KONDANSATÖR NASIL EMME YAPAR??

:eek:Önce herkese uğraşında kolaylıklar diyorum.Bir iplik üretim tesisi kompanzasyonunun harmonik ölçümlerini yapmaya gittik.(Bizim yaptığımız ölçümler ve kontroller sıradan,çokta zor olmayan şeylerdi).Panodaki kondansatörler 5.harmonik için seçilmiş ürünlerdi.Uzmanlar seçim hatası olduğunu,kondansatörlerin emme yaptığını ve eğer emme yapacaklarsa bu ürünle olmayacağını söylediler.Şimdi kondansatörün emme yapması nasıl olur???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
:eek:Önce herkese uğraşında kolaylıklar diyorum.Bir iplik üretim tesisi kompanzasyonunun harmonik ölçümlerini yapmaya gittik.(Bizim yaptığımız ölçümler ve kontroller sıradan,çokta zor olmayan şeylerdi).Panodaki kondansatörler 5.harmonik için seçilmiş ürünlerdi.Uzmanlar seçim hatası olduğunu,kondansatörlerin emme yaptığını ve eğer emme yapacaklarsa bu ürünle olmayacağını söylediler.Şimdi kondansatörün emme yapması nasıl olur???

Kondansatörlerin emme yapmadığı kesinde sana uzman diye gelenlerin gömme yapma niyetinde olduğu anlaşılıyor :p şaka şaka
5.harmonik 3.harmonik v.s. harmonik için özel kondansatör seçilmez. Harmonik değerleri uluslararası normlara göre belirlenmiş sınır değerlerden yüksekse nominal gerilim değeri yüksek örneğin 440V kondansatör seçilir ve harmonik filtrasyon uygulanmaldır aksi taktirde mevcut kondansatörlerin bu harmoniklerin genliklerini arttırarak kondansatörlerine zarar vermeye başlayacaktır ısınmasına hatta patlamasına sebebiyet verebilir. Mevzu budur...

şahin 3. yada 5. için özel reaktörler seçilir,kondansatörlerde bu reaktörlere uygun(üreticinin kıstaslarına göre,herkes için sabit uygulama yoktur)kondansatör seçer paşam.bu kadarına kafamız basıyor.velhasıl bu emmeye bi cevap verememişsin ona üzüldüm

@mr.electric emme diye elektrikte bir tabir yokki sana burda cevap yazılsın yok sen harmonik nedir ne işe yarar dersen onu burda defalarca yazdık zaten arama butonuna tıklarsan bulursun..

• Beğen
Tepkiler: da_
Sn. mr.electric, o anda sormadınız mı "emme yapmak ne demek" diye? Bu söylemi kullanan arkadaş belki de olayın daha anlaşılır olması için "emme" tabirini kullanmıştır.
Sn. Şahin_'in yorumları doğrudur.

Bahsi geçen kişiler bir harmonik reaktör üreticisi,Onların ısrarla söylediği panoda 5. harmoniğin varlığı ve seçilen kondansatörün 440v olduğu.525v olması gerektiği.Bu kadarında sanırım anlaşılmayan bişey yok.Yine ısrarla eğer emme yapacaksa seçimin yanlış olduğu.Olayların gelişimi tuhaf oldu soramadım.

Bahsi geçen kişiler bir harmonik reaktör üreticisi,Onların ısrarla söylediği panoda 5. harmoniğin varlığı ve seçilen kondansatörün 440v olduğu.525v olması gerektiği.Bu kadarında sanırım anlaşılmayan bişey yok.Yine ısrarla eğer emme yapacaksa seçimin yanlış olduğu.Olayların gelişimi tuhaf oldu soramadım.

sizin ölçüm yaptığınız tesiste reaktor varmı varsa %p kaç onların size onerisi %p olarak kaç olakı neden 525 reaktorun durumuna baglı olarak 460-480 v olarak kondansatorler mevcut neden 525?sizin tabirinizle emme çok yanlış neden,reaktor sadece bir dirençdir.baglı bulundugu kondansatoru çalışma frekansında gosterdigi dirençle 5 harmonik yani 250 hz gosterdıgı direnç farklıdır pasif filtreler emiyorsa aktif filtreler ne işi yarıyor kimdedi ise biraz üfürmüş

sizin ölçüm yaptığınız tesiste reaktor varmı varsa %p kaç onların size onerisi %p olarak kaç olakı neden 525 reaktorun durumuna baglı olarak 460-480 v olarak kondansatorler mevcut neden 525?sizin tabirinizle emme çok yanlış neden,reaktor sadece bir dirençdir.baglı bulundugu kondansatoru çalışma frekansında gosterdigi dirençle 5 harmonik yani 250 hz gosterdıgı direnç farklıdır pasif filtreler emiyorsa aktif filtreler ne işi yarıyor kimdedi ise biraz üfürmüş

herşey paraya bakıyor reaktör oranı p%7 dir en popüler en hesaplı olan söyle düşünelim 400volt reaktör girişi olsun cıkıştaki gerilim 428volt olacaktır p%7 oldugu için şimdi 428volta en az kondanstör kapasitesi için 440volt seçiliyor
örnek vermek gerekirse 400voltta ihtiyacımız olan etkin kapasite 1000kvar olsun 440 voltta kondanstör kapasitesi 1300kvar koymamız lazım etkin güç 1000kvar yakalamak için
525volt içinse 1600 kvar koymamız lazım etkin güç 1000kvar yakalamak için 1300 kilovar kaç para 1600kvar kaç para artı pano ölçüleri büyüyor haliyle en popüler P%7 reaktör 440volt kondanstör kullanıyor herkez..

Bu işletmede 5.harmonik ve 3.harmonik vardı.Schneider'den bir uzmanla ve yerli reaktör üreticisi ile ölçüm sonuçları görüşülüp,tartışılarak 3.harmoniğe göre reaktör fakat,%7 değil %14 seçildi.Bizi burada boğan olay,bizim yaptığımız değil.Diğer pano.Bizimkisi tam istendiği gibi kompanzasyon devreye girdiği zaman harmoniği yükseltmiyor,hatta %1 düşürüyor bile.Ama diğer pano %2.5-3 düşürüyor.Manyak derecede ısınıyor,hatta gurbun biri termistörden kendini devre dışı bırakmıştı.Yazın çalışması çok zor görünüyor.İşletmedeki ustalar ve patron sadece harmonikteki orana bakıp hareket ediyorlar;elme ile elmayı kıyaslamıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri