

Bu mesajdan konuyu nerelere getirdiniz.

İlk mesajı yani soruyu dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.

arkadaşlar bir kondansatörün akımından gücünü hesaplayabilir miyiz?
yani gücünü bilmediğimiz bir kondansatörün sadece akımını biliyorsak burdan gücünü nasıl hesaplarız? hem trifaze hem monofaze için teşekkürler

İlk mesajı yani soruyu dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.

arkadaşlar bir kondansatörün akımından gücünü hesaplayabilir miyiz?
yani gücünü bilmediğimiz bir kondansatörün sadece akımını biliyorsak burdan gücünü nasıl hesaplarız? hem trifaze hem monofaze için teşekkürler
Yazdığım formülde gerekli değerleri yerine koyunca ulaşabilir.

Ben hep 1,5 la çarparım :oops:Hiç zararını görmedim.:rolleyes:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri